reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska doprecyzowała status wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i nałożyła na nie obowiązek publikacji rocznych sprawozdań w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

4 marca Sejm znowelizował Prawo ochrony środowiska. Mała nowelizacja przygotowana została z myślą o usunięciu wątpliwości dotyczących statusu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Od początku 2010 r., powołane do życia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska zyskały status samorządowych osób prawnych. Ponieważ jednak w systemie prawnym nie ma ustawowej definicji samorządowej osoby prawnej, w praktyce stosowania poszczególnych ustaw pojawiły się spory dotyczące statusu funduszy. Niejednokrotnie były one kwalifikowane jako wojewódzkie jednostki organizacyjne – tworzone przez województwo w celu wykonywania zadań. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie to już możliwe, bowiem wyraźnie stwierdza ona że: wojewódzkie fundusze nie są wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi o których mowa w art.8 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa.

Nowelizacja nałożyła także na fundusze obowiązek publikacji rocznych sprawozdań z działalności w wojewódzkich dziennikach urzędowych. Fundusze gospodarują środkami publicznymi i powinny działać zgodnie z zasadą jawności i przejrzystości gospodarowania tymi środkami. Dotychczas fundusze składały sprawozdania z działalności zarządowi województwa i ministrowi środowiska, po wejściu w życie nowelizacji będą one także publikowane w dziennikach i poddane kontroli społecznej.

Dodatkowymi obowiązkami obciążono wojewodów ( kompetencje nadzorcze względem funduszy), oraz rady nadzorcze, które będą zatwierdzać wnioski zarządów wojewódzkich funduszy w sprawie nabywania lub zbywania nieruchomości.

USTAWA z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 99, Poz. 569) wejdzie w życie 31 maja 2011 r.

Czytaj także: Obowiązek przedkładania sprawozdań przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama