REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

Monika Pązik
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391 j.t.) potocznie zwana ustawą śmieciową wzbudziła wiele wątpliwości wśród osób zamieszkujących i prowadzących firmy w jednym miejscu. Od 1 lipca 2013 r. samorządy gminne przejęły obowiązki związane z odbiorem, transportem i wywozem odpadów komunalnych. Według nowelizacji to gminy decydują o odbiorze śmieci od przedsiębiorców. Jednakże gminy, które nie zdecydowały się na podjęcie takich działań stwarzają korzystniejsze warunki dla firm, bowiem w dalszym ciągu to przedsiębiorstwa mogą zawierać umowy o wywóz nieczystości według obowiązujących cen. Jeżeli natomiast gminy podjęły się tego zadania, mogły ustalić wyższe ceny za wywóz śmieci.

REKLAMA

Wywóz śmieci uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności

REKLAMA

Według ustawowych regulacji decyzja gminy o odbiorze śmieci od przedsiębiorców jest fakultatywna. Istotne jest, że gmina uzależnia wysokość opłat za wywóz odpadów od rodzaju prowadzonej działalności. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby prowadzące firmę w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że ciąży na nich obowiązek uiszczania opłat mieszanych za wywóz śmieci – za prywatną i firmową część mieszkania. Oznacza to, że taki przedsiębiorca będzie musiał posiadać dwa kubły – jeden na odpady mieszkalne, a drugi na odpady firmowe. Takie rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, bowiem przedsiębiorcy, których gminy podjęły decyzję o odbiorze odpadów od firm będą zobowiązani podpisywać dwie umowy na wywóz odpadów co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy śmieciowej właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te przejmie gmina jako część usługi, w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że gmina odpowiedzialna jest za wywóz odpadów komunalnych, natomiast właściciele nieruchomości oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do firm, które nie generują odpadów. Wówczas tacy przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania opłat za wywóz odpadów w wysokości przyznanej osobom prywatnym. Przykładem takiego rodzaju działalności jest psycholog czy informatyk. 

Zobacz również: Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania

Wywóz odpadów kosztem firmowym

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas otrzymywali faktury za usługi, mogli ujmować wywóz odpadów w kosztach firmowych. Po nowelizacji kwestia ta nie uległa znacznie zmianie, jednakże ustawodawca zobowiązał przedsiębiorców do złożenia stosownej deklaracji śmieciowej, w której zostanie wskazana wysokość opłaty. Taka deklaracja wraz z dowodem opłaty za wywóz będzie stanowiła dowód poniesienia wydatków i będzie mogła zostać ujęta w kosztach. W myśl nowelizacji możliwe jest składanie deklaracji w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z tym, gminy będą zobowiązane do określenia wzoru deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Samorząd - Środowisko

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na
www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA