reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391 j.t.) potocznie zwana ustawą śmieciową wzbudziła wiele wątpliwości wśród osób zamieszkujących i prowadzących firmy w jednym miejscu. Od 1 lipca 2013 r. samorządy gminne przejęły obowiązki związane z odbiorem, transportem i wywozem odpadów komunalnych. Według nowelizacji to gminy decydują o odbiorze śmieci od przedsiębiorców. Jednakże gminy, które nie zdecydowały się na podjęcie takich działań stwarzają korzystniejsze warunki dla firm, bowiem w dalszym ciągu to przedsiębiorstwa mogą zawierać umowy o wywóz nieczystości według obowiązujących cen. Jeżeli natomiast gminy podjęły się tego zadania, mogły ustalić wyższe ceny za wywóz śmieci.

Wywóz śmieci uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności

Według ustawowych regulacji decyzja gminy o odbiorze śmieci od przedsiębiorców jest fakultatywna. Istotne jest, że gmina uzależnia wysokość opłat za wywóz odpadów od rodzaju prowadzonej działalności. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby prowadzące firmę w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że ciąży na nich obowiązek uiszczania opłat mieszanych za wywóz śmieci – za prywatną i firmową część mieszkania. Oznacza to, że taki przedsiębiorca będzie musiał posiadać dwa kubły – jeden na odpady mieszkalne, a drugi na odpady firmowe. Takie rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, bowiem przedsiębiorcy, których gminy podjęły decyzję o odbiorze odpadów od firm będą zobowiązani podpisywać dwie umowy na wywóz odpadów co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy śmieciowej właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te przejmie gmina jako część usługi, w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że gmina odpowiedzialna jest za wywóz odpadów komunalnych, natomiast właściciele nieruchomości oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do firm, które nie generują odpadów. Wówczas tacy przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania opłat za wywóz odpadów w wysokości przyznanej osobom prywatnym. Przykładem takiego rodzaju działalności jest psycholog czy informatyk. 

Zobacz również: Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania

Wywóz odpadów kosztem firmowym

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas otrzymywali faktury za usługi, mogli ujmować wywóz odpadów w kosztach firmowych. Po nowelizacji kwestia ta nie uległa znacznie zmianie, jednakże ustawodawca zobowiązał przedsiębiorców do złożenia stosownej deklaracji śmieciowej, w której zostanie wskazana wysokość opłaty. Taka deklaracja wraz z dowodem opłaty za wywóz będzie stanowiła dowód poniesienia wydatków i będzie mogła zostać ujęta w kosztach. W myśl nowelizacji możliwe jest składanie deklaracji w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z tym, gminy będą zobowiązane do określenia wzoru deklaracji.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Samorząd - Środowisko

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama