REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

REKLAMA

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

W przeddzień inauguracji polskiej prezydencji przy granicy polsko-litewskiej, w Krasnogrudzie, rozpocznie sie Europejska Agora - projekt objęty patronatem UNESCO, podczas którego spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci. O zróżnicowanej kulturowo Europie, w duchu książki Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", w 100. rocznicę jego urodzin, rozmawiać będą m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig i Tomas Venclova. Tego dnia otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu w krasnogrudzkim dworku przed wojną należącym do rodziny Czesława Miłosza. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Polski i Litwy.

REKLAMA

Inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa artystyczna. Zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech punktach miasta. Na każdej ze scen prezentowany będzie inny gatunek muzyczny. Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego.

REKLAMA

Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i spotkania z udziałem ponad 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata zaplanowano podczas wrześniowego (8-11) Europejskiego Kongresu Kultury. Udział w kongresie mają wziąć m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad przygotowaniem tego wydarzenia niemal od samego początku. Wybitny socjolog ma wygłosić wykład inauguracyjny.

Program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury 27 krajów UE, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie przedstawicieli instytucji UE z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne. Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.

W lipcu 2011 roku sopocki kurort otworzy swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywane będą zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów. Projekt zakłada zmianę trasy autobusu nr 187, kursującego przez całe miasto, w artystyczny szlak. Będzie przejeżdżał wzdłuż trasy wszystkich wydarzeń artystycznych, na szlaku powstanie też plenerowa galeria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" potrwa pięć tygodni od 29 lipca do 2 września. W jej trakcie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosi do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem zrewitalizować zdegradowane części miasta.

W Białymstoku planowana jest wystawa "Podróż na wschód", która prezentowana będzie w kilku miejscach: w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni oraz w przestrzeni miasta. Wiele prac powstanie na miejscu, w Białymstoku. Będą to m.in. instalacje, fotografie i prace wideo oraz performance.

W Lublinie odbędzie się natomiast od 20 września do 31 października program rezydencyjny Mindware. Do lubelskich rezydencji zaproszeni zostaną młodzi artyści i krytycy z krajów Europy Wschodniej, Polski i innych krajów UE. Artystom towarzyszyć będą teoretycy zajmujący się komunikacją społeczną, mediami i sztuką. W październiku odbędą się specjalne edycje Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy oraz Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA