Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego?
REKLAMA
REKLAMA
- Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego?
- Osoba wykonująca usługi w ramach bonu senioralnego: szkolenie
- Usługi w ramach bonu senioralnego
Do uzgodnień i konsultacji trafił projekt ustawy o bonie senioralnym. Projekt ten zakłada wprowadzenie usług w ramach bonu senioralnego. Usługi te będą dedykowane seniorom od 75 roku życia. Chodzi o pozamedyczne usługi wsparcia dotyczące podstawowych czynności życia codziennego. Projektodawcy szacują, że liczba osób w wieku 75 lat lub więcej, która potencjalnie będzie mogła uzyskać wsparcie w ramach bonu w 2026 r. wyniesie 288,9 tys. osób.
REKLAMA
Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego?
Osoba, która będzie chciała wykonywać usługi w ramach bonu senioralnego powinna spełniać określone wymagania. Osoba świadcząca te usługi musi być pełnoletnia. Powinna posiadać wykształcenie co najmniej średnie, średnie branżowe, zasadnicze branżowe lub zasadnicze zawodowe. Nie może być członkiem rodziny seniora na rzecz którego będzie świadczyć usługi w ramach bonu senioralnego. Ne może także być oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, u której będzie świadczyć wyżej wymienione usługi. Nie może być także skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, przeciwko rodzinie i opiece, przeciwko czci i nietykalności cielesnej, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności lub przeciwko mieniu. Taka osoba musi także ukończyć szkolenie przygotowujące do pracy z osobami z niezaspokojonymi potrzebami w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, w tym szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Osoba wykonująca usługi w ramach bonu senioralnego: szkolenie
Osoba, która będzie chciała wykonywać usługi w ramach bonu senioralnego, jak już wyżej zostało wspomniane, musi ukończyć szkolenie. Minimalna długość szkolenia będzie obejmować co najmniej 30 godzin zajęć. Wśród tematów poruszanych na szkoleniu powinny się znaleźć: organizacja opieki nad seniorem, podstawy metodyki pracy opiekuńczej, podstawy psychologii i socjologii w opiece nad seniorem, praktyczne aspekty wykonywania czynności opiekuńczych oraz związanych z aktywizacją społeczną, a także szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po ukończeniu szkolenia, podmiot realizujący szkolenie powinien wystawić uczestnikowi szkolenia zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia wraz ze wskazaniem zagadnień wchodzących w jego zakres.
Usługi w ramach bonu senioralnego
REKLAMA
Wśród usług, które będą świadczone w ramach bonu senioralnego znajdować się będą potrzeby życia codziennego w ramach czterech obszarów. Chodzi o zaspokojenie podstawowych codziennych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna, lub zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Wyjątkiem jest art. 32 ust.1, który dotyczy stworzenia i udostępnienia usługi umożliwiającej złożenie za jej pośrednictwem wniosku o przyznanie bonu senioralnego za pomocą środków komunikacji elektroniczne, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Konsultacje ws. bonu senioralnego trwają do 12 grudnia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.