REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania

Zofia Jóźwiak
Zofia Jóźwiak
śmieci, ustawa śmieciowa, eko
śmieci, ustawa śmieciowa, eko
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Miesiąc po wejściu w życie śmieciowej rewolucji można zrobić bilans plusów i minusów. część gmin nie zdążyła z przetargami i z podpisaniem umów z firmami wywozowymi. W tej grupie jest stolica.

Start w rewolucję śmieciową – czas na podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania przepisów

W niektórych miejscowościach chaos był nie do opisania. Brakowało pojemników. Odpadki w upał zalegały tygodniami, a mieszkańcy nie wiedzieli, jak segregować. W innych poszło gładko i system od początku zadziałał

REKLAMA

Miesiąc po wejściu w życie śmieciowej rewolucji można zrobić bilans plusów i minusów.

REKLAMA

Tak jak się obawialiśmy, część gmin nie zdążyła z przetargami i z podpisaniem umów z firmami wywozowymi. W tej grupie jest stolica. Ponieważ wszystko zostało tu jak dotychczas, a za wywóz płaci miasto – poważniejszych problemów nie odnotowano. Większość samorządów uporała się jednak na czas z przetargami i chociaż tam nie obyło się bez kłopotów.

Przykładem jest Częstochowa. Tu firma, która zaoferowała najniższą cenę, wolała wycofać się z przetargu i straciła 800 tys. zł wadium. Wycofała się też druga w kolejności. Ostatecznie umowę podpisała dopiero trzecia.

Znikające kosze

Największym problemem okazały się jednak pojemniki. W wielu miejscach w kraju zaczęły znikać z osiedli na kilka tygodni przed 1 lipca i nie pojawiły się przez kilka kolejnych. Osiedlowe śmietniki wyglądały i śmierdziały w upały jak dzikie wysypiska odpadów. Zwłaszcza że nie uzgodniono, kiedy poprzedni przedsiębiorca dokona ostatniego wywozu, a kiedy nowy zacznie działalność. Czasem przerwy trwały bardzo długo. Obecnie sytuacja jest bliska opanowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Problemy są tam, gdzie wiele postępowań wygrały niegdyś małe firmy (np. w Piasecznie i okolicach). Brakuje im doświadczenia, sprzętu i ludzi, a mieszkańcy skarżą się na pomijanie ich posesji przy odbieraniu odpadów. Niektóre gminy już zapowiadają kary dla nierzetelnych przedsiębiorców.

Największe kłopoty związane ze startem udało się opanować, ale pojawiają się nowe – niechęć spółdzielni do zbierania opłat, zbyt rzadki odbiór śmieci, kwestie egzekucji opłat. W kolejnych numerach dodatku będziemy pisać, jak je rozwiązywać. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA