REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów?

śmieci, segregacja śmieci, kobieta
śmieci, segregacja śmieci, kobieta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%.

REKLAMA

NOVAGO – polska spółka specjalizująca się w nowoczesnym gospodarowaniu odpadami – ogłosiła strategię rozwoju na polskim rynku. Plany spółki obejmują ekspansję geograficzną, dalszy intensywny rozwój prac nad innowacyjnymi technologiami zagospodarowania odpadów oraz poszerzenie zakresu oferowanych usług. By zrealizować ambitne plany rozwojowe spółka rozważa również pierwotną ofertę publiczną – wejście na Giełdę Papierów Wartościowych.

NOVAGO - wcześniej działająca na rynku jako Grupa USKOM – to dynamicznie się rozwijająca firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie efektywnego gospodarowania odpadami komunalnymi. Działalność spółki obejmuje przetwarzanie odpadów komunalnych i produkcję paliwa alternatywnego RDF z ang. Refused Derived Fuel (RDF), produkcję energii ze źródeł odnawialnych, zbiórkę odpadów, a także składowanie pozostałości po-procesowych.

Zobacz również: Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent

REKLAMA

W pełni zintegrowana infrastruktura i sprawdzone w działaniu, unikatowe rozwiązania – takie jak współistniejące z instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) linie do produkcji paliwa alternatywnego, instalacje bioreaktora czy biogazowej elektrociepłowni kogeneracyjnej (CHP) - plasują NOVAGO na pierwszej pozycji wśród innowacyjnych firm z sektora gospodarki odpadami w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaawansowana technologia i nowoczesna infrastruktura w 6 zakładach spółki, pozwala na przetworzenie ponad 880 tys. ton odpadów rocznie. Według szacunków firmy, w 2015 roku NOVAGO zagospodaruje ok. 15% odpadów wytworzonych w 6 województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, a także łódzkim i pomorskim. Technologia NOVAGO jest w pełni przyjazna środowisku i dostosowana do najwyższych standardów Unii Europejskiej (w perspektywie wykraczającej poza rok 2020 w obszarze odpadów biodegradowalnych). Spółka jest również największym producentem wysokokalorycznego paliwa alternatywnego RDF wytworzonego z odpadów komunalnych. Zdolność produkcyjna zakładów NOVAGO wynosi 200 tys. ton RDF rocznie, a odbiorcą paliwa są cementownie.

REKLAMA

Nasza strategia zakłada dalszy dynamiczny rozwój ponadregionalny, co skłoniło nas do przeprowadzenia rebrandingu, a także do publicznego ogłoszenia naszych zamierzeń. Mamy ugruntowaną, bardzo silną pozycję rynkową, ambitne plany, ale przede wszystkim kluczowe aktywa, w tym unikatowy know-how, co dodatkowo zwiększa naszą przewagą konkurencyjną na wielu polach. Przede wszystkim jesteśmy spółką innowacyjną – wdrażamy najnowsze, najbardziej zaawansowane technologie z zakresu przetwarzania odpadów oraz kontrolowanej eksploatacji OZE – by realizować podstawowe założenie: zero tolerancji dla odpadów. Wiemy również jak sprostać wysokim wymaganiom stawianym polskim samorządom zarówno przez Unię Europejską, jak i społeczności lokalne. Potrafimy pogodzić te interesy i przedstawić naszym partnerom atrakcyjną ofertę ­ podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu NOVAGO Sp. z o.o.

Zarząd NOVAGO przedstawił również unikatowy i wysoce efektywny model biznesowy spółki opracowany w oparciu o założenie gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym. Pełne wykorzystanie potencjału energetycznego głównych frakcji odpadów sprawia, że składowane pozostałości mogą być zredukowane do minimum. Jednocześnie w zakładach NOVAGO wykorzystywana jest unikatowa w skali Polski technologia produkcji energii z odpadów komunalnych. Instalacje zaprojektowane i wykorzystywane przez NOVAGO umożliwiają jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej oraz elektrycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów? Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%. W tej chwili w Polsce składujemy ich stanowczo za dużo - a to prawdziwa bomba ekologiczna. Model biznesowy NOVAGO zakłada przede wszystkim pełne wykorzystanie każdej frakcji odpadów. Z frakcji palnej uzyskujemy wysokoenergetyczne paliwo alternatywne tzw. RDF, który kupują od nas energochłonne zakłady produkcyjne – głównie cementownie. Odbiór RDF mamy zabezpieczony w postaci wieloletnich kontraktów z głównymi graczami rynkowymi. Z kolei z frakcji organicznej pozyskujemy cenny biogaz, który zasila nasze elektrociepłownie kogeneracyjne. Elektrociepłownia zasila w energię cieplną i elektryczną istniejącą infrastrukturę, a w przyszłości jej nadmiar będzie również wzbogacać naszą ofertę z zakresu podaży paliw i energii. Nasza strategia poczynając od 2015 roku zakłada także, że podejmiemy się dalszej ekspansji geograficznej, konsolidacji rynku oraz przetwarzania innych grup odpadów. NOVAGO jeszcze bardziej poszerzy zakres gospodarowania odpadami w Polsce – dodaje Michał Dąbrowski.

Szacunkowa wartość rynku odpadów w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 3,3 mld PLN w 2013 roku i z roku na rok będzie rosła[1].W 2012 roku w kraju wytworzono ponad 12 mln ton odpadów, co sprawia, że stanowimy szósty, co do wielkości rynek w UE. Przeciętna ilość wytworzonych odpadów w UE wyniosła 487 kg w przeliczeniu na mieszkańca rocznie. W Polsce powyższy wskaźnik kształtuje się na poziomie 314 kg na osobę, jednak prognozowany jest dalszy dynamiczny wzrost ilości wytwarzanych odpadów do poziomu 377 kg na mieszkańca w 2020 r.

W 28 krajach UE składowanych jest średnio 34% zebranych odpadów komunalnych, podczas gdy pozostałe 66% podlega zagospodarowaniu (w formie recyklingu, przetwarzania biologicznego lub przetwarzania termicznego). W 2013 roku w Polsce zeskładowano aż 63% zebranych odpadów komunalnych, a jedynie 6% zostało skierowanych do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii.[2] Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nakazuje obniżenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35% w Polsce (w stosunku do ilości odpadów wytworzonych w 1995 roku).

Informacje o NOVAGO:

NOVAGO Sp. z o.o. (d. Zakład Usług Komunalnych USKOM) specjalizuje się w nowoczesnym gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Spółka posiada zaawansowane technologicznie instalacje do przetwarzania odpadów w 6 lokalizacjach na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Technologia NOVAGO jest w pełni przyjazna środowisku i dostosowana do najwyższych standardów Unii Europejskiej (w perspektywie wykraczającej poza rok 2020).

W pełni zintegrowana infrastruktura i unikatowe rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów, plasują NOVAGO na pozycji lidera wśród firm z sektora gospodarowania odpadami w Polsce. Spółka jest również największym producentem wysokokalorycznego paliwa alternatywnego z ang. Refused Derived Fuel (RDF) wytworzonego z odpadów komunalnych, którego odbiorcami są cementownie.

[1] HSM Polska „Rynek gospodarki odpadami po wprowadzeniu rewolucji śmieciowej”

[2] Wg Raportu GUS „Infrastruktura Komunalna w Polsce w 2014 roku”.

Polecamy serwis: Środowisko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA