REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłaty dla 147 000 gospodarstw ogrzewanych gazem LPG [dodatek do pelletu, drewna, LPG i oleju]

Dopłaty dla 147 000 gospodarstw ogrzewanych gazem LPG, dodatek do pelletu, drewna, LPG i oleju
Dopłaty dla 147 000 gospodarstw ogrzewanych gazem LPG, dodatek do pelletu, drewna, LPG i oleju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna na gazowy szantaż Rosji.

Ile osób dostanie dodatek do gazu LPG?

Rządowe dopłaty do źródeł ogrzewania całe szczęście obejmą LPG. Nie będą to jednak środki porównywalne z dodatkiem węglowym. Niemniej w Polsce gazem ogrzewa się ponad 100 tys. gospodarstw domowych i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby one też nie dostały wsparcia – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Chyż.

REKLAMA

Ile osób otrzyma dodatki do gazu LPG, pelletu, oleju i drewna?

W ubiegłym tygodniu, 2 września br. Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła, która wprowadza analogiczne wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewających się za pomocą drewna, pelletu, oleju opałowego bądź właśnie skroplonego gazu LPG. Nowa regulacja ma objąć w sumie grupę 1,17 mln gospodarstw domowych, a na wypłatę dodatków rząd zarezerwował 3,1 mld zł, pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ustawą zajmuje się teraz Senat. Ma ona wejść w życie już następnego dnia po ogłoszeniu.

Ile wynoszą dodatki do gazu LPG, pelletu, oleju i drewna?

Co istotne, nowa regulacja zakłada zróżnicowanie wysokości dodatku w zależności od źródła ogrzewania. W przypadku, kiedy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, wysokość dopłaty ma wynosić 3 tys. zł. W przypadku głównego źródła ciepła na olej opałowy dodatek wynosi 2 tys. zł, na drewno kawałkowe – 1 tys. zł, a dla ogrzewania na LPG – 500 zł (dodatek węglowy to 3 tys. zł).

Dodatki do gazu LPG, pelletu, oleju i drewna a zgłoszenie do CEEB

Zgodnie z założeniami warunkiem otrzymania świadczenia jest wcześniejsze zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o wypłatę dodatku będzie można składać do urzędu miasta lub gminy (termin mija 30 listopada br.), która zweryfikuje ich zgodność z wpisem do CEEB. Wypłata ma zaś nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Kilka gospodarstw a dodatki do gazu LPG, pelletu, oleju i drewna

Ważne jest również to, że dodatek jest powiązany z gospodarstwem domowym. Tak więc w przypadku złożenia wniosku przez kilku członków tego gospodarstwa dodatek będzie wypłacany temu, który zawnioskował jako pierwszy. Ponadto gospodarstwa, które mają więcej niż jedno źródło ciepła objęte dopłatą, we wniosku mogą same wskazać, o który z nich się starają. Jednorazowa dopłata nie będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, którym już wcześniej pozytywnie rozpatrzono wniosek o wypłatę dodatku węglowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile osób korzysta z ogrzewania gazem LPG

REKLAMA

– LPG jest w Polsce wiodącym paliwem alternatywnym, korzysta z niego znacząco ponad 100 tys. gospodarstw. To są domy i osiedla zlokalizowane poza siecią gazu ziemnego, w obszarach wiejskich, mniej zurbanizowanych – zauważa rzecznik prasowy Gaspolu.

Z uzasadnienia ustawy wynika, że takich gospodarstw domowych, użytkujących kocioł gazowy zasilany LPG, jest w Polsce nawet więcej, bo ok. 147 tys. Tak wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, uzupełnionych szacunkiem na 2022 rok dotyczącym średniego przyrostu liczby kotłów gazowych zasilanych LPG na poziomie średniej z ostatnich czterech lat.

Każde gospodarstwo zainteresowane taką inwestycją – a najczęściej jest to inwestycja związana z budową lub modernizacją domu – ponosi koszty związane z budową instalacji i zbiornika, a następnie koszty utrzymania. Dla domku jednorodzinnego około 100 mkw. to jest koszt około 10 tys. zł z kotłem do kilkunastu tysięcy, jeśli dodamy do tego zbiornik – wyjaśnia Maciej Chyż, dodając, że możliwości wsparcia w tym zakresie oferuje program Czyste Powietrze.

Jak wskazuje, przy obecnych cenach gazu roczne koszty utrzymania takiej instalacji i ogrzania domu wynoszą ok. 6–7 tys. zł. Wciąż są więc korzystne w porównaniu np. z ogrzewaniem węglem. Co więcej, LPG jest lepszą alternatywą dla węgla także ze względów środowiskowych.

REKLAMA

Skroplony gaz LPG emituje dwukrotnie mniej CO2 niż węgiel i nie produkuje smogu. Czyli dzięki temu, że zmieniamy nasze źródło ogrzewania z węgla na gaz płynny, oddychamy czystszym powietrzem, my, nasze rodziny, nasi sąsiedzi – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu. – W Polsce wciąż ok. 4 mln gospodarstw domowych jest opalanych węglem, a polityka klimatyczna UE zakłada odejście od węgla. Dlatego gospodarstwa domowe tym bardziej powinny rozważyć zmianę źródła ogrzewania.

Jak podkreśla, Polska zużywa rocznie ok. 2,5 mln t gazu płynnego, z czego ponad 2 mln pochodzi z importu. Przed wojną w Ukrainie ponad połowa importowanego gazu pochodziła z kierunku wschodniego. Branża od wielu lat dywersyfikuje dostawy skroplonego gazu z innych kierunków. Jest to o tyle łatwiejsze, że nie wymagają one gazociągu jak w przypadku gazu ziemnego. Dlatego gospodarstwa domowe i firmy nie muszą się obawiać o jego dostępność, a branża pozostaje odporna na gazowy szantaż Rosji.

25 lutego zrealizowaliśmy ostatnią transakcję, jeśli chodzi o LPG z Rosji, od tego momentu Gaspol sprowadza gaz z północy Europy i ze Stanów Zjednoczonych dzięki temu, że mamy terminal morski w Gdańsku. Są trzy terminale morskie, które umożliwiają import tego surowca z innych kierunków niż wschodni. To w dużej mierze decyduje o tym, że rynek LPG jest chyba najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem, jeżeli chodzi o środki grzewcze, bo możemy też dodać transport kolejowy i kołowy – mówi Maciej Chyż.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA