REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

Jak zadbać o zdrowie stawów?
Jak zadbać o zdrowie stawów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

Ćwiczenia: Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia stawów 

REKLAMA

Regularne ćwiczenia fizyczne mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i elastyczności stawów. Aktywność fizyczna może pomóc w zwiększeniu siły mięśni i zakresu ruchu, co z kolei może pomóc we wspieraniu i ochronie stawów. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), osoby dorosłe w wieku 65 lat i starsze powinny dążyć do wykonywania co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, a także ćwiczeń wzmacniających mięśnie co najmniej dwa dni w tygodniu.

REKLAMA

Badanie opublikowane w Journal of Aging Research wykazało, że połączenie ćwiczeń aerobowych i oporowych było skuteczne w poprawie funkcji stawów i zmniejszeniu bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W badaniu stwierdzono, że trening oporowy poprawił siłę i wytrzymałość mięśni, podczas gdy ćwiczenia aerobowe poprawiły sprawność układu sercowo-naczyniowego. Połączenie obu rodzajów ćwiczeń doprowadziło do znacznego zmniejszenia bólu kolana i poprawy funkcji stawu.

Oprócz ćwiczeń aerobowych i oporowych, korzystny wpływ na zdrowie i ruchomość stawów mogą mieć także ćwiczenia o niskim stopniu oddziaływania, takie jak pływanie, joga i tai chi. Ćwiczenia te są łagodne dla stawów, a jednocześnie zapewniają korzyści wynikające z aktywności fizycznej.

Dieta: Rola odżywiania w zdrowiu stawów 

REKLAMA

Stwierdzono, że niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3, pomagają zmniejszyć stan zapalny i poprawić zdrowie stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zrównoważona dieta zawierająca te składniki odżywcze może być korzystna dla zdrowia stawów.

Witamina D: W badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Rheumatology stwierdzono, że niedobór witaminy D był związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Badanie sugeruje, że utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwasy tłuszczowe omega-3: W badaniu opublikowanym w Journal of Nutrition stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i uszkodzenia chrząstki u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W badaniu stwierdzono, że suplementacja omega-3 prowadziła do zmniejszenia bólu i sztywności stawów, a także do poprawy funkcji stawów.

Oprócz witaminy D i kwasów omega-3, zrównoważona dieta, która zawiera dużo owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego białka może dostarczyć niezbędnych składników odżywczych dla utrzymania zdrowia stawów.

Self-Care: Techniki łagodzące ból i sztywność stawów 

Niektóre techniki „samoopieki” mogą pomóc w złagodzeniu bólu i sztywności stawów. Techniki te są na ogół bezpieczne i mogą być wykonywane w domu, jednak przed wypróbowaniem nowych technik należy skonsultować się z lekarzem.

Terapia ciepłem i zimnem: Zastosowanie ciepła lub zimna do dotkniętego stawu może pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Terapia zimnem jest najlepsza w przypadku ostrego bólu i stanu zapalnego, natomiast terapia ciepłem jest najlepsza w przypadku przewlekłego bólu i sztywności.

Masaż: Masaż może pomóc poprawić przepływ krwi i zmniejszyć napięcie mięśni, co z kolei może pomóc złagodzić ból i sztywność stawów. Ważne jest, aby znaleźć masażystę, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na schorzenia stawów.

Rozciąganie: Delikatne ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w poprawie elastyczności stawów i zakresu ruchu. Ważne jest, aby rozpocząć od delikatnych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność w miarę tolerancji.

Opcje leczenia: Dostępne opcje leczenia chorób stawów 

Istnieją różne możliwości leczenia schorzeń związanych ze stawami. Metodą, która została zbadana pod kątem odbudowy chrząstki jest wykorzystanie komórek macierzystych. Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, które mogą różnicować się w różne typy komórek, w tym komórki chrząstki. Istnieją różne źródła komórek macierzystych, w tym szpik kostny i tkanka tłuszczowa. Wykorzystanie komórek macierzystych do odbudowy chrząstki jest nadal w fazie eksperymentalnej, ale uzyskano obiecujące wyniki w badaniach przedklinicznych i małych próbach klinicznych.

W jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie Stem Cell Research & Therapy w 2017 roku, naukowcy zbadali bezpieczeństwo i skuteczność komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W badaniu wzięło udział 18 pacjentów, którzy otrzymali zastrzyki z komórek macierzystych do stawów kolanowych. Badacze stwierdzili, że leczenie było bezpieczne i spowodowało znaczną poprawę w zakresie bólu, funkcji i jakości życia w 12-miesięcznej obserwacji.

Chociaż terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych wykazują obiecujące wyniki, są one nadal stosunkowo drogie i nie są powszechnie dostępne. Dodatkowo, ich długoterminowe efekty nie są jeszcze znane i potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć ich bezpieczeństwo i skuteczność. 

Samoleczenie chorób chrząstki może być również pomocne w zarządzaniu objawami i potencjalnie poprawić zdrowie chrząstki. Jednym z podejść jest zaangażowanie się w regularne ćwiczenia, jak wspomniano wcześniej. Może to pomóc w poprawie ruchomości stawów, wzmocnieniu mięśni i promowaniu ogólnego stanu zdrowia stawów. Ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy joga są szczególnie korzystne dla osób cierpiących na choroby chrząstki.

Inną opcją samoleczenia jest skupienie się na zdrowej diecie, zawierającej produkty bogate w składniki odżywcze wspomagające zdrowie stawów, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witamina C i witamina D. Pokarmy takie jak tłuste ryby, zielenina, owoce cytrusowe oraz wzbogacone produkty mleczne mogą przyczynić się do poprawy zdrowia stawów.

Poza ćwiczeniami i dietą, osoby cierpiące na choroby chrząstki stawowej mogą również odnieść korzyści z zastosowania określonych suplementów i terapii alternatywnych. W niektórych badaniach wykazano, że suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę potencjalnie poprawiają stan zdrowia stawów i zmniejszają ból. Akupunktura, masaż i chiropraktyka mogą również przynieść ulgę w objawach.

Podsumowując, choroby chrząstek, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, stanowią istotny problem zdrowotny, szczególnie dla osób starszych. Kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem zdrowia chrząstki, przypominamy sobie o kruchości naszego ciała i o tym, jak ważne jest dbanie o nie. Nasze stawy, choć odporne, wymagają ciągłej konserwacji i odżywiania, aby utrzymać zdrową chrząstkę. Z wiekiem i stanami zwyrodnieniowymi staje się to jeszcze ważniejsze.

Jednak postęp w medycynie i technologii dał nam nadzieję w postaci różnych opcji leczenia. Należą do nich ćwiczenia, suplementy i terapie, takie jak osocze bogatopłytkowe i terapia komórkami macierzystymi. Chociaż te opcje mogą wiązać się z kosztami, potencjalne korzyści z przywrócenia i zachowania zdrowia chrząstki sprawiają, że warto je rozważyć.

Ostatecznie, kluczem do utrzymania zdrowia chrząstki jest holistyczne podejście do dbania o siebie. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i odpowiedni odpoczynek są niezbędne do utrzymania naszego ciała w optymalnym stanie. Zwracanie uwagi na nasze ciało i szukanie pomocy medycznej w razie potrzeby jest również kluczowe dla wychwycenia i rozwiązania wszelkich problemów związanych z chrząstką, zanim staną się one nieodwracalne.

Podsumowując, musimy uznać znaczenie zdrowia chrząstki i nadać priorytet jej zachowaniu poprzez proaktywną samoopiekę i dostępne opcje leczenia. W ten sposób możemy zapewnić, że nasze ciała pozostaną silne i sprawne, co pozwoli nam prowadzić satysfakcjonujące życie aż do złotych lat.

Autor: Katarzyna Klimek, KlubAktywnych.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: do KSeF będzie dodana aplikacja, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Podatnik ją sprawdzi i zatwierdzi. Co z biurami rachunkowymi?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  REKLAMA

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  REKLAMA

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły, termodernizacja, fotowoltaika [od 29 września 2023 r.]

  29 września rusza program "Ciepłe mieszkanie". Mieszkańcy bloków mogą otrzymać od 16 500 zł do 43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wartość całego programu to 1,75 mld zł.

  REKLAMA