REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia
Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Co się zmieni? Jakie sankcje grożą za złamanie zakazu?

Wątpliwości dot. trybu prac nad projektem ws. handlu w niedziele rozstrzygnie Biuro Analiz Sejmowych i legislatorzy - mówi PAP szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS). Według niego w przyszłym tygodniu projektem zajmie się sejmowa komisja polityki społecznej.

REKLAMA

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazała się informacja, że pracownicy Biura Legislacyjnego Sejmu mają wątpliwości co do zgodności z regulaminem Sejmu trybu prac nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. "Sprawa jest na tyle poważna, że może opóźnić wejście w życie nowych przepisów (planowane na styczeń 2018 r.)" - napisano.

REKLAMA

Jak wyjaśniono, chodzi o poprawkę zmieniającą przepisy szeregu innych ustaw, w tym trzech kodeksów: pracy, karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia. "Regulamin Sejmu dokładnie określa, w jaki sposób wprowadzane mogą być tego rodzaju zmiany. Przewidziany jest specjalny, odrębny tryb. W tym wypadku - zdaniem niektórych - zapisy regulaminu Sejmu mogły zostać złamane" - czytamy.

"Jest normą, że w ustawach wprowadza się odniesienia do innych przepisów powiązanych, wprowadza pewne pojęcia, żeby czytelnik tamtej ustawy był zorientowany, że pewne obszary regulowane są w innym dokumencie" - powiedział PAP Janusz Śniadek (PiS), przewodniczący podkomisji ds. rynku pracy, która zajmowała się projektem, pytany o te doniesienia. Podkreślił, że to ma charakter bardziej informacyjny "niż merytorycznie ingeruje w treść ustawy".

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że podczas procedowania ustawy były "podnoszone takie zarzuty i ataki". "To będzie rozstrzygało biuro analiz, legislatorzy. Jesteśmy na początku procesu legislacyjnego i w tej chwili takie definitywne odpowiedzi i ataki są absolutnie przedwczesne" - powiedział poseł PiS.

Śniadek dodał, że podczas prac podkomisji pojawiły się także zarzuty, że "zmiany proponowane w tym projekcie wychodzą poza zakres ustawy". "Każdy czytelnik tej ustawy widzi, że jest wręcz przeciwnie - nastąpiło istotne zawężenie zakresu tej ustawy i taką opinię wyraża także Biuro Legislacyjne" - podkreślił.

"Ponieważ ta ustawa, która w tej chwili jest po poprawkach, została w dużym stopniu zawężona w stosunku do projektu obywatelskiego, różne osoby o różnych motywacjach - również lobby wielkich sklepów - wymyśla takie niestworzone rzeczy" - powiedział przewodniczący podkomisji.

"Na tym etapie tego typu oskarżenia i zarzuty traktuję tylko i wyłącznie jako specyficzny i mocny lobbing przeciwko tej ustawie" - podkreślił Śniadek.

"Będą dalsze etapy procedowania, drugie czytanie, Senat. Dołożymy wszelkich starań, żeby stanowione prawo było jak najlepszej jakości" - uspokajał Śniadek.

"Wszystkie sprawy, które były podnoszone, będą analizowane i odpowiedź na nie na pewno usłyszymy na komisji sejmowej, która będzie w przyszłym tygodniu w czwartek" - podsumował poseł PiS.

Zgodnie z proponowanymi poprawkami do projektu ustawy dot. handlu w niedziele handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Będzie można również handlować w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zakazowi handlu nie podlegałyby m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, placówki prowadzone przez właściciela, apteki oraz punkty apteczne.

REKLAMA

Posłowie poszerzyli ten katalog. Zgodnie z poprawkami zakaz handlu nie obowiązywałby także m.in. w sklepach i platformach internetowych, w strefach wolnocłowych, w punktach, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy. Posłowie chcą zezwolenia na handel w niedziele także w placówkach pocztowych, hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Zaproponowano, aby osoba, która "wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" podlegała karze grzywny w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł.(PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Sonia Sobczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA