REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister zdrowia będzie patrzył firmom farmaceutycznym na ręce

Katarzyna Mokrzycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia zamierza ograniczyć lobbing firm farmaceutycznych wśród urzędników. Powstaje rejestr korzyści obowiązkowy dla wszystkich, którzy mają wpływ na refundację leków.  

Ministerstwo Zdrowia ustala nowe zasady współpracy z firmami farmaceutycznymi. Każde spotkanie przedstawiciela firmy z urzędnikiem ministerstwa ma być wcześniej zapowiedziane (ma być też podany powód spotkania), a następnie streszczone w notatce.

REKLAMA

Monitorowane wpływy

REKLAMA

Przepisy mają dotyczyć wszystkich dostawców leków na polski rynek, ale resort nie ukrywa, że przede wszystkim chodzi o ułożenie relacji z zagranicznymi koncernami, które sprzedają w Polsce nowoczesne leki. Dotychczas MZ niechętnie wpisywało je na listy leków, których zakupy dofinansowuje NFZ. Te leki są droższe niż generyki, czyli kopie leków, na które już wygasła ochrona patentowa.

To się może teraz zmienić, ale cały proces ma być ściśle kontrolowany. Na dopłaty do leków budżet wydał w 2007 roku prawie 7 mld zł. Leki refundowane zwiększają obroty firm, które je sprzedają. Kierownictwo resortu chce ograniczyć możliwość wpływania firm na urzędników i naukowców, którzy biorą udział w przygotowywaniu wykazów refundacyjnych, czyli faktycznie decydują, która firma ma dostęp do refundacji.

Ministerstwo przygotowuje rozporządzenie z tzw. rejestrem korzyści. Każda osoba, która jest członkiem zespołu przygotowującego wykaz leków dofinansowywanych z budżetu, a także osoby zajmujące się przygotowaniem ekspertyz i opracowań dla tych zespołów będą zobowiązane do składania oświadczeń o dochodach i wyjazdach mogących mieć związek z wykonywanym zadaniem.

- O obu tych rozwiązaniach, czyli z jednej strony o ustawieniu wszystkich firm lekowych w monitorowanej kolejce, a z drugiej o rejestrze korzyści ministerstwo poinformowało na tym samym spotkaniu. Powiązanie tych faktów jednoznacznie sugeruje, że ministerstwo zarzuca koncernom lekowym korupcyjne działania we własnym resorcie - mówi jeden z analityków rynku medycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proces jak na dłoni

Firmy farmaceutyczne błyskawicznie ustawiły się w kolejce na liście chętnych do spotkania w resorcie zdrowia. Cezary Śledziewski, szef związku pracodawców firm generycznych, nie jest zadowolony z pomysłów MZ.

- Obowiązuje przecież ustawa lobbingowa, która już reguluje tryb spotkań na linii urzędy - przemysł. Poza tym o wysłuchanie przez ministra powinna móc się starać każda firma, bo nie ma w tym nic złego - uważa prezes Śledziewski.

REKLAMA

Przedstawiciele importerów są zadowoleni przede wszystkim z tego, że pojawiła się możliwość spotkania - od listopada wszystkie konsultacje, wizyty, rozmowy były zawieszone, a właśnie powstaje kolejna nowelizacja wykazu leków refundowanych.

Paweł Sztwiertnia, dyrektor Infarmy, Związku Pracodawców firm importujących leki, podkreśla, że przejrzyste zasady refundacji jest w stanie zapewnić tylko europejska dyrektywa transparentności, ale jej wprowadzenie w Polsce przeciąga się od lat.

Paweł Sztwiertnia, dyrektor Związku Pracodawców Infarma, podkreśla, że jasne zasady refundacji jest w stanie zapewnić tylko europejska dyrektywa transparentności, ale jej wprowadzenie w Polsce przeciąga się od lat.

- Niezbędne są jasne kryteria umieszczania leków na listach refundacyjnych oraz ścieżka odwoławcza od podjętej przez ministra zdrowia decyzji. Ministerstwo publicznie zadeklarowało szybkie działania w przyjęciu tych rozwiązań, co, mam nadzieję, zostanie jeszcze ujęte w programie prac legislacyjnych na ten rok - mówi Paweł Sztwiertnia.

ZE STRONY PRAWA

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie rejestru korzyści stanowi wykonanie upoważnienia wynikającego z art. 39c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

6,7 mld zł wydał NFZ na refundację leków w 2007 roku

Katarzyna Mokrzycka

katarzyna.mokrzycka@infor.pl

Więcej: www.mz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA