| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Małopolska: prace nad systemem informatycznym w służbie zdrowia

Małopolska: prace nad systemem informatycznym w służbie zdrowia

Elektroniczna rejestracja pacjentów, przekazywanie dokumentacji medycznej i zleceń badań drogą elektroniczną, integracja systemów informatycznych pomiędzy wszystkimi małopolskimi szpitalami dla ułatwienia kompleksowej obsługi medycznej chorego – to wszytko już niedługo może stać się jak najbardziej realne. Małopolska Rada ds. Społeczeństwa Informacyjnego pracuje nad sposobem wprowadzenia takich rewolucyjnych zmian w służbie zdrowia w naszym regionie.

Praca rady skupia się na stworzeniu koncepcji tzw. Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MSIM), która poprzez informacyjną integrację w służbie zdrowia ma zdecydowanie ułatwić życie i pacjentom i lecznicom. Ostatnie posiedzenie rady (30 stycznia 2013 r.) skupiło się głównie na tym temacie.

- Założenie MSIM-u polega na stworzeniu jednolitej zintegrowanej platformy danych medycznych i zintegrowaniu systemów informatycznych jednostek medycznych
w skali całego regionu. Obecnie pracujemy nad stworzeniem programu pilotażowego, w którym wezmą udział szpitale wojewódzkie – mówi Tomasz Szanser, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, lidera tego projektu.

Zgodnie z założeniem projekt pilotażowy powinien potrwać dwa lata, a pieniądze na jego realizację będą pochodzić z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjny na lata 2007-2013 w ramach Działania 1.2 Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego.

Ale to dopiero początek. Województwo liczy, że na dalszy rozwój MSIM-u uda się zdobyć pieniądze z funduszy unijnych zaplanowanych na lata 2014-2020.

- Powodzenie realizacji projektu, osiągnięcie efektu w całym regionie możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku udziału w projekcie wszystkich 41 małopolskich szpitali, w tym: 14 wojewódzkich jednostek opieki stacjonarnej, 19 szpitali powiatowych i 8 szpitali resortowych oraz podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistyki i ewentualnie jednostek prywatnych – mówi Tomasz Szanser.

System będzie mieć charakter modułowy: - stopniowo będą uruchamiane kolejne funkcjonalności systemu, a równocześnie włączane będą kolejne jednostki służby zdrowia.

Kazimierz Frączkowski, Koordynator Projektów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia obecny na posiedzeniu rady zwrócił uwagę na uwarunkowania prawne związane z informatyzacją ochrony zdrowia. Podkreślił, że przy budowaniu MSIM-u nie można zapomnieć o prawie obowiązującym lekarzy oraz ochronie danych osobowych.

- Kodeks Etyki lekarskiej wyraźnie podkreśla, że lekarz może podejmować leczenie jedynie po uprzednim zbadaniu pacjenta. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy porada lekarska może być udzielona wyłącznie na odległość. Trzeba też pamiętać, że orzeka on o stanie zdrowia określonej osoby także po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach – podkreślił Kazimierz Frączkowski, który zauważył również, że podczas świadczenia usług telemedycznych należy systematycznie poddawać ocenie aspekty związane z ochroną danych osobowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »