REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które zapisy warunków ubezpieczenia trzeba doprecyzować

Liliana Pawelczak-Szulc

REKLAMA

Jakie nowe ryzyka z mocy prawa zostały objęte ochroną ubezpieczeniową? Jak należy uregulować sprawę ochrony ubezpieczeniowej mimo braku opłacenia składki w terminie?

REKLAMA

Z uwagi na zmianę art. 827 k.c., modyfikacji powinna ulec tzw. klauzula reprezentantów, jej znacząca część została bowiem zapisana w kodeksie cywilnym. Nie oznacza to jednak, że tym samym stała się ona bezprzedmiotowa. Ochroną ubezpieczeniową, z mocy prawa, została (co do zasady) objęta wina umyślna oraz rażące niedbalstwo szeregowych pracowników ubezpieczającego. Co istotne - ryzykiem ubezpieczalnym stało się także rażące niedbalstwo ubezpieczającego. Niemniej definicje wprowadzane do ogólnych warunków ubezpieczenia wymagają szczegółowego doprecyzowania głównie w kwestii odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest to szczególnie zasadne w przypadku gmin, ponieważ towarzystwa, podając w ogólnych warunkach ubezpieczenia (owu) definicję ubezpieczającego bądź interpretację winy osoby prawnej, często zapominają o jednostkach samorządu terytorialnego. Warto więc zapisać w klauzuli, kogo rozumie się przez pojęcie ubezpieczającego lub czyja wina jest z ochrony wyłączona - przykładowo może to być prezydent, jego zastępca, skarbnik czy sekretarz.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną klauzulą brokerską, która znalazła swoje odzwierciedlenie w znowelizowanym kodeksie, jest dawna klauzula daty składki. W tym wypadku dobrodziejstwo utrzymania ochrony mimo braku opłacenia składki dotyczy wyłącznie składki płaconej w ratach i wyłącznie jej rat kolejnych. Przy pierwszej racie (lub składce płaconej jednorazowo) - jeżeli składka lub jej pierwsza część nie zostanie zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. W razie braku wypowiedzenia umowy wygasa ona z końcem okresu, za który przypadała niezapłacona składka.

Zdania dotyczące możliwości modyfikacji zapisów paragrafu 2 art. 814 klauzulami brokerskimi są podzielone. Przepis też przewiduje, że jeżeli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność przed zapłatą składki lub pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. Część praktyków wychodzi z założenia, iż skoro ubezpieczyciel może (a więc nie musi) umowę wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym, to znaczy, że ma takie uprawnienie, z którego skorzystania może się zrzec, a tym samym nie ma przeszkód, aby takie zrzeczenie się prawa do wypowiedzenia zapisać w umowie. Panuje również pogląd, że przedmiotowy przepis jest bezwzględnie obowiązujący i jako taki nie może być zmieniany na mocy porozumienia stron. Aby zatem uniknąć problemów przy ubezpieczaniu gmin, w których często zdarza się, że obieg dokumentów jest skomplikowany i czasochłonny, należy znaczną uwagę przywiązywać do nowych regulacji związanych z zapłatą pierwszych rat składek.

Przy nabywaniu lub zbywaniu nieruchomości trzeba pamiętać o zmianach wynikających z art. 823 k.c. W poprzednim stanie prawnym - w sytuacji zmiany właściciela nieruchomości - na nowego posiadacza przechodziły także prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. Obecnie takiego automatyzmu już nie ma. Jeżeli zatem gmina planuje zakup lub sprzedaż nieruchomości, warto przewidzieć kwestie utrzymania lub zakończenia umowy w programie ubezpieczenia, ponieważ przeniesienie praw z niej wynikających wymaga zgody ubezpieczyciela (owu lub postanowienia stron mogą w tym względzie modyfikować art. 823 k.c.). Należy także pamiętać o obowiązkach, które ciążyły na zbywcy oraz o odpowiednim rozliczeniu składki.

LILIANA PAWELCZAK-SZULC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 814, 823, 827 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA