REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – jaka jest ich rola?

Dziennikarka medyczno-prawna
Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog - do kogo iść i kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – czym się różnią? Problemów natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej nie wolno bagatelizować. Nieleczone mogą być powodem wielu zaburzeń, skutecznie obniżających komfort życia nie tylko osoby dotkniętej przypadłością, ale także najbliższych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, ale pojawia się pytanie, do kogo się udać? 

 Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog. Wiele osób ma problem z rozróżnieniem i ich myli. Wszyscy specjaliści zajmują się leczeniem ludzkiej psychiki, ale są między nimi różnice, o których warto wiedzieć, zanim udamy się na wizytę. 

REKLAMA

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Jako jedyny z opisywanych specjalistów może w terapii stosować farmakologiczne formy leczenia, wypisywać recepty, zwolnienia, a także skierowania do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. Specjalista psychiatra może zaproponować pacjentowi podjęcie psychoterapii w tym samym czasie, co leczenie lekami lub dopiero, gdy stan chorego ulegnie poprawie po terapii lekami. Psychiatrzy, którzy ukończyli odpowiednie podyplomowe szkolenie, mogą ponadto prowadzić zajęcia z psychoterapii. 

Na wizytę u psychiatry najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

 • z depresją o różnym stopniu nasilenia i ma myśli samobójcze; 
 • odczuwa obniżenie nastroju, ma napady złości, jest drażliwy; 
 • zauważa niepokojące zmiany w osobowości; 
 • myśli, nawyki oraz uczucia przeszkadzają jemu lub otoczeniu; 
 • nie ma na nic ochoty. 
 

Czym zajmuje się psychoterapeuta? 

REKLAMA

Psychoterapeuta chcący praktykować musi ukończyć specjalne specjalistyczne podyplomowe szkolenie, które trwa 4 lata i zakończone jest egzaminem certyfikacyjnym. Tego tupu specjalistami zostają zazwyczaj:  psycholodzy przeszkoleni w zakresie m.in. terapii psychodynamicznej, behawioralno-poznawczej, humanistycznej czy systemowej. Chcąc zostać psychoterapeutą konieczne jest ukończenie jednego z humanistycznych bądź medycznych kierunków, takich jak: psychiatria, psychologia, pedagogika, socjologia lub też filozofia. 

Celem psychoterapii jest usunięcie cierpienia, z jakim zmaga się pacjent, a które wynika z objawów oraz przykrych stanów emocjonalnych, jak i niemożności wpływania na swoje życie. Psychoterapia to forma procesu – za pośrednictwem interwencji terapeutycznych pacjent jest w stanie zrozumieć własne przeżycia i uwolnić się od nich, zobaczyć przyczyny nieskutecznych działań i co istotne – nauczyć się kontroli nad własnym życiem. Najprościej rzecz ujmując: psychoterapeuta po poznaniu i określeniu problemu, z jakim zmaga się pacjent – wypracowuje odpowiedni model postępowania. Jeżeli specjalista uzna za zasadną inną formę terapii, może skierować pacjenta do psychiatry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wizytę u psychoterapeuty najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

 • problemami natury prywatnej, społecznej bądź zawodowej i nie potrafi sobie dać z nimi rady; 
 • gdy nie satysfakcjonują go relacje z innymi; 
 • gdy odczuwa problemy związane z rozwojem osobistym i zawodowym; 
 • zmaga się z traumą, bolesnymi wspomnieniami; 
 • odczuwa dysfunkcje zdrowotne niewynikające z przyczyn medycznych. 

Czym zajmuje się psycholog?

REKLAMA

Psychologiem zostaje się po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich. W trakcie edukacji studenci wybierają specjalizację, którą może być m.in. psychologia społeczna, sportu, kliniczna. Bardzo często absolwenci psychologii odbywają dodatkowe szkolenia specjalistyczne, dzięki którym nabywają uprawnienia psychoterapeutyczne lub specjalizacje psychologii klinicznej. 

W przypadku psychologa klinicznego, posiada on uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej, mowa tutaj m.in. o badaniu inteligencji, osobowości. Ponadto ma także prawo do opiniowania i świadczenia pomocy psychologicznej. 

Na wizytę u psychologa najlepiej jest zdecydować się, gdy chory zmaga się: 

 • z problemami w życiu codziennym, z którymi nie potrafi sobie poradzić; 
 • potrzebuje zmiany w życiu; 
 • ma problemy z uzależnieniami;
 • jego relacje m.in. z rodziną, najbliższymi, nie układają się; 
 • nie radzi sobie z emocjami, stresem. 

Gdy odczuwasz problemy natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej – nie czekaj, tylko zgłoś się do specjalisty 

W przypadku zmagania się z problemami natury psychicznej, warto umówić się na wstępną konsultację z psychologiem. Specjalista po zebraniu wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje najodpowiedniejsze leczenie – pomoc psychologa bądź psychiatry i odpowiednią farmakoterapię.

Farmakoterapię, jako główną metodę leczenia, stosuje się w przypadku ciężkiej depresji i poważnych chorób psychicznych (m.in. psychoza, mania, choroba afektywna dwubiegunowa). W innych zaburzeniach o podłożu psychicznym (m.in. odżywiania, snu, lękowych) - w terapii dominuje psychoterapia. 

Do psychiatry pacjent jest z reguły kierowany przez lekarza pierwszego kontaktu, bądź psychologa z poważnymi zaburzeniami osobowości (m.in. schizofrenia, depresja, mania) – współdziałanie tego specjalisty jest nieodzowne z terapią prowadzoną przez psychoterapeutę (m.in. w leczeniu depresji). 

Opisane specjalizacje ściśle ze sobą współpracują i uzupełniają się wzajemnie tak, by leczenie było jak najefektywniejsze. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA