Czym jest przesilenie wiosenne? Jak sobie z nim radzić?
REKLAMA
REKLAMA
- Przesilenie wiosenne - co to jest? Kiedy występuje?
- Przesilenie wiosenne - jakie są objawy?
- Wiosenne przesilenie - jak sobie z nim radzić?
Przesilenie wiosenne - co to jest? Kiedy występuje?
REKLAMA
Wydawać by się mogło, że dłuższe dni, więcej promieni słonecznych, budząca się do życia przyroda sprawiają, że człowiek ma więcej energii, chęci do działania, jest pobudzony i entuzjastycznie nastawiony do świata. I owszem, w przypadku wielu osób rzeczywiście tak jest. Ale niektórzy na przełomie pór roku czują się wyczerpani i niezdolni do jakiegokolwiek większego wysiłku. Jeśli nie są zdiagnozowani w kierunku poważniejszej choroby, jak np. depresja to prawdopodobnie dopadło ich wiosenne przesilenie.
REKLAMA
Wiosenne przesilenie przypada zazwyczaj na okres od marca do kwietnia i może trwać kilka lub kilkanaście dni. I to właśnie te gwałtowne wahania pogody, wzrost temperatury, przedstawianie zegarków na czas letni czy zmiany w przyrodzie odbijają się negatywnie na samopoczuciu. Dodatkowo organizm może być osłabiony po zimie. Mniej ruchu, słabo zbilansowana dieta, niedobór światła słonecznego mogą wpłynąć na osłabienie odporności i skutkować częstszymi infekcjami właśnie na przełomie pór roku. Osoby wrażliwe na zmiany pogody są bardziej narażone wystąpienie wiosennego przesilenia.
Przesilenie wiosenne - jakie są objawy?
Jednym z najczęściej obserwowanych objawów wiosennego przesilenia jest uczucie ciągłego zmęczenia, które może towarzyszyć nawet po dobrze przespanej nocy. Do innych objawów należą: senność, ból głowy, niepokój, rozdrażnienie, brak energii, wahania nastroju, zaburzenia apetytu czy problemy z koncentracją. Wiosenne przesilenie może odbić się także na wyglądzie zewnętrznym. Wypadające czy przesuszone włosy, ziemista cera, łamliwe paznokcie czy podkrążone oczy to także jedne z objawów.
Jeśli objawy przesilenia wiosennego nie ustępują po kilkunastu dniach, należy zgłosić się do lekarza. Podobne objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom.
Wiosenne przesilenie - jak sobie z nim radzić?
Osoby, u których przesilenie wiosenne pojawia się regularnie zazwyczaj wiedzą, że minie ono samoistnie i prawdopodobnie za kilka-kilkanaście dni ustąpi miejsca wiosennej energii. Jednak codzienne funkcjonowanie na permanentnym zmęczeniu i dekoncentracji bywa uciążliwe, więc warto wprowadzić kilka zmian, dzięki którym przesilenie wiosenne będzie łatwiejsze do zniesienia.
- Jakościowy sen i odpoczynek: nic tak nie regeneruje jak porządna dawka snu. Warto tak ustawić plan dnia, aby przespać wymagane dla organizmu minimum. Przewietrzona i chłodna, ciemna sypialnia sprawią, ze sen będzie lepszy.
- Zdrowsza dieta: brak świeżych warzyw można zrekompensować mrożonkami, warto włączyć do diety kasze, strączki, kiszonki i jogurty. Zdowa, lekkostrawna dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Zmęczenie wzmaga chęć na słodkie i słone przekąski, warto na ten czas ograniczyć do nich dostęp.
- Aktywność fizyczna: ćwiczenia powodują, że podnosi się poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. Ciągłe zmęczenie może skutkować brakiem chęci do jakiegokolwiek działania, ale nagroda w postaci poprawy samopoczucia po treningu warta jest podjęcia wysiłku.
- Nawadnianie organizmu: nie musi to być woda. Pożywne zupy, ziołowa herbata czy kompot również spełniną swoją rolę.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.