| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pożyczki dla samorządów na realizację programu rozwoju obszarów wiejskich

Pożyczki dla samorządów na realizację programu rozwoju obszarów wiejskich

Weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

Rozporządzenie określa przede wszystkim warunki, tryb i terminy udzielania z budżetu państwa pożyczek na wyprzedzające finansowanie kosztów ponoszonych na realizację operacji z udziałem funduszy unijnych w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

Z pożyczki będzie można pokryć koszty następujących działań:

-  podstawowe usługi dla ludności i gospodarki wiejskiej, odnowa i rozwój wsi, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju,

- wdrażanie projektów współpracy i funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.

O pożyczki mogą się ubiegać jednostki samorządu oraz lokalne grupy działania. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego i jeśli spełnia on wszelkie wymogi formalne w terminie miesiąca umowa pożyczki powinna zostać zawarta.

Uruchomienie środków z pożyczki następuje po przedłożeniu przez wnioskodawcę:

- harmonogramu przekazywania transz pożyczki,

- umowy o przyznanie pomocy na realizację operacji z udziałem środków funduszu rozwoju obszarów wiejskich.

Co istotne – pożyczkobiorca ponosi koszty oprocentowania i prowizji związanych z udzieleniem pożyczki. Prowizja wynosi 0,1 proc. kwoty udzielonej pożyczki i jest płatna w dniu przekazania pierwszej transzy pożyczki.

Rozporządzenie z dnia 26 października 2010 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. Nr 216, Poz. 1420) wejdzie w życie 2 grudnia 2010 r. Tym samym moc obowiązującą straci jego poprzednik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 2008 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. z 2008 r. Nr 156 poz. 968)

Czytaj także: Zwiększono limit środków unijnych dla obszarów wiejskich>>

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »