REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

Jak zadbać o zdrowie stawów?
Jak zadbać o zdrowie stawów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

Ćwiczenia: Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia stawów 

REKLAMA

Regularne ćwiczenia fizyczne mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i elastyczności stawów. Aktywność fizyczna może pomóc w zwiększeniu siły mięśni i zakresu ruchu, co z kolei może pomóc we wspieraniu i ochronie stawów. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), osoby dorosłe w wieku 65 lat i starsze powinny dążyć do wykonywania co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, a także ćwiczeń wzmacniających mięśnie co najmniej dwa dni w tygodniu.

REKLAMA

Badanie opublikowane w Journal of Aging Research wykazało, że połączenie ćwiczeń aerobowych i oporowych było skuteczne w poprawie funkcji stawów i zmniejszeniu bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W badaniu stwierdzono, że trening oporowy poprawił siłę i wytrzymałość mięśni, podczas gdy ćwiczenia aerobowe poprawiły sprawność układu sercowo-naczyniowego. Połączenie obu rodzajów ćwiczeń doprowadziło do znacznego zmniejszenia bólu kolana i poprawy funkcji stawu.

Oprócz ćwiczeń aerobowych i oporowych, korzystny wpływ na zdrowie i ruchomość stawów mogą mieć także ćwiczenia o niskim stopniu oddziaływania, takie jak pływanie, joga i tai chi. Ćwiczenia te są łagodne dla stawów, a jednocześnie zapewniają korzyści wynikające z aktywności fizycznej.

Dieta: Rola odżywiania w zdrowiu stawów 

REKLAMA

Stwierdzono, że niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3, pomagają zmniejszyć stan zapalny i poprawić zdrowie stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zrównoważona dieta zawierająca te składniki odżywcze może być korzystna dla zdrowia stawów.

Witamina D: W badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Rheumatology stwierdzono, że niedobór witaminy D był związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Badanie sugeruje, że utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwasy tłuszczowe omega-3: W badaniu opublikowanym w Journal of Nutrition stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i uszkodzenia chrząstki u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W badaniu stwierdzono, że suplementacja omega-3 prowadziła do zmniejszenia bólu i sztywności stawów, a także do poprawy funkcji stawów.

Oprócz witaminy D i kwasów omega-3, zrównoważona dieta, która zawiera dużo owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego białka może dostarczyć niezbędnych składników odżywczych dla utrzymania zdrowia stawów.

Self-Care: Techniki łagodzące ból i sztywność stawów 

Niektóre techniki „samoopieki” mogą pomóc w złagodzeniu bólu i sztywności stawów. Techniki te są na ogół bezpieczne i mogą być wykonywane w domu, jednak przed wypróbowaniem nowych technik należy skonsultować się z lekarzem.

Terapia ciepłem i zimnem: Zastosowanie ciepła lub zimna do dotkniętego stawu może pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Terapia zimnem jest najlepsza w przypadku ostrego bólu i stanu zapalnego, natomiast terapia ciepłem jest najlepsza w przypadku przewlekłego bólu i sztywności.

Masaż: Masaż może pomóc poprawić przepływ krwi i zmniejszyć napięcie mięśni, co z kolei może pomóc złagodzić ból i sztywność stawów. Ważne jest, aby znaleźć masażystę, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na schorzenia stawów.

Rozciąganie: Delikatne ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w poprawie elastyczności stawów i zakresu ruchu. Ważne jest, aby rozpocząć od delikatnych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność w miarę tolerancji.

Opcje leczenia: Dostępne opcje leczenia chorób stawów 

Istnieją różne możliwości leczenia schorzeń związanych ze stawami. Metodą, która została zbadana pod kątem odbudowy chrząstki jest wykorzystanie komórek macierzystych. Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, które mogą różnicować się w różne typy komórek, w tym komórki chrząstki. Istnieją różne źródła komórek macierzystych, w tym szpik kostny i tkanka tłuszczowa. Wykorzystanie komórek macierzystych do odbudowy chrząstki jest nadal w fazie eksperymentalnej, ale uzyskano obiecujące wyniki w badaniach przedklinicznych i małych próbach klinicznych.

W jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie Stem Cell Research & Therapy w 2017 roku, naukowcy zbadali bezpieczeństwo i skuteczność komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W badaniu wzięło udział 18 pacjentów, którzy otrzymali zastrzyki z komórek macierzystych do stawów kolanowych. Badacze stwierdzili, że leczenie było bezpieczne i spowodowało znaczną poprawę w zakresie bólu, funkcji i jakości życia w 12-miesięcznej obserwacji.

Chociaż terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych wykazują obiecujące wyniki, są one nadal stosunkowo drogie i nie są powszechnie dostępne. Dodatkowo, ich długoterminowe efekty nie są jeszcze znane i potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć ich bezpieczeństwo i skuteczność. 

Samoleczenie chorób chrząstki może być również pomocne w zarządzaniu objawami i potencjalnie poprawić zdrowie chrząstki. Jednym z podejść jest zaangażowanie się w regularne ćwiczenia, jak wspomniano wcześniej. Może to pomóc w poprawie ruchomości stawów, wzmocnieniu mięśni i promowaniu ogólnego stanu zdrowia stawów. Ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy joga są szczególnie korzystne dla osób cierpiących na choroby chrząstki.

Inną opcją samoleczenia jest skupienie się na zdrowej diecie, zawierającej produkty bogate w składniki odżywcze wspomagające zdrowie stawów, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witamina C i witamina D. Pokarmy takie jak tłuste ryby, zielenina, owoce cytrusowe oraz wzbogacone produkty mleczne mogą przyczynić się do poprawy zdrowia stawów.

Poza ćwiczeniami i dietą, osoby cierpiące na choroby chrząstki stawowej mogą również odnieść korzyści z zastosowania określonych suplementów i terapii alternatywnych. W niektórych badaniach wykazano, że suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę potencjalnie poprawiają stan zdrowia stawów i zmniejszają ból. Akupunktura, masaż i chiropraktyka mogą również przynieść ulgę w objawach.

Podsumowując, choroby chrząstek, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, stanowią istotny problem zdrowotny, szczególnie dla osób starszych. Kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem zdrowia chrząstki, przypominamy sobie o kruchości naszego ciała i o tym, jak ważne jest dbanie o nie. Nasze stawy, choć odporne, wymagają ciągłej konserwacji i odżywiania, aby utrzymać zdrową chrząstkę. Z wiekiem i stanami zwyrodnieniowymi staje się to jeszcze ważniejsze.

Jednak postęp w medycynie i technologii dał nam nadzieję w postaci różnych opcji leczenia. Należą do nich ćwiczenia, suplementy i terapie, takie jak osocze bogatopłytkowe i terapia komórkami macierzystymi. Chociaż te opcje mogą wiązać się z kosztami, potencjalne korzyści z przywrócenia i zachowania zdrowia chrząstki sprawiają, że warto je rozważyć.

Ostatecznie, kluczem do utrzymania zdrowia chrząstki jest holistyczne podejście do dbania o siebie. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i odpowiedni odpoczynek są niezbędne do utrzymania naszego ciała w optymalnym stanie. Zwracanie uwagi na nasze ciało i szukanie pomocy medycznej w razie potrzeby jest również kluczowe dla wychwycenia i rozwiązania wszelkich problemów związanych z chrząstką, zanim staną się one nieodwracalne.

Podsumowując, musimy uznać znaczenie zdrowia chrząstki i nadać priorytet jej zachowaniu poprzez proaktywną samoopiekę i dostępne opcje leczenia. W ten sposób możemy zapewnić, że nasze ciała pozostaną silne i sprawne, co pozwoli nam prowadzić satysfakcjonujące życie aż do złotych lat.

Autor: Katarzyna Klimek, KlubAktywnych.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA