REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można rozwiązać sprawę utrzymania czystości w gminie

AJ

REKLAMA

Jakie obowiązki można nałożyć na właścicieli nieruchomości w regulaminie utrzymania porządku i czystości? Jak można stworzyć sprawny system kontroli zawartych umów na wywóz odpadów?

Pierwsze zasady utrzymania czystości i porządku Rada Miasta Krakowa określiła już w 1992 roku, mimo braku uregulowań prawnych. W 2006 roku został natomiast przyjęty obecnie realizowany Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej Kraków. Regulamin ten nie stworzył nowych zasad utrzymania porządku i czystości w gminie, jednak doprecyzował obowiązującą w tym zakresie ustawę. Zobowiązał on np. właścicieli do wyposażenia nieruchomości w min. jeden pojemnik o pojemności 120 dm sześc. służący do zbierania odpadów, wyznaczył średnią ilość odpadów wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca Krakowa, określił zasady usuwania sopli i nawisów śnieżnych z budynków oraz urządzeń infrastruktury. Wprowadził on również obowiązek prowadzenia psa na uwięzi, sprzątania zanieczyszczeń po zwierzętach, zabezpieczenia przed wydostaniem się z pomieszczeń zwierząt egzotycznych oraz zakazał wprowadzania zwierząt do budynków użyteczności publicznej, obsługi ludności, urzędów, zakładów itp., jeśli władający tymi budynkami nie postanowią inaczej. Określone zostały również zasady utrzymania zwierząt gospodarskich, wyznaczając obszary miasta, na którym obowiązuje zakaz prowadzenia chowu, hodowli i przetrzymywania zwierząt gospodarskich.

W Krakowie stworzona została również baza danych zawartych umów na odbieranie odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z nieruchomości (zarejestrowano 50 622 umowy), która służy do kontroli regulaminu przez straż miejską Miasta Krakowa i Urząd Miasta Krakowa. Do tej pory przeprowadziliśmy ok. 29 tys. działań kontrolnych w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującymi w Krakowie zasadami za utrzymanie czystości i porządku na jezdniach, placach, chodnikach oraz na terenach niezabudowanych gminnych odpowiada Krakowski Zarząd Komunalny. Od 2004 roku oczyszczanie miasta prowadzone jest w modelu z podziałem miasta na osiem rejonów. Oczyszczanie tych rejonów odbywa się codziennie do godz. 9, poprzez ręczne i mechaniczne sprzątanie jezdni, placów i chodników, opróżnianie koszy na śmieci oraz zbieranie odpadów. Pozostałe tereny oczyszczane są poprzez zlecenie prac z częstotliwością dostosowaną do potrzeb lub interwencyjnie.

W Krakowie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów w 500 tzw. gniazdach segregacji. Od 2000 roku w 36 krakowskich aptekach organizowana jest również zbiórka przeterminowanych leków; a od 2004 roku realizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Wizytówką Krakowa są coroczne festiwale recyklingu, w których uczestniczy kilkanaście tysięcy mieszkańców i które mają na celu prowadzenie edukacji w zakresie ochrony środowiska i dbania o czystość. Dodatkowo w ramach tej imprezy zbierana jest makulatura, szkło, puszki aluminiowe, butelki, baterie, za które mieszkańcy otrzymują sadzonki kwiatów, krzewów i drzew, kolorowe koszulki, przybory szkolne i zabawki dla dzieci.

W Gminie Miejskiej Kraków zorganizowano nowoczesny system gospodarki odpadami spełniający wymagania Unii Europejskiej. Wybudowano III etap składowiska Barycz, sortownię Barycz i kompostownię Barycz, przy znaczącym udziale środków ISPA. Planowana jest budowa zbiorczych punktów gromadzenia odpadów, do których mieszkańcy będą mogli przynosić surowce wtórne, odpady niebezpieczne, trawę, liście itp.

Jednak w celu prowadzenia prawidłowej gospodarki odpadami i realizacji nałożonych na gminę ustawowych obowiązków konieczne są zmiany legislacyjne, tak by gmina stała się właścicielem odpadów i miała możliwość realnego wpływu na gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie.


MAŁGORZATA MRUGAŁA

dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta Kraków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA