reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > „Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

STORMWATER Poland 2020 to największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych. Odbędzie się po raz czwarty w dniach 3 - 5 marca w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło przewodnie – Deszcz Inspiracji – nawiązuje bezpośrednio do misji organizatorów, którą jest inspirowanie do nowego podejścia do wód opadowych. Lepsze zarządzanie wodą deszczową i traktowanie wody deszczowej jako cennego zasobu to w dzisiejszych czasach konieczność. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

W dobie wyraźnych zmian klimatycznych nie ma już miejsca na inne podejście do wody deszczowej. Problem upałów i susz z jednej strony, oraz gwałtownych deszczów, burz i powodzi dotyczy i dotyka każdego. Powoduje istotne zniszczenia, jest źródłem wysokich, nie zawsze zaplanowanych wydatków oraz – co równie istotne – braku poczucia bezpieczeństwa całych społeczności.

Wysoka świadomość, odpowiedzialność i aktywność

Problem zmian klimatycznych oraz konieczności zarządzania wodami opadowymi dostrzegają także przedstawiciele najważniejszych instytucji w naszym państwie. Ich patronat nad konferencją STROMWATER potwierdza, jak istotna jest tematyka wód opadowych, którą zajmiemy się w ciągu 3 marcowych dni.

  • Dla Ministerstwa Klimatu problematyka wodna to jeden z naczelnych priorytetów. Wiemy, że w rządowych planach ujęte są inwestycje w tzw. małą retencję, czyli gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach poprzez jej zatrzymywanie lub spowalnianie jej spływu, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego.
  • „Wody Polskie” aktywnie i skutecznie prowadzą kampanię Stop suszy!
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje programy wspierające adaptację do zmian klimatycznych

Przedstawiciele tych instytucji będą prelegentami na konferencji STORMWATER POLAND 2020 i opowiedzą o prowadzonych działaniach i wadze poruszanych zagadnień.

Deszczowe inspiracje, czyli główne tematy konferencji

Program konferencji obejmie kluczowe zagadnienia związane z retencjonowaniem wód deszczowych oraz zmianami klimatycznymi. Znajduje się w nim pięć podstawowych bloków tematycznych:

  1. To musimy zrobić dla naszych dzieci – blok poświęcony zmianom klimatycznym oraz metodom, projektom i technikom adaptacji do tych zmian.

Zależy nam na tym, aby podczas spotkania propagować konkretne działania i dobre praktyki w tym zakresie – dlatego swoim doświadczeniem będą dzielić się:

Profesor Maciej Zalewski, twórca koncepcji ekohydrologii, która stanowi podstawę metodologii Nature Based Solutions rozwijanej przy ONZ. Profesor opowie o perturbacjach w cyklu krążenia wody, które są skutkiem zmian klimatycznych.

Doktor Małgorzata Stolarska, która reprezentuje „Wody Polskie”, opowie o projekcie Stop suszy! i postawie proaktywnej, niezbędnej w obecnej sytuacji do skutecznego przeciwdziałania skutkom suszy.

Anna Czyżewska z NFOŚiGW oraz Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu w bardzo konkretny sposób opowiedzą o tym, gdzie poszukiwać źródeł finansowania działań zmierzających do adaptacji do zmian.

  1. Inspiracje deszczowe – blok dotyczący rozwiązań i technologii pochodzących z Polski i świata, które służyć mają odtwarzaniu utraconej retencji oraz prawidłowemu gospodarowaniu wodami opadowymi.

Doktor Suresh Kumar Rohilla z Centrum Nauki i Środowiska z Indii opowie o uczynnianiu miast wrażliwymi na wodę. Indyjskie doświadczenia pozyskiwania wody to wartościowy głos w dyskusji o suszy, jaka staje się realnym zagrożeniem dla Polski.

Przedstawiciele miast Słupska oraz Rumii zaprezentują przykłady realnych, lokalnych sukcesów w zarządzaniu deszczówką.

  1. We’re digital – blok inspirowany premierą programu PANDa.

Z dumą zaprezentujemy projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa wraz z zestawem narzędzi internetowych, które wspólnie tworzą Cyfrową Platformę Projektanta (CPP). CCP to efekt wytężonej, wspólnej pracy liderów rynku technologii wód opadowych w Polsce i Europie.

Warto wymienić takie firmy jak Hauraton, Amiblu, Wavin i Ecol-Unicon. Inspiracje do rozwoju przedstawią przedstawiciele z Danii i Holandii.

  1. Jak robią to nasi sąsiedzi – blok służący podpatrzeniu tego, co inni robią lepiej czy inaczej w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i retencji w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Ocieplenie klimatu to zjawisko globalne. Nie można efektywnie mu zapobiegać, czy skutecznie wdrażać strategii adaptacji z perspektywy tylko jednego interesariusza lub kraju. Przedstawiciele Słowacji, Ukrainy, Litwy i Rumunii podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie stanu zarządzania wodami opadowymi.

  1. Powodzie miejskie – blok, w którym zbierzemy trudne i cenne doświadczenia organizacji akcji przeciwpowodziowych.

Osoby, które musiały organizować akcje przeciwpowodziowe, przedstawiciele firm wodociągowych, reprezentanci miast czy ubezpieczyciele podzielą się swoimi, jakie różnymi perspektywami na jeden i ten sam problem – miejskich powodzi. Doświadczeniem z zagranicy podzieli się przedstawiciel firmy Veolia.

Tak opracowany program i udział prawdziwych autorytetów daje nam pewność, że dostarczymy realną wartość każdemu uczestnikowi, któremu bliskie są tematy związane z mądrym zarządzaniem wodą jako cennym zasobem.

Czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem www.stormwater.retencja.pl. Warto zarejestrować się już dziś!

Do zobaczenia w Gdańsku już 3-5 marca 2020 r. na STORMWATER POLAND 2020!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych
„Deszcz inspiracji” – Największa w Polsce konferencja dotycząca wód opadowych

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama