REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest przesilenie wiosenne? Jak sobie z nim radzić?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Wiosenne przesilenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, wahania nastroju, brak apetytu, częstsze infekcje. Te objawy pojawiające się wraz ze zmianą pory roku mogą świadczyć o przesileniu wiosennym. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? 

Przesilenie wiosenne - co to jest? Kiedy występuje? 

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że dłuższe dni, więcej promieni słonecznych, budząca się do życia przyroda sprawiają, że człowiek ma więcej energii, chęci do działania, jest pobudzony i entuzjastycznie nastawiony do świata. I owszem, w przypadku wielu osób rzeczywiście tak jest. Ale niektórzy na przełomie pór roku czują się wyczerpani i niezdolni do jakiegokolwiek większego wysiłku. Jeśli nie są zdiagnozowani w kierunku poważniejszej choroby, jak np. depresja to prawdopodobnie dopadło ich wiosenne przesilenie. 

REKLAMA

Wiosenne przesilenie przypada zazwyczaj na okres od marca do kwietnia i może trwać kilka lub kilkanaście dni. I to właśnie te gwałtowne wahania pogody, wzrost temperatury, przedstawianie zegarków na czas letni czy zmiany w przyrodzie odbijają się negatywnie na samopoczuciu. Dodatkowo organizm może być osłabiony po zimie. Mniej ruchu, słabo zbilansowana dieta, niedobór światła słonecznego mogą wpłynąć na osłabienie odporności i skutkować częstszymi infekcjami właśnie na przełomie pór roku. Osoby wrażliwe na zmiany pogody są bardziej narażone wystąpienie wiosennego przesilenia. 

Przesilenie wiosenne - jakie są objawy?

Jednym z najczęściej obserwowanych objawów wiosennego przesilenia jest uczucie ciągłego zmęczenia, które może towarzyszyć nawet po dobrze przespanej nocy. Do innych objawów należą: senność, ból głowy, niepokój, rozdrażnienie, brak energii, wahania nastroju, zaburzenia apetytu czy problemy z koncentracją. Wiosenne przesilenie może odbić się także na wyglądzie zewnętrznym. Wypadające czy przesuszone włosy, ziemista cera, łamliwe paznokcie czy podkrążone oczy to także jedne z objawów. 

Ważne

Jeśli objawy przesilenia wiosennego nie ustępują po kilkunastu dniach, należy zgłosić się do lekarza. Podobne objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom. 

 

Wiosenne przesilenie - jak sobie z nim radzić? 

Osoby, u których przesilenie wiosenne pojawia się regularnie zazwyczaj wiedzą, że minie ono samoistnie i prawdopodobnie za kilka-kilkanaście dni ustąpi miejsca wiosennej energii. Jednak codzienne funkcjonowanie na permanentnym zmęczeniu i dekoncentracji bywa uciążliwe, więc warto wprowadzić kilka zmian, dzięki którym przesilenie wiosenne będzie łatwiejsze do zniesienia. 

  • Jakościowy sen i odpoczynek: nic tak nie regeneruje jak porządna dawka snu. Warto tak ustawić plan dnia, aby przespać wymagane dla organizmu minimum. Przewietrzona i chłodna, ciemna sypialnia sprawią, ze sen będzie lepszy.
  • Zdrowsza dieta: brak świeżych warzyw można zrekompensować mrożonkami, warto włączyć do diety kasze, strączki, kiszonki i jogurty. Zdowa, lekkostrawna dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Zmęczenie wzmaga chęć na słodkie i słone przekąski, warto na ten czas ograniczyć do nich dostęp. 
  • Aktywność fizyczna: ćwiczenia powodują, że podnosi się poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. Ciągłe zmęczenie może skutkować brakiem chęci do jakiegokolwiek działania, ale nagroda w postaci poprawy samopoczucia po treningu warta jest podjęcia wysiłku. 
  • Nawadnianie organizmu: nie musi to być woda. Pożywne zupy, ziołowa herbata czy kompot również spełniną swoją rolę. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

REKLAMA

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

REKLAMA

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA