REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenia organizatorów turystyki i pośredników

Wojciech Biernacki

REKLAMA

Czy organizator turystyki i pośrednik turystyczny muszą być ubezpieczeni?

- Powinni zawrzeć umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo ubezpieczyć się na rzecz klientów w związku z wykonywaną działalnością. Chodzi o pokrycie kosztów sprowadzenia do kraju klientów, w razie gdyby organizator turystyki, na którym ciąży taki obowiązek, nie wywiązał się z niego (z dowolnych przyczyn - np. z braku pieniędzy).

Z ubezpieczenia zwraca się klientom wpłaty, gdy organizator nie wykona swoich zobowiązań umownych, np. jeśli z powodu trudności finansowych w firmie wycieczki przestają być organizowane.

Kiedy organizator turystyki powinien się ubezpieczyć? Od czego zależy wysokość polisy?

- Obowiązek ubezpieczenia powstaje najpóźniej w dniu, w którym organizator lub pośrednik złożyli wniosek o wpis do stosownego rejestru - organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej na rzecz jednego klienta z tytułu umowy ubezpieczenia zależy od tego, do którego kraju wyjeżdża klient w związku z prowadzoną działalnością przez organizatora turystyki. Minimalna suma gwarancyjna na rzecz jednego kupującego wycieczkę (z tytułu tej umowy) wynosi zawsze równowartość ceny imprezy turystycznej. Nie może być jednak niższa niż kwoty wyszczególnione w rozporządzeniu ministra finansów z 17 lutego 2005 r. w sprawie ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (Dz.U. nr 32, poz. 281).

W razie np. wyjazdu klienta na Wyspy Kanaryjskie kwota ta nie może być niższa niż równowartość 500 euro, a w razie uczestniczenia w imprezie w Grecji lub we Włoszech nie może być niższa niż równowartość 120 euro. Przy ustalaniu tych kwot bierze się pod uwagę średni kurs euro ogłoszony przez prezesa NBP po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta.

Czy zawarcie umowy ubezpieczeniowej przedsiębiorca powinien zgłosić, dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych?

- Składając dokumenty u marszałka województwa w związku z wpisem do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, przedsiębiorca powinien oprócz kopii zaświadczenia o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych złożyć również kopie dokumentów potwierdzających posiadanie zabezpieczenia finansowego wraz z załącznikami.

Dokumenty te zostaną włączone do akt ewidencyjnych prowadzonych dla każdego przedsiębiorcy podlegającego wpisowi. Wpis do ewidencji zostaje potwierdzony odpisem z księgi ewidencyjnej w formie wydruku komputerowego. Informacja o wpisie zostaje przesłana do marszałka województwa, który prowadzi rejestr organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Odpis księgi ewidencyjnej otrzyma również zainteresowany przedsiębiorca.

Czy ewidencja jest jawna?

- Każdy może domagać się, by udzielono mu informacji objętych wpisem. Zainteresowany powinien złożyć zapytanie dotyczące konkretnego przedsiębiorcy. Nie musi przy tym wypełniać żadnego formularza.

Składa go w dowolnej formie, nawet na zwykłej kartce papieru. Dlatego przed wykupieniem wycieczki zagranicznej zawsze warto sprawdzić organizatora turystyki w ewidencji. Informacje z ewidencji mogą być udostępniane również w formie elektronicznej.


WOJCIECH BIERNACKI

radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych - Biernaccy

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA