reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska doprecyzowała status wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i nałożyła na nie obowiązek publikacji rocznych sprawozdań w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

4 marca Sejm znowelizował Prawo ochrony środowiska. Mała nowelizacja przygotowana została z myślą o usunięciu wątpliwości dotyczących statusu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Od początku 2010 r., powołane do życia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska zyskały status samorządowych osób prawnych. Ponieważ jednak w systemie prawnym nie ma ustawowej definicji samorządowej osoby prawnej, w praktyce stosowania poszczególnych ustaw pojawiły się spory dotyczące statusu funduszy. Niejednokrotnie były one kwalifikowane jako wojewódzkie jednostki organizacyjne – tworzone przez województwo w celu wykonywania zadań. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie to już możliwe, bowiem wyraźnie stwierdza ona że: wojewódzkie fundusze nie są wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi o których mowa w art.8 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa.

Nowelizacja nałożyła także na fundusze obowiązek publikacji rocznych sprawozdań z działalności w wojewódzkich dziennikach urzędowych. Fundusze gospodarują środkami publicznymi i powinny działać zgodnie z zasadą jawności i przejrzystości gospodarowania tymi środkami. Dotychczas fundusze składały sprawozdania z działalności zarządowi województwa i ministrowi środowiska, po wejściu w życie nowelizacji będą one także publikowane w dziennikach i poddane kontroli społecznej.

Dodatkowymi obowiązkami obciążono wojewodów ( kompetencje nadzorcze względem funduszy), oraz rady nadzorcze, które będą zatwierdzać wnioski zarządów wojewódzkich funduszy w sprawie nabywania lub zbywania nieruchomości.

USTAWA z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 99, Poz. 569) wejdzie w życie 31 maja 2011 r.

Czytaj także: Obowiązek przedkładania sprawozdań przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama