REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]
10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

Od maja 2023 r. obowiązuje 10 nowych wzorów zaświadczeń wydawanych z rejestrów stanu cywilnego. Zmienione jest 10 z 35 obowiązujących obecnie wzorów.

REKLAMA

Wynika to ze zmian w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego wprowadzanych nowelizacją ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw w październiku 2021 r. 

Możliwość elektronicznego pobierania zaświadczeń z USC

REKLAMA

Osoba, której dotyczy akt stanu cywilnego, jej małżonek, dzieci oraz rodzice mogą pobrać przy użyciu udostępnionej usługi elektronicznej zaświadczenie o zamieszczonych lub niezamieszczonych danych osoby w rejestrze stanu cywilnego. Pobrany dokument zostanie opatrzony zaawansowaną pieczęcią elektroniczną ministra właściwego do spraw informatyzacji opartą na kwalifikowanym certyfikacie pieczęci
elektronicznej. 

Usługa ta pozwala na wydanie obywatelom zaświadczenia w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego bez konieczności
oczekiwania na zrealizowanie wniosku o wydanie dokumentu przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Analogiczne zmiany dotyczą zaświadczenia o stanie cywilnym regulowanego w art. 49 ustawy PRASC.

Jednocześnie w art. 45 wprowadzono nowe brzmienie ust. 4, który przewiduje również opatrywanie wydawanego automatycznie odpisu aktu stanu cywilnego zarówno przy użyciu dedykowanej usługi dla obywateli (odpisy zupełne i skrócone) jak i w usłudze pobrania odpisu przez określone w ustawie podmioty (odpisy skrócone) zaawansowaną pieczęcią elektroniczną ministra właściwego do spraw informatyzacji opartą na kwalifikowanym certyfikacie pieczęci elektronicznej w miejsce dotychczasowej kwalifikowanej pieczęci elektronicznej ministra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Opisane zmiany wymagają dostosowania wzorów odpisów aktów stanu cywilnego wydawanych w postaci elektronicznej.

Powyższe zmiany wpływają na wzory wydawanych z rejestru stanu cywilnego dokumentów w zwizualizowanej postaci dokumentu elektronicznego, tj.:
- odpis zupełny aktu urodzenia;
- odpis zupełny aktu małżeństwa;
- odpis zupełny aktu zgonu;
- odpis zupełny aktu zgonu osoby o nieustalonej tożsamości;
- odpis skrócony aktu urodzenia;
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe;
- odpis skrócony aktu małżeństwa;
- odpis skrócony aktu zgonu;
- zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego
danych osoby zarówno w postaci papierowej jak i elektronicznej;
- zaświadczenia o stanie cywilnym zarówno w postaci papierowej jak i elektronicznej.

Podstawa prawna

projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wzorów dokumentów wydawanych z zakresu rejestracji stanu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA