| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Premia remontowa na nowych zasadach

Premia remontowa na nowych zasadach

W 2020 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wprowadziło to szereg korzystnych zmian dla inwestorów zainteresowanych premiami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).

.

Przemysław Osuch - Dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK

W ocenie gmin 85 proc. należących do ich zasobów budynków wielorodzinnych wymaga remontu. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, wprowadził w FTiR istotne zmiany, m.in. poszerzył grupę odbiorców premii remontowej.

Dzięki nowelizacji, gminy i spółki gminne mają możliwość wykonywania remontów zasobów komunalnych z udziałem premii remontowej na bardzo korzystnych warunkach – mówi Dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK, Przemysław Osuch.

Kluczowy jest tu art. 9a ustawy, który określa zasady przyznania premii remontowej dla JST. Inwestorem powinna być w tym przypadku gmina lub spółka gminna. Wszystkie lokale mieszkalne w budynku objętym przedsięwzięciem muszą wchodzić w skład mieszkaniowego zasobu gminy, a budynek ma znajdować się na obszarze obowiązywania tzw. uchwały antysmogowej.

Przedmiotem przedsięwzięcia remontowego z premią mogą być budynki wielorodzinne, których użytkowanie rozpoczęto przed dniem 14.08.1961 r. Standardowa kwota premii remontowej to 15 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Gminy i spółki gminne mogą ubiegać się o zwiększoną premię remontową dla budynków komunalnych, do 50 lub nawet 60 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeśli budynek jest zabytkowy – dodaje Przemysław Osuch.

W budynku wielorodzinnym o powierzchni ok. 500 m2, łączny koszt remontu to ok. 250 tys. zł. W takim przypadku standardowa premia remontowa wyniosłaby 37,5 tys. zł. Jeśli zaś inwestorem będzie gmina (spółka gminna) na warunkach art. 9a ustawy, premia wzrośnie do 125 tys. zł i będzie trzykrotnie wyższa niż dla pozostałych inwestorów.

Premia remontowa jest przeznaczona na spłatę kredytu udzielanego na realizację przedsięwzięcia. Gmina, decydując się na minimalną wysokość kredytu, w tym przypadku 50 proc. kosztów przedsięwzięcia, może liczyć na całkowitą jego spłatę premią remontową ze środków FTiR.
Wnioskowanie o premię jest proste - odbywa się za pośrednictwem banków kredytujących, współpracujących z BGK.

W pierwszej kolejności należy sporządzić audyt remontowy - inwestor składa go w banku kredytującym wraz z wnioskiem o premię remontową i wnioskiem kredytowym. Jeśli inwestorem jest gmina, wybór banku kredytującego następuje z uwzględnieniem zapisów ustawy prawo zamówień publicznych.

Decyzja o przyznaniu premii jest podejmowana w ciągu 30 dni roboczych od daty wpływu do BGK prawidłowo sporządzonego wniosku – mówi Przemysław Osuch.

Następnie, inwestor rozpoczyna realizację przedsięwzięcia, a bank kredytujący uruchamia kredyt. Wypłata premii następuje po zrealizowaniu przedsięwzięcia zgodnie z pozytywnie zweryfikowanym audytem remontowym, w terminie określonym w umowie kredytu.
Inwestorzy, wykonujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne, także korzystają ze środków FTiR na zmienionych zasadach.

W przypadku inwestycji realizowanej z udziałem OZE wysokość premii termomodernizacyjnej wzrasta z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia. W przypadku termomodernizacji budynku wielkopłytowego można otrzymać premię większą o 50 proc. kosztów tzw. wzmocnienia – sporządzenia dokumentacji technicznej, przygotowania otworów, zakupu i montażu metalowych kotew.

Więcej informacji na temat możliwych do uzyskania premii i ich warunków znajduje się na stronie internetowej BGK.

logo BGK

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł sponsorowany
Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Artykuł sponsorowany

Ostatnio na forum

Compliance 2021

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »