REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

Monika Pązik
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391 j.t.) potocznie zwana ustawą śmieciową wzbudziła wiele wątpliwości wśród osób zamieszkujących i prowadzących firmy w jednym miejscu. Od 1 lipca 2013 r. samorządy gminne przejęły obowiązki związane z odbiorem, transportem i wywozem odpadów komunalnych. Według nowelizacji to gminy decydują o odbiorze śmieci od przedsiębiorców. Jednakże gminy, które nie zdecydowały się na podjęcie takich działań stwarzają korzystniejsze warunki dla firm, bowiem w dalszym ciągu to przedsiębiorstwa mogą zawierać umowy o wywóz nieczystości według obowiązujących cen. Jeżeli natomiast gminy podjęły się tego zadania, mogły ustalić wyższe ceny za wywóz śmieci.

REKLAMA

Wywóz śmieci uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności

REKLAMA

Według ustawowych regulacji decyzja gminy o odbiorze śmieci od przedsiębiorców jest fakultatywna. Istotne jest, że gmina uzależnia wysokość opłat za wywóz odpadów od rodzaju prowadzonej działalności. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby prowadzące firmę w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że ciąży na nich obowiązek uiszczania opłat mieszanych za wywóz śmieci – za prywatną i firmową część mieszkania. Oznacza to, że taki przedsiębiorca będzie musiał posiadać dwa kubły – jeden na odpady mieszkalne, a drugi na odpady firmowe. Takie rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, bowiem przedsiębiorcy, których gminy podjęły decyzję o odbiorze odpadów od firm będą zobowiązani podpisywać dwie umowy na wywóz odpadów co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy śmieciowej właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te przejmie gmina jako część usługi, w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że gmina odpowiedzialna jest za wywóz odpadów komunalnych, natomiast właściciele nieruchomości oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do firm, które nie generują odpadów. Wówczas tacy przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania opłat za wywóz odpadów w wysokości przyznanej osobom prywatnym. Przykładem takiego rodzaju działalności jest psycholog czy informatyk. 

Zobacz również: Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania

Wywóz odpadów kosztem firmowym

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas otrzymywali faktury za usługi, mogli ujmować wywóz odpadów w kosztach firmowych. Po nowelizacji kwestia ta nie uległa znacznie zmianie, jednakże ustawodawca zobowiązał przedsiębiorców do złożenia stosownej deklaracji śmieciowej, w której zostanie wskazana wysokość opłaty. Taka deklaracja wraz z dowodem opłaty za wywóz będzie stanowiła dowód poniesienia wydatków i będzie mogła zostać ujęta w kosztach. W myśl nowelizacji możliwe jest składanie deklaracji w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z tym, gminy będą zobowiązane do określenia wzoru deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Samorząd - Środowisko

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na
www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA