Kategorie

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych
STORMWATER Poland 2020 to największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych. Odbędzie się po raz czwarty w dniach 3 - 5 marca w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło przewodnie – Deszcz Inspiracji – nawiązuje bezpośrednio do misji organizatorów, którą jest inspirowanie do nowego podejścia do wód opadowych. Lepsze zarządzanie wodą deszczową i traktowanie wody deszczowej jako cennego zasobu to w dzisiejszych czasach konieczność. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

W dobie wyraźnych zmian klimatycznych nie ma już miejsca na inne podejście do wody deszczowej. Problem upałów i susz z jednej strony, oraz gwałtownych deszczów, burz i powodzi dotyczy i dotyka każdego. Powoduje istotne zniszczenia, jest źródłem wysokich, nie zawsze zaplanowanych wydatków oraz – co równie istotne – braku poczucia bezpieczeństwa całych społeczności.

Wysoka świadomość, odpowiedzialność i aktywność

Problem zmian klimatycznych oraz konieczności zarządzania wodami opadowymi dostrzegają także przedstawiciele najważniejszych instytucji w naszym państwie. Ich patronat nad konferencją STROMWATER potwierdza, jak istotna jest tematyka wód opadowych, którą zajmiemy się w ciągu 3 marcowych dni.

 • Dla Ministerstwa Klimatu problematyka wodna to jeden z naczelnych priorytetów. Wiemy, że w rządowych planach ujęte są inwestycje w tzw. małą retencję, czyli gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach poprzez jej zatrzymywanie lub spowalnianie jej spływu, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego.
 • „Wody Polskie” aktywnie i skutecznie prowadzą kampanię Stop suszy!
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje programy wspierające adaptację do zmian klimatycznych

Przedstawiciele tych instytucji będą prelegentami na konferencji STORMWATER POLAND 2020 i opowiedzą o prowadzonych działaniach i wadze poruszanych zagadnień.

Deszczowe inspiracje, czyli główne tematy konferencji

Program konferencji obejmie kluczowe zagadnienia związane z retencjonowaniem wód deszczowych oraz zmianami klimatycznymi. Znajduje się w nim pięć podstawowych bloków tematycznych:

 1. To musimy zrobić dla naszych dzieci – blok poświęcony zmianom klimatycznym oraz metodom, projektom i technikom adaptacji do tych zmian.

Zależy nam na tym, aby podczas spotkania propagować konkretne działania i dobre praktyki w tym zakresie – dlatego swoim doświadczeniem będą dzielić się:

Profesor Maciej Zalewski, twórca koncepcji ekohydrologii, która stanowi podstawę metodologii Nature Based Solutions rozwijanej przy ONZ. Profesor opowie o perturbacjach w cyklu krążenia wody, które są skutkiem zmian klimatycznych.

Doktor Małgorzata Stolarska, która reprezentuje „Wody Polskie”, opowie o projekcie Stop suszy! i postawie proaktywnej, niezbędnej w obecnej sytuacji do skutecznego przeciwdziałania skutkom suszy.

Anna Czyżewska z NFOŚiGW oraz Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu w bardzo konkretny sposób opowiedzą o tym, gdzie poszukiwać źródeł finansowania działań zmierzających do adaptacji do zmian.

 1. Inspiracje deszczowe – blok dotyczący rozwiązań i technologii pochodzących z Polski i świata, które służyć mają odtwarzaniu utraconej retencji oraz prawidłowemu gospodarowaniu wodami opadowymi.

Doktor Suresh Kumar Rohilla z Centrum Nauki i Środowiska z Indii opowie o uczynnianiu miast wrażliwymi na wodę. Indyjskie doświadczenia pozyskiwania wody to wartościowy głos w dyskusji o suszy, jaka staje się realnym zagrożeniem dla Polski.

Przedstawiciele miast Słupska oraz Rumii zaprezentują przykłady realnych, lokalnych sukcesów w zarządzaniu deszczówką.

 1. We’re digital – blok inspirowany premierą programu PANDa.

Z dumą zaprezentujemy projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa wraz z zestawem narzędzi internetowych, które wspólnie tworzą Cyfrową Platformę Projektanta (CPP). CCP to efekt wytężonej, wspólnej pracy liderów rynku technologii wód opadowych w Polsce i Europie.

Warto wymienić takie firmy jak Hauraton, Amiblu, Wavin i Ecol-Unicon. Inspiracje do rozwoju przedstawią przedstawiciele z Danii i Holandii.

 1. Jak robią to nasi sąsiedzi – blok służący podpatrzeniu tego, co inni robią lepiej czy inaczej w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i retencji w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Ocieplenie klimatu to zjawisko globalne. Nie można efektywnie mu zapobiegać, czy skutecznie wdrażać strategii adaptacji z perspektywy tylko jednego interesariusza lub kraju. Przedstawiciele Słowacji, Ukrainy, Litwy i Rumunii podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie stanu zarządzania wodami opadowymi.

 1. Powodzie miejskie – blok, w którym zbierzemy trudne i cenne doświadczenia organizacji akcji przeciwpowodziowych.
Reklama

Osoby, które musiały organizować akcje przeciwpowodziowe, przedstawiciele firm wodociągowych, reprezentanci miast czy ubezpieczyciele podzielą się swoimi, jakie różnymi perspektywami na jeden i ten sam problem – miejskich powodzi. Doświadczeniem z zagranicy podzieli się przedstawiciel firmy Veolia.

Tak opracowany program i udział prawdziwych autorytetów daje nam pewność, że dostarczymy realną wartość każdemu uczestnikowi, któremu bliskie są tematy związane z mądrym zarządzaniem wodą jako cennym zasobem.

Czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem www.stormwater.retencja.pl. Warto zarejestrować się już dziś!

Do zobaczenia w Gdańsku już 3-5 marca 2020 r. na STORMWATER POLAND 2020!

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?