REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 października ogłoszenie listy bibliotek z Certyfikatem Biblioteka+

REKLAMA

20 października po raz pierwszy ogłoszona zostanie lista gminnych bibliotek publicznych, które uzyskały Certyfikaty Biblioteka+. Certyfikat ten będzie poświadczać, że dana biblioteka funkcjonuje zgodnie z światowymi standardami.

Certyfikat Biblioteka+ przyznawany będzie gminnym bibliotekom publicznym z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców - przypomniał w środę na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

REKLAMA

Zgodnie z decyzją ministra kultury, a także ustaleniami pomiędzy Instytutem Książki i Biblioteką Narodową, Certyfikat Biblioteka+ przyznawany będzie właśnie przez dyrektora Biblioteki Narodowej.

"Zależy nam na tym, aby biblioteki były postrzegane, jako miejsca bardzo ważne dla kultury lokalnej, by każdy z tych, co decydują o losach bibliotek był przekonany, że inwestycje w te instytucje są zasadne" - powiedział Makowski.

Dodał, że ubieganie się o certyfikat będzie odbywało się na zasadzie dobrowolności zainteresowanych jego otrzymaniem. "Oczekiwane przez nas standardy to nie są standardy maksimum, lecz minimum. Niestety wiemy, że te standardy dla wielu bibliotek w tym roku nie będą możliwe do osiągnięcia" - zaznaczył.

Makowski poinformował także, że przyznawanie certyfikatów jest ściśle powiązane z Programem Biblioteka+ i planem modernizacji bibliotek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mówiąc o standardach, jakie musi spełnić biblioteka, aby ubiegać się o Certyfikat Biblioteka+ dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden wymienił m.in. dostępność do szerokopasmowego internetu. Poinformował, że - dzięki porozumieniu między ministrami kultury i spraw wewnętrznych a TP S.A. - we wszystkich gminnych bibliotekach w Polsce do końca roku będą takie łącza zainstalowane. Mają one być bezpłatnie przez trzy lata.

Gauden wymienił także:

- nowoczesny, przyjazny system katalogowania zbiorów bibliotecznych,

- kompetencje bibliotekarzy, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii, nowe techniki zarządzania czy wiedzę na temat pozyskiwania środków dla biblioteki,

- stan i wyposażenie siedziby biblioteki.

REKLAMA

Jak zaznaczył tylko w tym roku specjalne szkolenia przejdzie około 700 bibliotekarzy, a docelowo w ciągu trzech lat będzie to 2,5 tys. osób. Poinformował także, że około 200 placówek bibliotecznych otrzyma w tym roku środki z budżetu ministerstwa kultury na remonty i modernizację bibliotek.

Aby otrzymać certyfikat, biblioteka musi spełnić wszystkie kryteria określone w regulaminie (tekst regulaminu wraz z pełnymi kryteriami jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki Narodowej: www.bn.org.pl). Do ubiegania się o certyfikat uprawnione są jednostki samorządu terytorialnego - organizatorzy bibliotek. Wnioski należy złożyć do 30 września.

Wnioski oceniać będzie Zespół Certyfikacyjny złożony z bibliotekarzy i ludzi książki, który zostanie powoływany przez ministra. Warunkiem koniecznym do przyznania certyfikatu będzie pozytywna opinia wojewódzkiej biblioteki publicznej

Certyfikat Biblioteka+ będzie ważny przez pięć lat. Będzie możliwość odnawiana go na wniosek zainteresowanego samorządu w oparciu o aktualnie obowiązujące kryteria. Kryteria mogą się zmieniać m.in. w wypadku pojawienia się nowych technologii, do których dostęp będzie niezbędny dla sprawnego funkcjonowania biblioteki i zaspokojenia potrzeb czytelników. W przypadku rażącego naruszenia standardów certyfikat może zostać też odebrany.

Biblioteki, które uzyskają certyfikat, będą traktowane w programach bibliotecznych ministra kultury (np. "Zakup nowości bibliotecznych", "Infrastruktura bibliotek") na zasadach preferencyjnych.

W Polsce jest 2300 gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich do 15 tys. mieszkańców.

Jak zauważył Gauden poziom, jaki w tej chwili spełniają biblioteki gminne jest bardzo zróżnicowany. Odnosząc się do spotkania z dyrektorami bibliotek wojewódzkich wspomniał jednego dyrektora, którzy przyznał, że obecnie żadna z bibliotek gminnych w jego województwie nie może się ubiegać o certyfikat i innego dyrektora, który mówił, że już teraz ma kilka spełniających standardy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA