REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne 2015/2016

Wioleta Matela
Świadczenie pielęgnacyjne 2016/ Fot. Fotolia
Świadczenie pielęgnacyjne 2016/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ma wynosić 1200 zł miesięcznie, a w 2016 r. - 1300 zł, jeżeli osobą niepełnosprawną jest dziecko. Projektowane przepisy przewidują zastąpienie specjalnego zasiłku opiekuńczego świadczeniem pielęgnacyjnym.

Świadczenie pielęgnacyjne

Obowiązujące przepisy umożliwiają otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, którego niepełnosprawność powstała przed 18. lub 25. rokiem  życia. Pozostałym osobom, które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Warunkiem otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego jest spełnianie kryterium dochodowego, które wynosi 664 zł miesięcznie na osobę w rodzinie osoby sprawującej opiekę i osoby wymagającej opieki. Do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego nie jest wymagane spełnianie kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne zamiast specjalnego zasiłku opiekuńczego

Potrzeba zmian w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych wynika z konieczności wykonania wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13) oraz z dnia 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11).

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw przewiduje możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wszystkim osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Wiek osoby niepełnosprawnej ma być istotny przy określeniu wysokości świadczenia. W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna nie ukończyła 18. roku życia (25 roku życia, jeżeli się uczy), świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać w wysokości 1200 zł do końca 2015 roku. W 2016 roku planowana wysokość świadczenia to 1300 zł. W przypadku sprawowania opieki nad pozostałymi osobami niepełnosprawnymi kwota świadczenia ma wynosić 800 zł.

Warunkiem otrzymania pomocy ma być odpowiedni dochód. Świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki nie przekroczy kwoty 1000 zł. Wymogu kryterium dochodowego nie będą musiały spełniać osoby, które nabyły uprawnienie przed dniem wejścia w życie projektowanych przepisów.

Projektowana ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Obecnie jest przedmiotem opiniowania.

Autopromocja

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw ( z dnia 13 marca 2015 r.)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA