reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kraków otrzyma 270 mln zł pożyczki na ekospalarnię

Kraków otrzyma 270 mln zł pożyczki na ekospalarnię

Kraków podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie 270 mln zł pożyczki na budowę Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów. Oznacza to, że miasto ma już zapewnione finansowanie dla tej inwestycji.

"Podpisując umowę na kredyt, zamykamy sprawę finansowania budowy krakowskiej ekospalarni; co ważne, ta kluczowa dla Krakowa inwestycja nie obciąża budżetu miasta i portfeli mieszkańców" - poinformował Grzegorz Ostrzołek, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, spółki, która w imieniu miasta odpowiada ze realizację inwestycji.

Kredyt NFOŚiGW z preferencyjnym oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku będzie spłacany do 2030 r. z przychodów zakładu uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej. Pieniądze z kredytu będą stanowić wkład własny spółki komunalnej w realizację projektu ekospalarni.

Projekt "Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie" zakłada przede wszystkim budowę ekospalarni o wartości 645 mln zł, z czego 60 proc. zostanie pokryte z unijnego Funduszu Spójności. W ramach projektu przewidywano również zakup ok. 400 kompletów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów oraz działalność promocyjną i edukacyjną.

Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Obecnie trwa ostatni etap przetargu na wykonawcę ekospalarni, który powinien zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r. Zgodnie z planami, zakład powinien rozpocząć działalność na przełomie 2014 i 2015 r.

Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo komunalne wysypisko śmieci w Baryczy zostanie zapełnione w 2016 r.

Ekospalarnia odpadów komunalnych powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie na terenie nieużytków. Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska, a to niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych, a także odzyskiwać zawartą w nich energię.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama