REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenia organizatorów turystyki i pośredników

Wojciech Biernacki

REKLAMA

Czy organizator turystyki i pośrednik turystyczny muszą być ubezpieczeni?

- Powinni zawrzeć umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo ubezpieczyć się na rzecz klientów w związku z wykonywaną działalnością. Chodzi o pokrycie kosztów sprowadzenia do kraju klientów, w razie gdyby organizator turystyki, na którym ciąży taki obowiązek, nie wywiązał się z niego (z dowolnych przyczyn - np. z braku pieniędzy).

Z ubezpieczenia zwraca się klientom wpłaty, gdy organizator nie wykona swoich zobowiązań umownych, np. jeśli z powodu trudności finansowych w firmie wycieczki przestają być organizowane.

Kiedy organizator turystyki powinien się ubezpieczyć? Od czego zależy wysokość polisy?

- Obowiązek ubezpieczenia powstaje najpóźniej w dniu, w którym organizator lub pośrednik złożyli wniosek o wpis do stosownego rejestru - organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej na rzecz jednego klienta z tytułu umowy ubezpieczenia zależy od tego, do którego kraju wyjeżdża klient w związku z prowadzoną działalnością przez organizatora turystyki. Minimalna suma gwarancyjna na rzecz jednego kupującego wycieczkę (z tytułu tej umowy) wynosi zawsze równowartość ceny imprezy turystycznej. Nie może być jednak niższa niż kwoty wyszczególnione w rozporządzeniu ministra finansów z 17 lutego 2005 r. w sprawie ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (Dz.U. nr 32, poz. 281).

W razie np. wyjazdu klienta na Wyspy Kanaryjskie kwota ta nie może być niższa niż równowartość 500 euro, a w razie uczestniczenia w imprezie w Grecji lub we Włoszech nie może być niższa niż równowartość 120 euro. Przy ustalaniu tych kwot bierze się pod uwagę średni kurs euro ogłoszony przez prezesa NBP po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta.

Czy zawarcie umowy ubezpieczeniowej przedsiębiorca powinien zgłosić, dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych?

- Składając dokumenty u marszałka województwa w związku z wpisem do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, przedsiębiorca powinien oprócz kopii zaświadczenia o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych złożyć również kopie dokumentów potwierdzających posiadanie zabezpieczenia finansowego wraz z załącznikami.

Dokumenty te zostaną włączone do akt ewidencyjnych prowadzonych dla każdego przedsiębiorcy podlegającego wpisowi. Wpis do ewidencji zostaje potwierdzony odpisem z księgi ewidencyjnej w formie wydruku komputerowego. Informacja o wpisie zostaje przesłana do marszałka województwa, który prowadzi rejestr organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Odpis księgi ewidencyjnej otrzyma również zainteresowany przedsiębiorca.

Czy ewidencja jest jawna?

- Każdy może domagać się, by udzielono mu informacji objętych wpisem. Zainteresowany powinien złożyć zapytanie dotyczące konkretnego przedsiębiorcy. Nie musi przy tym wypełniać żadnego formularza.

Składa go w dowolnej formie, nawet na zwykłej kartce papieru. Dlatego przed wykupieniem wycieczki zagranicznej zawsze warto sprawdzić organizatora turystyki w ewidencji. Informacje z ewidencji mogą być udostępniane również w formie elektronicznej.


WOJCIECH BIERNACKI

radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych - Biernaccy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

REKLAMA

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

REKLAMA