REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilotaż docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Pilotaż docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Pilotaż docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace związane z uruchomieniem nowego, docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował 21 lipca 2023 r., że rozpoczął się pilotaż tego systemu.

CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. To baza danych, budowana z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków.  CEEB powstaje w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Długofalowym efektem projektu ma być poprawa jakości powietrza w Polsce. 

Dzięki CEEB, gminy na bieżąco otrzymują informacje na temat tego, czym są ogrzewane domy na ich terenie. Jeżeli na terenie danej gminy funkcjonuje wiele nieekologicznych urządzeń cieplnych, tak zwanych "kopciuchów", gmina może już teraz wykorzystywać raporty z CEEB do podejmowania skutecznych działań mających na celu redukcję zanieczyszczeń powietrza. Może również, korzystając z tej bazy, aplikować o dotacje na termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła lub planować programy wspierające te inicjatywy na poziomie lokalnym.

Ewidencja CEEB usprawni również działania interwencyjne, a także stanowić będzie podstawę do opracowania przyszłej polityki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym.

REKLAMA

Ważne

Pełna wersja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zakłada dostępność wszystkich funkcjonalności dla trzech grup docelowych użytkowników: urzędników, kominiarzy oraz obywateli.

Pilotaż docelowego systemu CEEB

 Pilotaż umożliwi:

  • praktyczną weryfikację działania wszystkich funkcji docelowego systemu,
  • zdiagnozowanie potencjalnych niedociągnięć i obszarów, które wymagają poprawy,
  • zebranie opinii użytkowników i ich uwzględnienie przed pełnym wdrożeniem.

Pilotaż odbywa się na docelowym systemie.

Kto bierze udział w pilotażu

Do pilotażu zaproszona została grupa 325 użytkowników, to jest:

  • 105 pracowników 20 urzędów zróżnicowanych wielkościowo i terytorialnie (w tym np. urzędów gmin, urzędów marszałkowskich czy straży miejskiej), 
  • 220 kominiarzy z 7 korporacji kominiarskich.

Jeśli chodzi o trzecią grupę użytkowników, to jest obywateli, to będą oni brać udział w pilotażu w sposób pośredni, czyli we współpracy z urzędnikami i kominiarzami zaangażowanymi w pilotaż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA