REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych
„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

REKLAMA

REKLAMA

STORMWATER Poland 2020 to największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych. Odbędzie się po raz czwarty w dniach 3 - 5 marca w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło przewodnie – Deszcz Inspiracji – nawiązuje bezpośrednio do misji organizatorów, którą jest inspirowanie do nowego podejścia do wód opadowych. Lepsze zarządzanie wodą deszczową i traktowanie wody deszczowej jako cennego zasobu to w dzisiejszych czasach konieczność. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

W dobie wyraźnych zmian klimatycznych nie ma już miejsca na inne podejście do wody deszczowej. Problem upałów i susz z jednej strony, oraz gwałtownych deszczów, burz i powodzi dotyczy i dotyka każdego. Powoduje istotne zniszczenia, jest źródłem wysokich, nie zawsze zaplanowanych wydatków oraz – co równie istotne – braku poczucia bezpieczeństwa całych społeczności.

REKLAMA

Wysoka świadomość, odpowiedzialność i aktywność

Problem zmian klimatycznych oraz konieczności zarządzania wodami opadowymi dostrzegają także przedstawiciele najważniejszych instytucji w naszym państwie. Ich patronat nad konferencją STROMWATER potwierdza, jak istotna jest tematyka wód opadowych, którą zajmiemy się w ciągu 3 marcowych dni.

 • Dla Ministerstwa Klimatu problematyka wodna to jeden z naczelnych priorytetów. Wiemy, że w rządowych planach ujęte są inwestycje w tzw. małą retencję, czyli gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach poprzez jej zatrzymywanie lub spowalnianie jej spływu, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego.
 • „Wody Polskie” aktywnie i skutecznie prowadzą kampanię Stop suszy!
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje programy wspierające adaptację do zmian klimatycznych

Przedstawiciele tych instytucji będą prelegentami na konferencji STORMWATER POLAND 2020 i opowiedzą o prowadzonych działaniach i wadze poruszanych zagadnień.

Deszczowe inspiracje, czyli główne tematy konferencji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program konferencji obejmie kluczowe zagadnienia związane z retencjonowaniem wód deszczowych oraz zmianami klimatycznymi. Znajduje się w nim pięć podstawowych bloków tematycznych:

 1. To musimy zrobić dla naszych dzieci – blok poświęcony zmianom klimatycznym oraz metodom, projektom i technikom adaptacji do tych zmian.

Zależy nam na tym, aby podczas spotkania propagować konkretne działania i dobre praktyki w tym zakresie – dlatego swoim doświadczeniem będą dzielić się:

Profesor Maciej Zalewski, twórca koncepcji ekohydrologii, która stanowi podstawę metodologii Nature Based Solutions rozwijanej przy ONZ. Profesor opowie o perturbacjach w cyklu krążenia wody, które są skutkiem zmian klimatycznych.

Doktor Małgorzata Stolarska, która reprezentuje „Wody Polskie”, opowie o projekcie Stop suszy! i postawie proaktywnej, niezbędnej w obecnej sytuacji do skutecznego przeciwdziałania skutkom suszy.

Anna Czyżewska z NFOŚiGW oraz Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu w bardzo konkretny sposób opowiedzą o tym, gdzie poszukiwać źródeł finansowania działań zmierzających do adaptacji do zmian.

 1. Inspiracje deszczowe – blok dotyczący rozwiązań i technologii pochodzących z Polski i świata, które służyć mają odtwarzaniu utraconej retencji oraz prawidłowemu gospodarowaniu wodami opadowymi.

Doktor Suresh Kumar Rohilla z Centrum Nauki i Środowiska z Indii opowie o uczynnianiu miast wrażliwymi na wodę. Indyjskie doświadczenia pozyskiwania wody to wartościowy głos w dyskusji o suszy, jaka staje się realnym zagrożeniem dla Polski.

Przedstawiciele miast Słupska oraz Rumii zaprezentują przykłady realnych, lokalnych sukcesów w zarządzaniu deszczówką.

 1. We’re digital – blok inspirowany premierą programu PANDa.

Z dumą zaprezentujemy projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa wraz z zestawem narzędzi internetowych, które wspólnie tworzą Cyfrową Platformę Projektanta (CPP). CCP to efekt wytężonej, wspólnej pracy liderów rynku technologii wód opadowych w Polsce i Europie.

Warto wymienić takie firmy jak Hauraton, Amiblu, Wavin i Ecol-Unicon. Inspiracje do rozwoju przedstawią przedstawiciele z Danii i Holandii.

 1. Jak robią to nasi sąsiedzi – blok służący podpatrzeniu tego, co inni robią lepiej czy inaczej w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i retencji w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Ocieplenie klimatu to zjawisko globalne. Nie można efektywnie mu zapobiegać, czy skutecznie wdrażać strategii adaptacji z perspektywy tylko jednego interesariusza lub kraju. Przedstawiciele Słowacji, Ukrainy, Litwy i Rumunii podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie stanu zarządzania wodami opadowymi.

 1. Powodzie miejskie – blok, w którym zbierzemy trudne i cenne doświadczenia organizacji akcji przeciwpowodziowych.

REKLAMA

Osoby, które musiały organizować akcje przeciwpowodziowe, przedstawiciele firm wodociągowych, reprezentanci miast czy ubezpieczyciele podzielą się swoimi, jakie różnymi perspektywami na jeden i ten sam problem – miejskich powodzi. Doświadczeniem z zagranicy podzieli się przedstawiciel firmy Veolia.

Tak opracowany program i udział prawdziwych autorytetów daje nam pewność, że dostarczymy realną wartość każdemu uczestnikowi, któremu bliskie są tematy związane z mądrym zarządzaniem wodą jako cennym zasobem.

Czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem www.stormwater.retencja.pl. Warto zarejestrować się już dziś!

Do zobaczenia w Gdańsku już 3-5 marca 2020 r. na STORMWATER POLAND 2020!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA