REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym /fot. Fotolia
Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przedstawił nowy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w którym istotną rolę mają odegrać samorządy. To jednak niejedyne propozycje w zakresie rozwoju mieszkalnictwa, które mają zostać zaproponowane.

3 czerwca 2016 r. rząd przedstawił założenia nowego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego Mieszkanie Plus.

REKLAMA

– To program skierowany do wszystkich Polaków, powszechny, dostępny w każdym regionie Polski – mówiła premier Beata Szydło. – W programie nie będzie granicy wieku i zostanie rozpoczęty jeszcze w tym roku.

Program Mieszkanie Plus ma się opierać na trzech elementach: mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy), wsparciu budownictwa społecznego oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Program Mieszkanie Plus ma być przeznaczonych zarówno dla zarabiających bardzo mało, ale też dla klasy średniej.

Zobacz serwis: Finanse

Budownictwo społeczne

REKLAMA

Według rządowej propozycji, samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie budownictwa komunalnego w wysokości od 35% do 55% kosztów. Dodatkowo samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Są to już znane i stosowane narzędzia wspierania budownictwa komunalnego, które, niestety, nie dały do tej pory spektakularnych efektów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba nowo budowanych mieszkań komunalnych spada. W 2015 roku oddano ich do użytku 1735, a rok wcześniej 2177. Podobnie jest w przypadku społecznego budownictwa czynszowego (w 2015 r. – 1300 mieszkań, w 2014 r. – 1715).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program Mieszkanie Plus przewiduje stworzenie nowego narzędzia wsparcia tego rodzaju budownictwa. Ma to być dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu, przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Ten instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.

– Chcemy wykorzystać potencjał, który tkwi w budownictwie społecznym, w spółkach gminnych, TBS-ach, spółdzielniach mieszkaniowych, a także w każdym innym podmiocie, który będzie chciał inwestować na rynku mieszkań czynszowych – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. – Planujemy wykorzystać dostępne narzędzia prawne i finansowe, zwiększając m.in. dofinansowanie gminnego budownictwa komunalnego.

Zobacz serwis: Kultura

Co istotne, zapowiedziano rezygnację z finansowania budownictwa socjalnego.

– W Polsce nie są potrzebne mieszkania socjalne o niskim standardzie. Jest już ich wystarczająca liczba. Chcemy wspierać budownictwo komunalne, ale planujemy także zmianę przepisów, tak by samorządy mogły zawierać z nowymi najemcami komunalnymi umowy na czas określony – zapewniał Kazimierz Smoliński.

Obecnie, po wynajęciu mieszkania komunalnego, gmina traci możliwość decydowania i kontrolowania, kto takie mieszkanie wynajmuje. Dlatego często mieszkania komunalne wynajmują osoby zamożne, które mają także inne lokale na własność.

– W nowym stanie prawnym umowy będą zawierane na czas określony, a po tym terminie gmina będzie weryfikować, czy lokator nadal spełnia wymogi uprawniające go do korzystania z zasobu komunalnego. Jeżeli nie, to gmina będzie miała prawo naliczyć takiemu lokatorowi czynsz na zasadach rynkowych – informował Kazimierz Smoliński. – Zakładamy, że spowoduje to odpływ części najemców i uwolnienie mieszkań komunalnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

W publikacji omówiono także założenia programu mieszkaniowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA