REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego na 1/2 etatu

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie moje dotyczy wymiaru urlopu dla nauczyciela-bibliotekarza. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze 35/35 należy się 35 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu należy się nauczycielowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, czy będzie to 18 dni?

Tak, pełny wymiar urlopu wypoczynkowego należy pomnożyć przez niepełny wymiar etatu nauczyciela: 35 × 1/2 = 17,5, co po zaokrągleniu do pełnego dnia wynosi właśnie 18 dni urlopu.

REKLAMA

Kwestie związane z urlopem wypoczynkowym nauczycieli zostały unormowane w przepisach ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Jednakże w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy a nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela mają zastosowanie przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p. (art. 91c Karty Nauczyciela).

REKLAMA

O ile kwestie związane z wymiarem urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli placówek feryjnych unormowane zostały w sposób wyczerpujący w Karcie Nauczyciela, o tyle w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych należy posłużyć się przepisami k.p.

Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela). Urlop ten powinien być ponadto udzielony w czasie ustalonym w planie urlopów.

Jednocześnie w przypadku udzielania nauczycielom zatrudnionym w placówkach nieferyjnych urlopów wypoczynkowych należy kierować się zasadami określonymi w przepisach k.p. Oczywiście przepisy k.p. znajdują zastosowanie w sytuacjach nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego (czyli 35 dni) przysługuje jedynie nauczycielom, którzy:

• zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy,

• zatrudnieni są u danego pracodawcy w ciągu całego roku kalendarzowego.

Nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego. Wymiar takiego urlopu ustalany będzie na zasadach określonych w k.p. Urlop w wymiarze proporcjonalnym w placówkach nieferyjnych jest przewidziany dla nauczycieli:

REKLAMA

• zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy; wówczas należy stosować art. 154 § 2 k.p. (wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się bowiem proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika),

• których stosunek pracy zostaje nawiązany lub ustaje w trakcie roku kalendarzowego (wtedy mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego w danym roku okresu - zgodnie z art. 64 ust 5a Karty Nauczyciela).

ZAPAMIĘTAJ!

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego przysługującego pracownikowi, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 k.p.).

Wymiar urlopu dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1/2 etatu, ustala się proporcjonalnie do obowiązującego go wymiaru czasu pracy.

Czyli w przypadku, gdy nauczyciel jest zatrudniony na 1/2 etatu i miałby prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego wynosiłby: 35 × 1/2 = 17,5 dni. Po zaokrągleniu do pełnego dnia wymiar przysługującego nauczycielowi urlopu wypoczynkowego wynosi 18 dni.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest na dni, które są dla danego pracownika dniami pracy (czyli na dni, w których zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownik zobowiązany jest świadczyć pracę). Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. - jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom.

W celu obliczenia liczby godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi mnoży się liczbę dni urlopu przysługujących danemu pracownikowi przez 8 godzin.

Ustalenie liczby godzin urlopu wypoczynkowego jest konieczne, ponieważ urlop wypoczynkowy - choć udzielany w dniach - rozliczany jest w godzinach. Ma to szczególne znaczenie przy niepełnym wymiarze czasu pracy pracownika, a dokładniej gdy jego dzień pracy wynosi mniej niż 8 godzin. Wówczas za każdy dzień urlopu wypoczynkowego pracownikowi z ogólnej puli urlopowej odliczamy liczbę godzin, jakie miałby do przepracowania w danym dniu.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 145, poz. 917)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA