REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2024. MF podwyższył limity wydatków komitetów na kampanię wyborczą

Wybory samorządowe 2024. MF podwyższył limity wydatków komitetów na kampanię wyborczą
Wybory samorządowe 2024. MF podwyższył limity wydatków komitetów na kampanię wyborczą
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów rozporządzeniem z  28 marca 2024 r. zwiększył limity wydatków na kampanię wyborczą komitetów uczestniczących w wyborach samorządowych. Podwyżkę krytykują politycy PiS, Polski 2050 i Lewicy. Koalicja Obywatelska przekonuje, że to drobna korekta i Minister Finansów miał prawo jej dokonać.

Większe limity wydatków komitetów wyborczych w kampanii wyborczej

REKLAMA

W dniu 4 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów ws. podwyższenia kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach samorządowych. Jak uzasadnia resort finansów, podwyżka ma związek z inflacją - zastosowano wskaźnik cen za IV kwartał 2023 r. w stosunku do IV kwartału 2022 r., które wzrosły o 6,5 pkt proc.

"Wskaźnik wzrostu cen ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej +Monitor Polski+ do 20. dnia pierwszego miesiąca każdego kwartału. Z tego powodu aktualizacja nie następuje cyklicznie, w równych odstępach czasowych. Jest bowiem uzależniona od dynamiki zmian powyższego wskaźnika, która może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi kwartałami" - podkreśla MF.

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem kwota przypadająca na mandat radnego: 
- w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 000 mieszkańców wzrosła do 1431,53 zł (z 1344,16 zł), 
- w wyborach do rady gminy w gminach liczących powyżej 40 000 mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy wzrosła do 1717,85 złotych (z 1613,00 zł). 
- w wyborach do rady powiatu kwota przypadająca na mandat radnego wzrosła do 3435,68 zł (z 3225,99 zł), 
- w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu wzrosła do 5153,52 zł (z 4838,99 zł), zaś 
- w wyborach do sejmiku województwa do 8589,20 zł (z 8064,98 zł).

Po uwzględnieniu rozporządzenia MF, Państwowa Komisja Wyborcza wyliczyła limity wydatków 28 komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r., które wystawiły kandydatów na radnych.

Zgodnie z dokumentem, limit wydatków m.in. 
KW Prawo i Sprawiedliwość wynosi 55 760 834 zł, 
KKW Koalicja Obywatelska - 37 755 829 zł, 
KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 36 996 120 zł,
KKW Lewicy wynosi 13 146 124 zł, 
KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 12 202 671 zł, a 
KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 6 147 930 zł.

Marszałek Hołownia: nie zmienia się zasad w czasie gry

REKLAMA

Do waloryzacji limitów wydatków w kampanii wyborczej krytycznie odniósł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. "W polityce jest jak w sporcie: nie zmienia się zasad w czasie gry. Zwiększenie limitów wydatków na kampanię chwilę przed ciszą wyborczą jest naruszeniem tej zasady. Nie tędy droga" - napisał na platformie X.

Hołowni wtórowała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. "Zgadzam się. Pytanie dlaczego minister (finansów) Andrzej Domański wydał takie rozporządzenie tuż przed I turą wyborów samorządowych?" - zapytała we wpisie na X.

Również rzecznik PiS Rafał Bochenek uznał podwyżkę limitów za zmianę zasad w trakcie kampanijnej gry. "Ta nagła zmiana limitów, w trakcie kampanijnej gry, rywalizacji najprawdopodobniej ma drugie dno... Być może PO nie zmieściła ze swoimi wydatkami, dlatego teraz ręcznie steruje tymi limitami, chcąc zalegalizować swoje wydatki" - powiedział PAP.

Na takie zarzuty odpowiedział poseł KO Mariusz Witczak. W rozmowie z PAP podkreślił, że jest to drobna korekta i - co wynika z przepisów Kodeksu wyborczego - minister finansów ma prawo jej dokonać na podstawie wskaźnika wzrostu cen. "Nie doszukiwałbym się tutaj drugiego dna. Ta korekta jest nieznaczna, nie jest rewolucyjna i wynika z przepisów prawa" - podkreślił. "Taka symboliczna waloryzacja nie zmienia obrazu finansowania kampanii. Limit zwiększy się wszystkim komitetom" - dodał.
(PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ itm/

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2024 r. w sprawie podwyższenia kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - Dz.U. z 3 kwietnia 2024 r., poz. 498.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA