REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie przeciwdziałać alkoholizmowi w gminie

Mariusz Gadomski

REKLAMA

REKLAMA

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że z każdym rokiem wzrasta liczba uchwał samorządowych dotyczących gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W 2007 r. 99% gmin podjęło uchwały w sprawie przyjęcia takiego programu na rok bieżący, natomiast w roku 1998 było ich tylko 79,8%.

PARPA rozpoczęła w kwietniu br. ogólnopolską kampanię „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Do tej akcji zaproszone zostały wszystkie samorządy. Kraków, który od lat podejmuje działania ograniczające liczbę osób pijących, również włączył się do kampanii.

REKLAMA

Gminy mają i realizują gminne programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Jednak sytuacja daleka jest od doskonałości, samorządom brakuje wiedzy, koncepcji, a zdarza się, że i chęci, żeby właściwie przeciwdziałać pijaństwu na terenie gminy. W wielu miejscach działania samorządowych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (zwłaszcza z małych wiejskich gmin) nie przynoszą rezultatów.

REKLAMA

Co w takiej sytuacji gminy powinny zrobić, żeby poprawić skuteczność działania? Zdaniem Marka Jachowicza, Głównego Specjalisty ds. Uzależnień w Wydziale Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa – najważniejsza jest diagnoza.

Ważne jest też regularne monitorowanie problemów związanych z piciem alkoholu w społeczności lokalnej. Pozwala to na precyzyjne wskazanie adresata i określenie, jak należy działać i jakimi metodami, żeby zapobiegać niekorzystnym tendencjom, a także redukować istniejące już szkody.

Reagować na bieżąco

W Krakowie dzięki prowadzonym cyklicznie badaniom wiemy np., jak zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lat picie młodzieży i jakie są wzorce konsumpcji alkoholu wśród dorosłych mieszkańców naszego Miasta – mówi Marek Jachowicz. – Taka wiedza pozwala na bieżąco reagować na niepokojące zjawiska i planować kompleksowe działania naprawcze w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną ważną rzeczą jest szukanie partnerów w społeczności lokalnej, ponieważ działania realizowane we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi są tańsze i efektywniejsze. Dlatego też w Krakowie świadczenia terapii uzależnień udzielane są przez niepubliczne placówki lecznicze, o programach w szkołach decydują same szkoły, a kampanie edukacyjne realizują partnerzy zewnętrzni.

Często wystarczy nie przeszkadzać i pozwolić im działać – uważa Marek Jachowicz.

Wyróżnieni za kampanię

REKLAMA

Coraz częstszym elementem realizacji gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych są akcje i kampanie promujące abstynencję, zdrowy tryb życia czy też wskazujące zagrożenia wynikające z nadużywania alkoholu. W Krakowie dużym sukcesem okazała się ogólnopolska kampania „Ciąża bez alkoholu”.

Z lokalnych badań wynika, że teraz znacznie więcej kobiet zachowuje abstynencję w czasie ciąży, wzrosła widoczność problemu i świadomość szkodliwości – mówi Marek Jachowicz. – Nasze działania doceniła też PARPA i WHO, wyróżniając gminę za aktywne i kreatywne uczestnictwo w kampanii.

Podobnie jest w obszarze terapii uzależnień. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi krakowskich specjalistów Miasto ma pełną dostępność terapii, zarówno dla uzależnionych, jak i ich rodzin, a Kraków jest dzisiaj przodującym ośrodkiem w skali kraju, jeśli chodzi o pracę z osobami z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika.

Wymieniając sukcesy polityki rozwiązywania problemów uzależnień w Krakowie, trzeba wspomnieć również o działaniach skierowanych do młodzieży, są to m.in. sieci wzorcowych dziennych ośrodków socjoterapii czy miejsc aktywności sportowej. Spadająca liczba młodych ludzi sięgających po alkohol jest dowodem skuteczności tej strategii.

Czekali na taką inicjatywę

Kraków jest jedną z 1400 gmin, które przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”, realizowanej przez PARPA.

W całym kraju obserwowane są niekorzystne zmiany we wzorach konsumpcji alkoholu. Wzrasta średnie spożycie stuprocentowego alkoholu, rośnie udział napojów spirytusowych w strukturze spożycia, a także liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych, równocześnie maleje odsetek abstynentów.

Z najnowszych badań PBS wynika, że w Krakowie mamy do czynienia z nieznacznym wzrostem deklarowanego spożycia alkoholu (z 3,44 l w 2005 r. do 3,58 l w 2008 r.) – mówi Marek Jachowicz. – Niepokoi jednak fakt, że prawie 16% całej populacji konsumentów alkoholu w naszym mieście to osoby, które piją ryzykownie i szkodliwie, czyli w przypadku mężczyzn ponad 10 litrów czystego alkoholu, a w przypadku kobiet – 7,5 l. Populacja ta jest 5 razy większa niż liczba osób już uzależnionych od alkoholu. Dotarcie do nich z edukacją i interwencją, zanim dojdzie do kumulacji szkód i uzależnienia, powinno być jednym z priorytetów lokalnej polityki. W tej sytuacji kampania „Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne – wyhamuj w porę” stanowi jasny, czytelny przekaz, zachęcający do ograniczania ilości i częstotliwości, a więc zmiany wzoru picia na mniej destrukcyjny, przekaz, na który powinien zwrócić uwagę każdy.

W Krakowie czekaliśmy na taką inicjatywę i mamy nadzieję, że skutek będzie widoczny, choć na to trzeba będzie poczekać kilka lat – mówi Marek Jachowicz. – Chodzi nam o wzrost świadomości problemu i zmniejszenie liczby mieszkańców przekraczających próg picia o niskim ryzyku szkód.

Medialny przekaz kampanii „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”, która potrwa do końca 2009 r., skierowany do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych, ma zachęcać nie tyle do abstynencji, ale do bardziej świadomego i ostrożnego ich spożywania. Natomiast celem działań profilaktycznych wśród młodzieży jest propagowanie abstynencji i trzeźwości.

 FINANSOWANIE GMINNYCH PROGRAMÓW

Zdaniem Regionalnych Izb Obrachunkowych w ciągu kilku lat wyraźnie poprawił się sposób gospodarowania środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Poziom wydatkowania środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń w 1998 r. wynosił 68,3%, natomiast w 2007 r. już 87,7%.

Mariusz Gadomski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA