REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy chętnie podróżują po kraju samolotem. Do jakich miast najczęściej? Które połączenia są najtańsze?

Loty krajowe w 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Loty krajowe w 2023 r. Do jakich miast Polacy latali najchętniej? Które połączenia były najbardziej korzystne finansowe, a które najdroższe? W artykule raport podsumowujący krajowe loty mijającego roku. 

W podsumowaniu pasażerskich przewozów lotniczych w 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego podawał, że w ruchu krajowym obsłużono wówczas 3,2 mln pasażerów, co stanowiło 8 proc. wszystkich operacji wykonanych na polskich lotniskach. Te dane potwierdzają, że całkiem sporo Polaków wybiera samolot do przemieszczania się na dłuższych odległościach w kraju. W swojej najnowszej analizie eksperci eSky.pl – platformy do rezerwacji podróży – biorą pod lupę loty krajowe w 2023 roku, pokazując najbardziej oblegane trasy i średnie ceny biletów lotniczych.

REKLAMA

Jakie loty krajowe były najpopularniejsze

REKLAMA

Najczęściej wybierane w tym roku loty to te łączące Gdańsk i Kraków, z których do tej pory skorzystała niemal jedna piąta osób (19 proc.) podróżujących na trasach znajdujących się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych połączeń. Średnia cena biletu lotniczego między stolicami Pomorza i Małopolski wyniosła 192 zł dla podróży w jedną i 305 zł dla lotów w obie strony.

Drugie i trzecie miejsca zajmuje Szczecin z lotami do Warszawy i Krakowa – na tych trasach obsłużonych zostało kolejno 13 proc. i 12 proc. wszystkich krajowych pasażerów w 2023 r. Za podróż między Warszawą a Szczecinem w jedną stronę trzeba było zapłacić średnio 361 zł, a w dwie – 647 zł. Natomiast loty tańsze nawet o kilkaset złotych można było znaleźć na trasie Kraków-Szczecin, gdzie bilet w jedną stronę kosztował 175 zł i 275 zł za podróż tam i z powrotem.

Pierwszą połowę zestawienia zamykają połączenia z Wrocławia i Lublina do Gdańska. Na trasie Gdańsk-Wrocław (4. lokata) przeleciało 11 proc. pasażerów, podczas między stolicą Lubelskiego a Gdańskiem (5. miejsce) niewiele mniej, bo 10 proc. osób wybierających samolot na podróże krajowe w 2023 r. Aby dostać się z Pomorza do najludniejszego miasta na Dolnym Śląsku i vice versa, Polacy płacili średnio 138 zł w jedną stronę i 209 zł za lot w dwie strony. Na trasie Lublin-Gdańsk wyglądało to podobnie – 119 zł i 204 zł odpowiednio.

Najpopularniesze_trasy_lotnicze_w_Polsce_w_2023_roku_

Najpopularniesze trasy lotnicze w Polsce w 2023 r.

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Szczecin-Warszawa Modlin – ta trasa zajęła szóstą pozycję wśród najchętniej wybieranych przez Polaków połączeń lotniczych w tym roku (9 proc. wszystkich pasażerów). Jednocześnie jest również najtańszą ze wszystkich przedstawionych w rankingu TOP 10, gdyż podróżujący w jedną stronę wydawali na lot ok. 89 zł, a przy powrocie tą samą drogą – jedynie 163 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Loty krajowe na liniach Kraków-Poznań (7. lokata) i Kraków-Olsztyn (8. miejsce) cieszyły się identycznym zainteresowaniem, ponieważ na obu trasach podróżowało po 8 proc. Polaków. Średnia cena biletu między Krakowem a Poznaniem w 2023 r. wyniosła 121 zł w jedną stronę i 159 zł za lot tam i z powrotem. Z kolei podróż samolotem ze stolicy Warmińsko-Mazurskiego do największego miasta w Małopolsce w jedną stronę kosztowała 109 zł, a w dwie – 157 zł.

Lista 10 najpopularniejszych krajowych tras w 2023 r. obejmuje loty łączące Warszawę z Wrocławiem (9. pozycja, 6 proc.) i Gdańskiem (10. miejsce, 4 proc.). Dla połączenia Warszawa-Wrocław koszt podróży w jedną stronę wynosił średnio 290 zł i dwa razy tyle – 556 zł – w obie strony. Natomiast za loty między polską stolicą a Gdańskiem w jedną i dwie strony Polacy płacili odpowiednio 269 zł i 451 zł.

Które loty krajowe były najtańsze a jakie najdroższe

Analitycy eSky.pl sprawdzili też, na jakich krajowych trasach podróżowanie samolotem było najbardziej i najmniej korzystne finansowo. I tak najwięcej mogli zaoszczędzić ci podróżujący, którzy zdecydowali się na pokonanie samolotem ok. 500 km między Wrocławiem a Olsztynem – za lot w jedną stronę płacili średnio 69 zł i 126 zł tam i z powrotem.

Na przeciwległym biegunie uplasowały się połączenia na trasie Wrocław-Rzeszów, gdzie lot w obie strony kosztował ok. 705 zł. Jednak gdy wybieraliśmy połączenia tylko w jedną stronę, to najdroższe były połączenia w przypadku Katowic i Gdańska z lub do Poznania, gdzie cena biletu oscylowała w okolicach 530 zł.

Najtansze_polaczenia_lotnicze_w_Polsce_w_2023_roku_

Najtańsze połączenia lotnicze w Polsce w 2023 r.

 

Shutterstock

Metodologia 

Analiza obejmuje zarówno rezerwacje lotnicze zarówno w jedną stronę, jak i w obie strony, dla których podróż odbyła się lub dopiero odbędzie w okresie 01.01-31.12.2023. Przedstawione ceny biletów to uśredniona wartość podróży na jednej trasie dla jednego pasażera. Lista 10 najczęściej wybieranych krajowych tras lotniczych w 2023 r. odpowiada za 81 proc. wszystkich obsłużonych pasażerów w Polsce, które zarezerwowały swoją podróż z platformą eSky.pl.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA