REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawnić proces wartościowania stanowisk pracy w urzędach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
JG

REKLAMA

Jakie kłopoty mogą pojawić się podczas pracy zespołów wartościujących i jak członkowie zespołów mogą je rozwiązać? Jaka jest rola pracowników urzędu w procesie wartościowania stanowisk?

WOJCIECH ZIELIŃSKI

naczelnik wydziału w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Pobieżna lektura zarządzenia może wywołać obawy, że wartościowanie to trudny i długotrwały proces. Jednak pilotażowy program wartościowania stanowisk przeprowadzony w sześciu urzędach pokazał, że opracowana metoda jest prosta i skuteczna. Umożliwia dokonanie wartościowania kilkuset stanowisk pracy w ciągu miesiąca. Trzeba jednak zastosować kilka dobrych praktyk, sprawdzonych podczas pilotażu.

Aby wartościowanie się powiodło, najpierw należy zapoznać z projektem pracowników. Wyjaśnić im, dlaczego i w jaki sposób będzie przeprowadzany. Opór pracowników, często wynikający z niewiedzy, może bowiem opóźnić cały proces. Urzędom tymczasem powinno zależeć na sprawnym wykonaniu zadania, ponieważ jest ono w całości finansowane z budżetu urzędu i realizowane przez jego pracowników.

Zespół wartościujący powinien zacząć swoją pracę od stanowisk najprostszych i najbardziej powtarzalnych. Dzięki temu jego członkowie szybko nauczą się stosować metodę, zobaczą jej efekty i zdobędą mobilizację do dalszej pracy. Najtrudniej i najwolniej ocenia się bowiem nietypowe stanowiska specjalistyczne. Im lepiej przygotowano opisy stanowisk pracy, tym sprawniej odbędzie się ich wartościowanie.

Członkowie zespołu powinni podzielić się zadaniami tak, aby odciążyć przewodniczącego. Warto wyznaczyć sekretarza, który będzie dbał o sprawy organizacyjne (rezerwacja sal, rozsyłanie opisów stanowisk itd.) oraz sprawozdawców, którzy będą odpowiedzialni za robocze, będące wstępem do dyskusji, wartościowanie stanowisk pracy. Oznacza to, że jako pierwsi przyporządkują odpowiednie poziomy w poszczególnych kryteriach do stanowiska i uzasadnią swój wybór.

Wyznaczenie sprawozdawcy nie może jednak zwalniać członków z obowiązku zapoznania się z opisami stanowisk i sformułowania własnej oceny, najlepiej jeszcze przed posiedzeniem zespołu wartościującego. Brak wcześniejszego przygotowania utrudni bowiem merytoryczną dyskusję.

Ważna jest także odpowiednia częstotliwość spotkań zespołów. W bardzo licznych urzędach, aby dotrzymać terminów zapisanych w zarządzeniu, zespół będzie musiał spotykać się często. Nie warto jednak organizować posiedzeń codziennie, ponieważ wówczas spada efektywność prac zespołu. Jedno spotkanie nie powinno trwać krócej niż dwie godziny i dłużej niż sześć. Optymalny czas posiedzeń zespołu to od trzech do pięciu godzin dziennie.

Podczas pilotażu okazało się również, że nie zawsze opisy stanowisk były dobrze sporządzone, co utrudniało dokonanie obiektywnej oceny. Wówczas, jeśli jest na to czas, należy poprosić o ich poprawienie lub zaprosić eksperta, także spoza urzędu, który dostarczy zespołowi brakujących informacji. Jeśli opisy stanowisk pracy są przygotowane poprawnie, a mimo to członkowie zespołu nie są w stanie osiągnąć konsensusu w sprawie wartościowania, zalecanym rozwiązaniem jest weryfikacja za pomocą porównania parami. Należy wówczas dokonać wyboru grupy (próby) podobnych stanowisk, w której znajdzie się stanowisko, którego dotyczą wątpliwości. Należy je następnie porównać z każdym pozostałym stanowiskiem z grupy i udzielić tylko jednej z dwóch możliwych odpowiedzi: ważniejsze lub mniej ważne. Odpowiedź, ważniejsze równa się przyznaniu 1 punktu. Po porównaniu ze wszystkimi pozostałymi stanowiskami uzyskane punkty sumuje się. Ocenione stanowisko odkłada się, wybiera kolejne i porównuje z pozostałymi. W ten sposób każde stanowisko otrzyma pewną wartość punktową, co pozwoli uporządkować je od najwyżej do najniżej ocenionych. Jest to jedna z kilku metod ułatwiających osiągnięcie jednomyślności.

WNIOSEK

Zespół wartościujący powinien zacząć swoją pracę od stanowisk najprostszych i najbardziej powtarzalnych. Dzięki temu jego członkowie szybko nauczą się stosować metodę, zobaczą jej efekty i zdobędą mobilizację do dalszej pracy.

JG

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA