REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – jaka jest ich rola?

Dziennikarka medyczno-prawna
Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog - do kogo iść i kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – czym się różnią? Problemów natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej nie wolno bagatelizować. Nieleczone mogą być powodem wielu zaburzeń, skutecznie obniżających komfort życia nie tylko osoby dotkniętej przypadłością, ale także najbliższych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, ale pojawia się pytanie, do kogo się udać? 

 Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog. Wiele osób ma problem z rozróżnieniem i ich myli. Wszyscy specjaliści zajmują się leczeniem ludzkiej psychiki, ale są między nimi różnice, o których warto wiedzieć, zanim udamy się na wizytę. 

REKLAMA

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Jako jedyny z opisywanych specjalistów może w terapii stosować farmakologiczne formy leczenia, wypisywać recepty, zwolnienia, a także skierowania do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. Specjalista psychiatra może zaproponować pacjentowi podjęcie psychoterapii w tym samym czasie, co leczenie lekami lub dopiero, gdy stan chorego ulegnie poprawie po terapii lekami. Psychiatrzy, którzy ukończyli odpowiednie podyplomowe szkolenie, mogą ponadto prowadzić zajęcia z psychoterapii. 

Na wizytę u psychiatry najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

  • z depresją o różnym stopniu nasilenia i ma myśli samobójcze; 
  • odczuwa obniżenie nastroju, ma napady złości, jest drażliwy; 
  • zauważa niepokojące zmiany w osobowości; 
  • myśli, nawyki oraz uczucia przeszkadzają jemu lub otoczeniu; 
  • nie ma na nic ochoty. 
 

Czym zajmuje się psychoterapeuta? 

REKLAMA

Psychoterapeuta chcący praktykować musi ukończyć specjalne specjalistyczne podyplomowe szkolenie, które trwa 4 lata i zakończone jest egzaminem certyfikacyjnym. Tego tupu specjalistami zostają zazwyczaj:  psycholodzy przeszkoleni w zakresie m.in. terapii psychodynamicznej, behawioralno-poznawczej, humanistycznej czy systemowej. Chcąc zostać psychoterapeutą konieczne jest ukończenie jednego z humanistycznych bądź medycznych kierunków, takich jak: psychiatria, psychologia, pedagogika, socjologia lub też filozofia. 

Celem psychoterapii jest usunięcie cierpienia, z jakim zmaga się pacjent, a które wynika z objawów oraz przykrych stanów emocjonalnych, jak i niemożności wpływania na swoje życie. Psychoterapia to forma procesu – za pośrednictwem interwencji terapeutycznych pacjent jest w stanie zrozumieć własne przeżycia i uwolnić się od nich, zobaczyć przyczyny nieskutecznych działań i co istotne – nauczyć się kontroli nad własnym życiem. Najprościej rzecz ujmując: psychoterapeuta po poznaniu i określeniu problemu, z jakim zmaga się pacjent – wypracowuje odpowiedni model postępowania. Jeżeli specjalista uzna za zasadną inną formę terapii, może skierować pacjenta do psychiatry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wizytę u psychoterapeuty najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

  • problemami natury prywatnej, społecznej bądź zawodowej i nie potrafi sobie dać z nimi rady; 
  • gdy nie satysfakcjonują go relacje z innymi; 
  • gdy odczuwa problemy związane z rozwojem osobistym i zawodowym; 
  • zmaga się z traumą, bolesnymi wspomnieniami; 
  • odczuwa dysfunkcje zdrowotne niewynikające z przyczyn medycznych. 

Czym zajmuje się psycholog?

REKLAMA

Psychologiem zostaje się po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich. W trakcie edukacji studenci wybierają specjalizację, którą może być m.in. psychologia społeczna, sportu, kliniczna. Bardzo często absolwenci psychologii odbywają dodatkowe szkolenia specjalistyczne, dzięki którym nabywają uprawnienia psychoterapeutyczne lub specjalizacje psychologii klinicznej. 

W przypadku psychologa klinicznego, posiada on uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej, mowa tutaj m.in. o badaniu inteligencji, osobowości. Ponadto ma także prawo do opiniowania i świadczenia pomocy psychologicznej. 

Na wizytę u psychologa najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

  • z problemami w życiu codziennym, z którymi nie potrafi sobie poradzić; 
  • potrzebuje zmiany w życiu; 
  • ma problemy z uzależnieniami;
  • jego relacje m.in. z rodziną, najbliższymi, nie układają się; 
  • nie radzi sobie z emocjami, stresem. 

Gdy odczuwasz problemy natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej – nie czekaj, tylko zgłoś się do specjalisty 

W przypadku zmagania się z problemami natury psychicznej, warto umówić się na wstępną konsultację z psychologiem. Specjalista po zebraniu wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje najodpowiedniejsze leczenie – pomoc psychologa bądź psychiatry i odpowiednią farmakoterapię.

Farmakoterapię, jako główną metodę leczenia, stosuje się w przypadku ciężkiej depresji i poważnych chorób psychicznych (m.in. psychoza, mania, choroba afektywna dwubiegunowa). W innych zaburzeniach o podłożu psychicznym (m.in. odżywiania, snu, lękowych) - w terapii dominuje psychoterapia. 

Do psychiatry pacjent jest z reguły kierowany przez lekarza pierwszego kontaktu, bądź psychologa z poważnymi zaburzeniami osobowości (m.in. schizofrenia, depresja, mania) – współdziałanie tego specjalisty jest nieodzowne z terapią prowadzoną przez psychoterapeutę (m.in. w leczeniu depresji). 

Opisane specjalizacje ściśle ze sobą współpracują i uzupełniają się wzajemnie tak, by leczenie było jak najefektywniejsze. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

REKLAMA

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

REKLAMA

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

REKLAMA