REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamówienia publiczne w sektorze zdrowia nie mogą być realizowane kosztem pacjentów

Zdrowie, zamówienia publiczne
Zdrowie, zamówienia publiczne

REKLAMA

REKLAMA

Podczas debaty zorganizowanej przez Związek Pracodawców Stratera Med.pt. „Równość w zamówieniach publicznych – mit czy rzeczywistość?" poruszono kluczowe kwestie dotyczące braku osiągnięć standardów gwarantujących zdrową konkurencję i przejrzystych zasad postępowania w Prawie zamówień publicznych. Podczas rozmowy podkreślono, że wciąż na marginesie pozostają zamówienia publiczne w obszarze usług zdrowotnych. Nie chcemy, aby niezdrowa współpraca szpitali i Wykonawców w obszarze zamówień publicznych miała negatywny wpływ na pacjentów – zaznacza Paweł Woźniak, Członek Zarządu Związku Pracodawców Stratera Med.

O problemie w równości stron w zamówieniach publicznych debatowali Paweł Woźniak - członek Zarządu Stratera Med., Andrzej Panasiuk - dyrektor delegatury warszawskiej NIK - mecenas Jakub Pawelec, ekspert Pracodawców RP - Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”, mecenas w kancelarii Karnowski & Wspólnik - Janusz Burkot. Moderatorem dyskusji był Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego. Przyczyną dyskusji była obserwacja nieetycznych zachowań szpitali względem Wykonawców.

REKLAMA

Zobacz również: Równość w zamówieniach publicznych w sektorze zdrowia – mit czy rzeczywistość?

Debata opierała się na trzech segmentach: Ustawa Prawo zamówień publicznych nie taka doskonała?; Wykorzystywanie pozycji Zamawiającego w praktyce; Kto odpowiedzialny – szpital, wykonawca czy ustawa?

REKLAMA

Nie może być równej pozycji stron, kiedy zupełnie inny jest interes tych stron. To nie jest zawsze do końca uczciwe postępowanie i w sytuacji kiedy mamy możliwość wyboru spośród innych kryteriów, zawsze Zamawiający kieruje się ceną - podkreślił Andrzej Panasiuk, dyrektor delegatury NIK w Warszawie. Z kolei Pan Jakub Pawelec zauważa, że zamówienia publiczne powinny być postrzegane jako formuła partnerstwa, współpracy podmiotów prywatnych z publicznymi, a często bywa również, że Zamawiający niejednoznacznie określa przedmiot zamówienia. Co więcej, Pzp powinna być drogowskazem do wydawania publicznych pieniędzy. Rodzi to sytuacje, w której Zamawiający mogą wymagać, a nawet narzucać pewne warunki, które Wykonawcy muszą wykonać. Sytuacje są na tyle skrajne, że szpital wymaga dowiezienia potrzebnego leku w chwili, gdy na stole operacyjnym leży pacjent i to w rękach dostawcy leku leży życie pacjenta, dlatego, że zdecydowana większość podmiotów nie planuje zakupów należycie.
Jak zaznaczył Pan Paweł Woźniak, odpowiedzialność za całokształt sytuacji leży na wszystkich uczestnikach. Członkowie Stratery Med. bardzo poważnie podchodzą do swojej pracy, dlatego Stratera Med. stworzy Kodeksu Etyki Stron stających do postępowania o Zamówienia Publiczne, aby zminimalizować ryzyko powstawania podobnych sytuacji. Powinniśmy traktować zamówienia publiczne jako instrument współpracy, a nie jako rywalizacji i wyrazu braku zaufania pomiędzy podmiotami, które powinny ze sobą współpracować. Całość sytuacji potęguje mnogość procedur i ogromna chęć ich wykorzystania oraz brak merytorycznego dialogu pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą wokół produktu, przez co jedynym kryterium w dalszym ciągu pozostaje cena, a nie jakość i przydatność zamawianego produktu lub usługi, skomentował Pan Janusz Burkot.

Niestety, jak wskazał reprezentant pacjentów onkologicznych i prezes Fundacji „wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski na samym końcu jest pacjent i to on może być najbardziej poszkodowaną stroną w tym precedensie. Co więcej, w sektorze zdrowia nie istnieje strategia w kontekście potrzeb zdrowotnych, nawet jakakolwiek strategia rozwoju tego sektora. To wymaga szybkiej regulacji, aby móc zapobiec tragicznym sytuacjom, związanych ze zdrowiem i życiem polskiego pacjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Debata zakończyła się wskazaniem na potrzebę długofalowej strategii względem zamówień publicznych, aby mogły one spełniać rolę partnerstwa publiczno-prywatnego, a także zasugerowaniem, iż sektor zdrowia w tych postępowaniach jest tak wrażliwy, że potrzebuje osobnej regulacji w kontekście ustawy Prawo zamówień publicznych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której najbardziej pokrzywdzoną stroną są pacjenci.

Związek Pracodawców na Rzecz Równości Stron w Postępowaniach o Zamówienia Publiczne o nazwie Stratera Med. jest jedyną organizacją na rynku polskim reprezentującą interesy dostawców towarów i usług do szpitali lub innych podmiotów publicznych, której nadrzędnym celem jest dążenie na rzecz równości podmiotów w ramach postępowań o zamówienia publiczne. Celem Stratera Med. jest podnoszenie jakości udziału w zamówieniach publicznych jako Wykonawcy, aby przysporzyć się całemu społeczeństwu, a szczególnie pacjentom.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA