REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?

Michalina Tobolewska
DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice, który złożyli wniosek o 500+ w 2023 r. i mają przyznane 500+ na rozpoczęty niedawno okres świadczeniowy, wniosek o 800+ będą składać dopiero od 1 lutego 2024 r., gdy ZUS zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy startujący 1 czerwca przyszłego roku. 

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy, która podnosi kwotę świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł na dziecko. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tej zmiany. 

REKLAMA

Od kiedy wzrośnie wysokość świadczenia z 500+ na 800+?

Wyższa kwota świadczenia będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Czy trzeba będzie złożyć nowy wniosek, aby otrzymać 800 plus?

Zmiana kwoty świadczenia wychowawczego nastąpi z urzędu bez konieczności składania wniosku. 800+ tak jak teraz 500+ będzie przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego, który zaczyna się 1 czerwca danego roku, a kończy 31 maja następnego roku. To oznacza, że rodzice, który już złożyli wniosek i mają przyznane 500+ na rozpoczęty niedawno okres świadczeniowy, kolejny będą składać dopiero od 1 lutego 2024 r., gdy ZUS zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy startujący 1 czerwca przyszłego roku. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku osób, które będą ubiegać się o świadczenie wychowawcze po raz pierwszy, gdy w rodzinie przyjdzie na świat pierwsze lub kolejne dziecko. Wtedy, żeby w ogóle doszło do przyznania 800+ konieczne będzie złożenie wniosku na to nowo urodzone dziecko.

 

Czy wszyscy rodzice dostaną wyższe świadczenie od razu w styczniu 2024 r.?

Chociaż świadczenie w wysokości 800 zł na dziecko ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku, to może się zdarzyć tak, że niektóre osoby otrzymają je trochę później. Przepisy ustawy przewidują bowiem, że ZUS będzie miał czas na wypłatę świadczenia w wyższej kwocie do 29 lutego 2024 r. Przy czym nawet jeśli dojdzie do opóźnienia w wypłacie pieniędzy, to rodzicowi będzie przysługiwało wyrównanie od stycznia.

Czy wzrośnie kwota świadczenia dla rodziców sprawujących opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Zasady programu 500+ przewidują, że rodzice, którzy się rozwiedli lub rozstali, ale sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, mają dzielone świadczenie wychowawcze na pół. Każde z nich otrzymuje więc teraz po 250 zł. Natomiast po podwyżce świadczenia oni też otrzymają wyższe wsparcie, bo od stycznia 2024 r., zarówno matka jak i ojciec dziecka będą dostawać po 400 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej w DGP: Program 500+ zmienia się w 800+. Sprawdź, kto otrzyma podwyższone świadczenie, autor: Michalina Topolewska 

 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA