reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Jak rozwijać turystykę i zwiększyć inwestycje

Aktualizacja: 12.01.2010

Samorząd powinien się promować, zwłaszcza jeśli ma silne argumenty, które tworzą atrakcyjną ofertę - dla inwestorów, dla turystów, dla każdego, z kim chciałby ów samorząd współpracować. »

Przywileje służby cywilnej dla urzędników samorządowych

Aktualizacja: 12.01.2010

Do końca marca będzie gotowy projekt ustawy o pracownikach samorządowych. Każda gmina będzie musiała obowiązkowo zatrudnić sekretarza. Nowo zatrudnieni pracownicy będą odbywać służbę przygotowawczą. »

Radny za pracę w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych powinien otrzymywać osobne wynagrodzenie

Aktualizacja: 25.03.2010

 Czy radnemu przysługuje wynagrodzenie w formie diety za pracę w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych? »

Dwa miesiące na oświadczenia majątkowe

Aktualizacja: 12.01.2010

Samorządowcom pozostał już niewiele ponad miesiąc na złożenie oświadczenia majątkowego zawierającego informacje według stanu z 31 grudnia 2007 r. Muszą to zrobić do końca kwietnia. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia. »

Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych

Aktualizacja: 12.01.2010

Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych.  Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.   »

Dyrektor przedsiębiorstwa państwowego również pełni funkcję publiczną

Aktualizacja: 12.01.2010

Pełnienie funkcji publicznej w rozumieniu art. 228 par. 1 kodeksu karnego obejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem i reprezentowanie go na zewnątrz przez dyrektora przedsiębiorstwa państwowego. »

Niewykonanie obowiązku także jest korupcją

Aktualizacja: 12.01.2010

Jeżeli funkcjonariusz publiczny uzależnia od otrzymania korzyści majątkowej czynność służbową, do której wykonania był nie tylko uprawniony, lecz także zobowiązany przepisami prawa, to zachowanie takie wyczerpuje znamiona określone w par. 3 i 4 art. 228 kodeksu karnego i uzasadnia przyjęcie kumulatywnego zbiegu obu tych przepisów stosownie do art. 11 par. 2 kodeksu karnego . »

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych

Aktualizacja: 25.03.2010

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. »

Kiedy darowizna może być uznana za łapówkę

Aktualizacja: 12.01.2010

Dla istnienia przestępstwa z art. 228 par. 1 kodeksu karnego (łapownictwo), które może być popełnione umyślnie zarówno z zamiarem bezpośrednim, jak i wynikowym, niezbędne jest ustalenie, że w związku z pełnieniem funkcji publicznej sprawca przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę. »

Istotne jest czy naruszono interes publiczny

Aktualizacja: 25.03.2010

Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych. »

Powrót Służby Cywilnej i jej szefa

Aktualizacja: 12.01.2010

W marcu trafi do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Państwowy Zasób Kadrowy, funkcjonujący od października 2006 r., zostanie zlikwidowany. Nadzór nad Służbą Cywilną będzie sprawował jej szef, powołany przez premiera.   »

E-administracja jest wciąż na etapie planów

Aktualizacja: 12.01.2010

Od wyborów ani razu nie zebrał się Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Na razie uruchomiono jedynie dwa systemy: e-Deklaracje i e-PUAP. 23 rządowe projekty informatyczne mają kosztować prawie 4 mld zł.   »

Rząd utrudnia samorządom zatrudnianie specjalistów

Aktualizacja: 12.01.2010

Urzędom gmin i miast brakuje doświadczonych informatyków, inżynierów, prawników. Projekt rozporządzenia umożliwia podwyższenie pensji pracowników samorządowych od 37 do 139 proc. »

Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe

Aktualizacja: 12.01.2010

Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe? »

Wsparcie finansowe na budowy dróg gminnych

Aktualizacja: 25.03.2010

Regionalne programy operacyjne (RPO) to największe źródło pozyskania dofinansowania inwestycji w drogi lokalne. Na terenach wiejskich pieniądze na drogi można uzyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Większość pomocy unijnej będzie dostępna do końca tego kwartału. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama