REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawnić proces wartościowania stanowisk pracy w urzędach

JG

REKLAMA

Jakie kłopoty mogą pojawić się podczas pracy zespołów wartościujących i jak członkowie zespołów mogą je rozwiązać? Jaka jest rola pracowników urzędu w procesie wartościowania stanowisk?

WOJCIECH ZIELIŃSKI

naczelnik wydziału w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Pobieżna lektura zarządzenia może wywołać obawy, że wartościowanie to trudny i długotrwały proces. Jednak pilotażowy program wartościowania stanowisk przeprowadzony w sześciu urzędach pokazał, że opracowana metoda jest prosta i skuteczna. Umożliwia dokonanie wartościowania kilkuset stanowisk pracy w ciągu miesiąca. Trzeba jednak zastosować kilka dobrych praktyk, sprawdzonych podczas pilotażu.

Aby wartościowanie się powiodło, najpierw należy zapoznać z projektem pracowników. Wyjaśnić im, dlaczego i w jaki sposób będzie przeprowadzany. Opór pracowników, często wynikający z niewiedzy, może bowiem opóźnić cały proces. Urzędom tymczasem powinno zależeć na sprawnym wykonaniu zadania, ponieważ jest ono w całości finansowane z budżetu urzędu i realizowane przez jego pracowników.

Zespół wartościujący powinien zacząć swoją pracę od stanowisk najprostszych i najbardziej powtarzalnych. Dzięki temu jego członkowie szybko nauczą się stosować metodę, zobaczą jej efekty i zdobędą mobilizację do dalszej pracy. Najtrudniej i najwolniej ocenia się bowiem nietypowe stanowiska specjalistyczne. Im lepiej przygotowano opisy stanowisk pracy, tym sprawniej odbędzie się ich wartościowanie.

Członkowie zespołu powinni podzielić się zadaniami tak, aby odciążyć przewodniczącego. Warto wyznaczyć sekretarza, który będzie dbał o sprawy organizacyjne (rezerwacja sal, rozsyłanie opisów stanowisk itd.) oraz sprawozdawców, którzy będą odpowiedzialni za robocze, będące wstępem do dyskusji, wartościowanie stanowisk pracy. Oznacza to, że jako pierwsi przyporządkują odpowiednie poziomy w poszczególnych kryteriach do stanowiska i uzasadnią swój wybór.

Wyznaczenie sprawozdawcy nie może jednak zwalniać członków z obowiązku zapoznania się z opisami stanowisk i sformułowania własnej oceny, najlepiej jeszcze przed posiedzeniem zespołu wartościującego. Brak wcześniejszego przygotowania utrudni bowiem merytoryczną dyskusję.

Ważna jest także odpowiednia częstotliwość spotkań zespołów. W bardzo licznych urzędach, aby dotrzymać terminów zapisanych w zarządzeniu, zespół będzie musiał spotykać się często. Nie warto jednak organizować posiedzeń codziennie, ponieważ wówczas spada efektywność prac zespołu. Jedno spotkanie nie powinno trwać krócej niż dwie godziny i dłużej niż sześć. Optymalny czas posiedzeń zespołu to od trzech do pięciu godzin dziennie.

Podczas pilotażu okazało się również, że nie zawsze opisy stanowisk były dobrze sporządzone, co utrudniało dokonanie obiektywnej oceny. Wówczas, jeśli jest na to czas, należy poprosić o ich poprawienie lub zaprosić eksperta, także spoza urzędu, który dostarczy zespołowi brakujących informacji. Jeśli opisy stanowisk pracy są przygotowane poprawnie, a mimo to członkowie zespołu nie są w stanie osiągnąć konsensusu w sprawie wartościowania, zalecanym rozwiązaniem jest weryfikacja za pomocą porównania parami. Należy wówczas dokonać wyboru grupy (próby) podobnych stanowisk, w której znajdzie się stanowisko, którego dotyczą wątpliwości. Należy je następnie porównać z każdym pozostałym stanowiskiem z grupy i udzielić tylko jednej z dwóch możliwych odpowiedzi: ważniejsze lub mniej ważne. Odpowiedź, ważniejsze równa się przyznaniu 1 punktu. Po porównaniu ze wszystkimi pozostałymi stanowiskami uzyskane punkty sumuje się. Ocenione stanowisko odkłada się, wybiera kolejne i porównuje z pozostałymi. W ten sposób każde stanowisko otrzyma pewną wartość punktową, co pozwoli uporządkować je od najwyżej do najniżej ocenionych. Jest to jedna z kilku metod ułatwiających osiągnięcie jednomyślności.

WNIOSEK

Zespół wartościujący powinien zacząć swoją pracę od stanowisk najprostszych i najbardziej powtarzalnych. Dzięki temu jego członkowie szybko nauczą się stosować metodę, zobaczą jej efekty i zdobędą mobilizację do dalszej pracy.

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA