Ocena pracowników w powiatach i gminach
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym podlega okresowym ocenom kwalifikacyjnym, dokonywanym przez bezpośredniego przełożonego. Okresowej ocenie kwalifikacyjnej dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego podlega również pracownik samorządowy mianowany zatrudniony na stanowisku innym niż urzędnicze. Ocena jest sporządzana co najmniej raz na dwa lata.
REKLAMA
Pracownik samorządowy to osoba zatrudnionych w:
n urzędzie marszałkowskim, wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych,
n starostwie powiatowym, powiatowych jednostkach organizacyjnych,
n urzędzie gminy, w jednostkach pomocniczych gminy oraz w gminnych jednostkach i zakładach budżetowych,
n biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,
n biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Kryteria oceny
Okresowa ocena kwalifikacyjna pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym oraz pracownika samorządowego mianowanego zatrudnionego na stanowisku innym niż urzędnicze jest sporządzana na podstawie kryteriów obowiązkowych i kryteriów wybranych przez bezpośredniego przełożonego. Wykaz kryteriów oceny zawarty jest w obowiązującym od 7 kwietnia rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych (Dz.U. nr 55, poz. 361.).
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH
n przestrzeganie prawa,
n wykonywanie zadań urzędu sumiennie, sprawnie i bezstronnie,
n informowanie organów, instytucji i osób fizycznych oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu urzędu, jeżeli prawo tego nie zabrania,
n zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej w zakresie przez prawo przewidzianym,
n zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach ze zwierzchnikami, podwładnymi, współpracownikami oraz w kontaktach z obywatelami,
n zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim,
n sumienne i staranne wypełnianie poleceń przełożonego.
Określenie kryteriów oceny pracownika samorządowego jego przełożony powinien dokonać nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zatrudnienia pracownika samorządowego na stanowisku urzędniczym albo mianowania pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku innym niż urzędnicze, a w razie przeprowadzania kolejnej oceny - nie później niż w ciągu 30 dni od sporządzenia na piśmie poprzedniej oceny.
Termin oceny
Przełożony pracownika samorządowego wyznacza termin sporządzenia oceny na piśmie, określając jej miesiąc i rok. Wybrane kryteria i informację o terminie sporządzenia oceny na piśmie oceniający wpisuje do arkusza okresowej oceny kwalifikacyjnej pracownika samorządowego. Arkusz, o którym mowa, przekazany powinien być kierownikowi jednostki, w której zatrudniony jest pracownik.
Ocenianemu pracownikowi trzeba przedstawić kopię arkusza z zatwierdzonymi kryteriami oceny.
Oceniający (przełożony) może zmienić termin sporządzenia oceny na piśmie.
W razie zmiany na stanowisku bezpośredniego przełożonego w trakcie okresu, w którym dany pracownik samorządowy podlega ocenie, ocena ta jest sporządzana na podstawie wybranych wcześniej kryteriów oceny.
Wyniki oceny
Przełożony powinien nie wcześniej niż na siedmiu dni przed sporządzeniem oceny na piśmie przeprowadzić z ocenianym pracownikiem rozmowę, podczas której omawia z nim np. wykonywanie jego obowiązków oraz trudności napotykane przez pracownika podczas realizacji zadań.
Sporządzenie oceny na piśmie polega na:
n wpisaniu do arkusza opinii dotyczącej wykonywania obowiązków przez ocenianego w okresie, w którym podlegał on ocenie;
n określeniu poziomu wykonywania obowiązków przez ocenianego (bardzo dobry, dobry, zadowalający lub niezadowalający);
n przyznaniu oceny pozytywnej w razie bardzo dobrego, dobrego lub zadowalającego poziomu wykonywania obowiązków przez ocenianego albo przyznaniu oceny negatywnej.
Oceniający pracownika przełożony powinien niezwłocznie doręczyć pracownikowi sporządzoną na piśmie, dotyczącą go ocenę i pouczyć go o przysługującym mu prawie złożenia odwołania do kierownika zatrudniającej go jednostki samorządowej ocenianego, w ciągu siedmiu dni od doręczenia oceny. Takie zasady postępowania obowiązują również w przypadku, gdy obowiązki bezpośredniego przełożonego należą do wójta (burmistrza, prezydent miasta), starosty, marszałka województwa.
Po sporządzeniu oceny na piśmie arkusz włącza się do akt osobowych pracownika samorządowego.
OBOWIĄZKOWE KRYTERIA OCENY PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH
PODSTAWA PRAWNA
n Ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).
n Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych (Dz.U. nr 55, poz. 361.).
Katarzyna Wilko
REKLAMA
REKLAMA