REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W listopadzie 2021 r. został założony 13-milionowy Profil Zaufany

profil zaufany
profil zaufany

REKLAMA

REKLAMA

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informację o 13-milionowym Profilu Zaufanym założonym w Polsce. Osoby posiadające Profil Zaufany mogą bez wychodzenia z domu załatwić szereg spraw w urzędach związanych z samochodami, dowodami osobistymi, meldunkiem. Profil jest narzędziem weryfikacji tożsamości dla około 13,2 mln Polaków. Umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwala na korzystanie z szeregu usług oferowanych przez urzędy na platformie ePUAP czy kontakt z ZUS. Dlatego każdego dnia listopada 2021 r. średnio niemal 7800 Polaków zakładało Profil Zaufany, a ponad 10 tysięcy pobierało aplikację mObywatel.

Profil Zaufany a walka z COVID-19

Osoby posiadające Profil Zaufany mogą błyskawicznie zarejestrować się online na test na COVID-19, a samo badanie przeprowadzić w najbliższym punkcie mobilnym. Jeśli kwalifikujesz się na test i wybierzesz opcję „zlecenie online” – logujesz się przez Profil Zaufany. Wysyłasz zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Otrzymasz SMS z numerem skierowania. W przypadku potwierdzenia przez test zachorowania na COVID-19 poprzez Internetowe Konto Pacjenta można załatwić sprawy związane z kwarantanną. Osoby zdrowe podobnie szybko mogą zdobyć e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19.

REKLAMA

Najpopularniejsze e-usługi

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował, że w listopadzie 2021 r. najpopularniejszą e-usługą była „Historia pojazdu”. Polacy skorzystali z niej 18 359 279 razy. Mogli w ten sposób sprawdzić, czy kupowany pojazd był kradziony, a także jego stan licznika i dane techniczne.

Inne popularne e-usługi w listopadzie 2021 r.:

1) „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu” – skorzystano z niej 81 431 razy;

2) „Punkty karne” – sprawdzano je ponad 1 611 344 razy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) „Bezpieczny autobus” - skorzystano 79 986 razy;

4) „Wyślij pismo” – 186 112 razy (każdego dnia listopada 2021 r. do urzędów trafiało średnio ponad 6200 elektronicznych pism ogólnych);

5) „Pobranie przez Internet odpisu aktu stanu cywilnego” – 22 500 razy;

6) „Meldunek przez Internet” – 18 328 razy;

7) „Zgłoszenie narodzin” – 12 400 narodzin;

8) „Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka” – 3975 wniosków;

9) Zgłoszenie przez Internet zniszczenia lub utraty dowodu – 4620 osób.

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel grupuje m.in. dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych, certyfikat szczepienia, e-recepty… w listopadzie pobrało ją ponad 300 tysięcy Polaków.

Jak założyć Profil Zaufany

Najszybszym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z usług banków. Posiadacz bankowego konta internetowego jest weryfikowany pod kątem swoich danych osobowych na podstawie jego danych znanych bankowi. Profil można założyć też w czasie wizyty w jednym z przeszło 1500 punktów potwierdzających Profil Zaufany. To np. urzędy miast, urzędy skarbowe, placówki pocztowe, placówki ZUS.

Profil Zaufany to dostęp do ePUAP

Rozwinięcie wspomnianego skrótu ePUAP to: „Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej”. Jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z szeregu usług oferowanych przez urzędy na tej platformie.

Profil Zaufany to dostęp do ZUS

Usługi oferowane przez ZUS i dostępne za pośrednictwem Profilu Zaufanego zebrane są na portalu PUE. Za jego pośrednictwem można rozliczyć jako przedsiębiorca składki ubezpieczeniowe czy złożyć wniosek do ZUS.

opracował Tomasz Król na podstawie informacji PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA