REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda na pracę lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych z Ukrainy

Zgoda na pracę lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych z Ukrainy
Zgoda na pracę lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych z Ukrainy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady ubiegania się przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne i przez ratowników medycznych z Ukrainy o zgodę na pracę w Polsce.

Jakie warunki uzyskania zgody na pracę w Polsce dla lekarzy i dentystów z Ukrainy?

Lekarze i lekarze dentyści mogą uzyskać zgodę na: wykonywanie zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce samodzielnie po roku pracy pod nadzorem; warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 samodzielnie po 3 miesiącach pracy pod nadzorem lub warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 wyłącznie pod nadzorem.

REKLAMA

Jakie warunki uzyskania zgody na pracę w Polsce dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy?

Pielęgniarki i położne mogą uzyskać zgodę na takie same sposoby wykonywania zawodu, jak zostało to określone dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Jakie warunki uzyskania zgody na pracę w Polsce dla ratowników medycznych?

Ostatnia kategoria przedstawionych w komunikacie wymogów dotyczy ratowników medycznych. Ministerstwo w ich przypadku wyróżniło dwa sposoby ubiegania się o zgodę na pracę w Polsce.

 1. Pierwszym jest uzyskanie zgody na wykonywanie zawodu niezależnie od stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego wyłącznie pod nadzorem.
 2. Druga możliwość to wykonywanie zawodu wyłącznie w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego jedynie pod nadzorem.

Wykaz dokumentów niezbędnych do uzyskania zgody na pracę w Polsce

Dokumenty składa są do ministra zdrowia, a udzielenie zgody umożliwia wykonywanie zawodu w Polsce przez maksymalnie 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokładny wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania konkretnego rodzaju zgodny jest na stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-zasad-zatrudnienia-personelu-medycznego-z-ukrainy-w-polsce.

Na stronie podano także numery telefonów, pod którymi zainteresowane osoby mogą uzyskać szczegółowe informacje o zatrudnieniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(16)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Martt
  2022-03-10 16:02:01
  -Panie doktorze boli mnie tu... -Ja Ni ponimaju ... -jak to? To do widzenia. - Sto zlotych
  6
 • Pielęgniarka
  2022-03-11 10:56:14
  A takie zawody nie powinny mieć zakazu wyjazdu z Ukrainy. Jest u nich wojna, ktoś musi leczyć i pielęgnować rannych, chorych, którzy jednak zostali, bo honor im nie pozwolił uciec. Także wstyd obywatelu Ukrainy o medycznym wykształceniu, że zostawiłeś w potrzebie rodaków. A wy w tym rządzie się ku... a cieszycie. Ukraińcy będą robić za grosze, więc my już nie będziemy godnie w tym kraju zarabiać. Mamy tworzyć razem jedną wielką pie.... ną rodzinę. Nie doczekanie wasze.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ja
  2022-03-10 16:44:24
  Niech leczą swoich napewno nie będzie mnie leczył czy udzielał porady lekarz pielęgniarka z ukrainy
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Madin
  2022-03-11 15:42:49
  Niech dadzą nam spokój i leja się u siebie!!my sami bez ich pomocy wywalczyliśmy to co mamy!A teraz obywatel polski będzie drugiej kategorii!!uszami wam wyjdzie ta swołocz!!!
  4
 • Arek
  2022-03-10 11:23:29
  Kto to pisał,zawód ratownika medycznego jest w RP .Na Ukrainie nie ma takiego zawodu
  0
 • Alina
  2022-03-11 16:39:52
  To ja mam nadzorować pielęgniarkę z Ukrainy a w razie jej błędu to ja bekne a nie ona?Nigdy w życiu!
  3
 • Pielęgniarka
  2022-03-12 15:15:07
  Przykre jakim językiem się wypowiadacie, żebyście sami w życiu nie potrzebowali pomocy. Elita medyczna
  0
 • Xxx
  2022-03-11 19:25:08
  To już nie są potrzebni u siebie bardziej
  1
 • Kasia
  2022-03-12 08:00:21
  Jak najbardziej dajmy im szansę tu pracować, tylko niech zaliczą wcześniej szczepienia, bo u nich w kraju nie byli szczepieni na krztusiec itd.
  2
 • Madin
  2022-03-11 15:44:13
  Swołocz won!!!!
  5
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA