| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Radny nie może być wykonawcą zamówienia w gminie, w której sprawuje mandat

Radny nie może być wykonawcą zamówienia w gminie, w której sprawuje mandat

W przetargu organizowanym przez gminę nasza firma złożyła ofertę. W tym samym przetargu wystartował też, to znaczy złożył swoją ofertę jeden z miejscowych radnych. Proszę o wyjaśnienie, czy może on startować w przetargu publicznym? Czy można mu udzielić zamówienia?

Odpowiedź

Nie, radny nie może być wykonawcą zamówienia w gminie, w której jest radnym.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, o udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:

l posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,

l posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia,

l znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia,

l nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.

Każdy wykonawca, składając ofertę w przetargu, składa oświadczenie o spełnieniu wymienionych warunków udziału w postępowaniu. Jednocześnie przepisy ustawy wskazują okoliczności, których zaistnienie skutkuje wykluczeniem wykonawcy z postępowania. Wśród nich brak jest okoliczności uzasadniającej wykluczenie wykonawcy (np. radnego) z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego w przypadku gdy pozostaje on w określonych stosunkach z osobami występującymi po stronie zamawiającego. Mając zatem na uwadze przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych, brak jest przeciwwskazań, aby radny prowadzący działalność gospodarczą na terenie gminy, w której uzyskał mandat, mógł ubiegać się o zamówienie publiczne, złożyć ofertę czy podpisać umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Nie należy jednak zapominać, że ograniczenia w powyższym zakresie wynikają z innych przepisów - np. z ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z jej art. 24d, wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Z przepisu tego wynika bezwzględny zakaz zawierania z radnym umów cywilnoprawnych, na podstawie których świadczyłby on pracę, przy czym zatrudnienie nie musi mieć charakteru pracowniczego. Zakaz ten dotyczy zwłaszcza umów zlecenia, o dzieło, o roboty budowlane, agencyjne oraz innych umów nienazwanych, których przedmiotem jest wykonywanie pracy. Oznacza to, że zakaz ten odnosi się także do umów w sprawach zamówień publicznych.

Rafał Baran

PODSTAWA PRAWNA:

l Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm.)

l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Poradnik Rachunkowości Budżetowej189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem Infor.pl »