REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina powinna przygotować się do programu rewitalizacji

AO

REKLAMA

Czy program rewitalizacji jest prawem miejscowym? Co gmina powinna przedsięwziąć przed uchwaleniem programu? Czy do realizacji tego przedsięwzięcia niezbędny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

ANDRZEJ GERYK

dyrektor departamentu polityki miejskiej i rewitalizacji Ministerstwa Budownictwa


Do chwili obecnej nie ukazał się akt prawny regulujący proces rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Gminy radzą sobie z tym procesem same. Czynią to w formie programu rewitalizacji. Ale trzeba odróżnić projekt rewitalizacji od programu rewitalizacji.

Projektem rewitalizacji może być odnowa zabytkowej części miasta jako jedno z zadań programu rewitalizacji.

Jeżeli natomiast projekt rewitalizacji części zabytkowej miasta wpisuje się w całości w projekt budowlany, to dokumentowany i prowadzony jest jak każda inna tego rodzaju inwestycja budowlana. Nie mówimy wówczas o programie rewitalizacji.

Programem rewitalizacji jest proces odnowy miasta, nie tylko w sferze remontowej czy modernizacyjnej. Jest to także proces społeczno-gospodarczy, w różnym zakresie, w wyznaczonym obszarze miasta. Program rewitalizacji uchwalany jest uchwałą rady gminy.

Uchwały rady gminy w powyższych sprawach nie są prawem miejscowym.

Z chwilą uchwalenia przez radę gminy programu rewitalizacji gmina powinna uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest prawem miejscowym na danym terenie i na podstawie którego wydawane są decyzje o pozwoleniu na budowę.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dopuszcza się, w przypadku braku planu miejscowego, wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Dotyczy to projektów prywatnych i decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego.

Władze gminy w ramach prowadzonej polityki rozwoju, przed podjęciem uchwały określającej obszar rewitalizowany, przeprowadzają badania i studia mające na celu rozeznanie, między innymi:

- dotychczasowego zagospodarowania, stopnia trwałości i akceptacji struktur funkcjonalno-przestrzennych, konfliktów wynikających z zainwestowania, standardu tego zainwestowania,

- waloryzacji środowiska przyrodniczego i kulturowego, ich wykorzystywania na potrzeby związane ze zróżnicowanymi formami rozwoju obszaru,

- oceny stanu technicznego substancji mieszkaniowej,

- oceny stanu i funkcjonowania systemów komunikacyjnych i infrastrukturalnych w kontekście warunków ich przekształceń dla zaspokojenia potrzeb rozwojowych i wykorzystania układów nadrzędnych przez zapewnienia właściwych z nimi powiązań,

- oceny procesów uregulowania spraw własnościowych, geodezyjnych, uzyskania wpływu na obrót nieruchomościami,

- oceny warunków koncentracji różnorodnych form aktywności w celu określenia atrakcyjnych ofert lokalizacyjnych dla różnych grup potencjalnych inwestorów,

- oceny możliwości przygotowywania planów miejscowych,

- określenia spójnego poglądu zróżnicowanych sił politycznych, grup biznesowych i opiniotwórczych co do ogólnych kierunków działań w celu ustalenia wspólnej polityki, której efektem miałoby być podwyższenie poziomu życia mieszkańców.

Następnie przygotowują i podejmują uchwałę o wyznaczeniu obszaru rewitalizowanego i opracowują program rewitalizacji dla obszaru objętego uchwałą rady gminy.

Mając opracowany program rewitalizacji gmina powinna podjąć procedurę uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu rewitalizowanego. Może ona wymuszać procedurę zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jeżeli nie możliwa byłaby spójność dokumentów planistycznych.


AO

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA