REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?

Michalina Tobolewska
DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?
DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice, który złożyli wniosek o 500+ w 2023 r. i mają przyznane 500+ na rozpoczęty niedawno okres świadczeniowy, wniosek o 800+ będą składać dopiero od 1 lutego 2024 r., gdy ZUS zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy startujący 1 czerwca przyszłego roku. 

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy, która podnosi kwotę świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł na dziecko. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tej zmiany. 

REKLAMA

Od kiedy wzrośnie wysokość świadczenia z 500+ na 800+?

Wyższa kwota świadczenia będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Czy trzeba będzie złożyć nowy wniosek, aby otrzymać 800 plus?

Zmiana kwoty świadczenia wychowawczego nastąpi z urzędu bez konieczności składania wniosku. 800+ tak jak teraz 500+ będzie przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego, który zaczyna się 1 czerwca danego roku, a kończy 31 maja następnego roku. To oznacza, że rodzice, który już złożyli wniosek i mają przyznane 500+ na rozpoczęty niedawno okres świadczeniowy, kolejny będą składać dopiero od 1 lutego 2024 r., gdy ZUS zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy startujący 1 czerwca przyszłego roku. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku osób, które będą ubiegać się o świadczenie wychowawcze po raz pierwszy, gdy w rodzinie przyjdzie na świat pierwsze lub kolejne dziecko. Wtedy, żeby w ogóle doszło do przyznania 800+ konieczne będzie złożenie wniosku na to nowo urodzone dziecko.

 

Czy wszyscy rodzice dostaną wyższe świadczenie od razu w styczniu 2024 r.?

Chociaż świadczenie w wysokości 800 zł na dziecko ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku, to może się zdarzyć tak, że niektóre osoby otrzymają je trochę później. Przepisy ustawy przewidują bowiem, że ZUS będzie miał czas na wypłatę świadczenia w wyższej kwocie do 29 lutego 2024 r. Przy czym nawet jeśli dojdzie do opóźnienia w wypłacie pieniędzy, to rodzicowi będzie przysługiwało wyrównanie od stycznia.

Czy wzrośnie kwota świadczenia dla rodziców sprawujących opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Zasady programu 500+ przewidują, że rodzice, którzy się rozwiedli lub rozstali, ale sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, mają dzielone świadczenie wychowawcze na pół. Każde z nich otrzymuje więc teraz po 250 zł. Natomiast po podwyżce świadczenia oni też otrzymają wyższe wsparcie, bo od stycznia 2024 r., zarówno matka jak i ojciec dziecka będą dostawać po 400 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej w DGP: Program 500+ zmienia się w 800+. Sprawdź, kto otrzyma podwyższone świadczenie, autor: Michalina Topolewska 

 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bzzyk
  2023-07-03 11:49:31
  Ciąg dalszy skandalicznego rozdawnictwa. Czy w ogóle opłaca się jeszcze pracować?...
  9
  pokażodpowiedzi (2)
 • Joanna
  2023-07-03 15:16:01
  Ludzie przecież nikt nikomu nie daje na siłę kto ma problem niech nie składa wniosku, a każdy krytykuje PiS ale łapy po pieniądze każdy wyciąga,nie rozumie ludzi którzy nagabują na tą partie a pieniądze biorą jak jesteś taki uczciwy to nie składaj wniosku , ja też nie popieram rozdawnictwa ale to są pieniądze z naszych składek więc cokolwiek odzyskujemy a za pPO nie mieliśmy nic ,moje dziecko miało 1 rok jak poszło do żłobka a ja do pracy i nikt mnie nie zmuszał, każdy ma wybór.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kiki
  2023-07-03 12:47:22
  A czemu od stycznia a nie od czerwca.bo nie będzie wyplacone
  5
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

REKLAMA

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

Upały w październiku? Mamy już rekord ciepła!

Ostatni taki gorący dzień o tej porze roku był prawie 60 lat temu! We wtorek w Legnicy, w województwie dolnośląskim, termometry wskazały 29,2 stopnia Celsjusza - podał IMGW.

Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją - poinformował 3 października 2023 r. szef MSWiA Mariusz Kamiński. Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.

NFZ: E-doradca umożliwi konsultację z pracownikiem oddziału NFZ

E-doradca to bezpłatna usługa, która umożliwia konsultację z pracownikiem oddziału NFZ przez wideo-spotkanie za pomocą ogólnodostępnej aplikacji Microsoft Teams.

 

REKLAMA

Wzór wniosku pracownika o zabezpieczenie w postaci dalszego zatrudniania. Daje ochronę po zwolnieniu z pracy [nowość od 22 września]

Od 22 września 2023 r. nowością w sporach „pracowniczych” jest możliwość uzyskania zabezpieczenia polegającego na kontynuacji zatrudnienia zwolnionego pracownika. Na czas procesu pracownika nie można zwolnić.

NFZ: Od 1 października tylko e-zlecenia na wyroby medyczne (np. na wózek inwalidzki)

Od 1 października 2023 r. obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

REKLAMA