REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew./ fot. Fotolia
Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regulacje dotyczące ochrony przyrody przewidują sankcję za nielegalną wycinkę drzew i krzewów w postaci finansowej kary administracyjnej. Jest ona orzekana decyzją administracyjną wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Decyzja ta ma charakter decyzji związanej. W jej uzasadnieniu należy w szczegółowy sposób wskazać sposób obliczenia kary administracyjnej.

Ustawodawca przewidział odpowiedzialność administracyjną m.in. za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia. Kara grozi też za zniszczenie drzewa lub krzewu (art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody; dalej: u.o.p.). Odpowiedzialność ta przybiera formę tzw. sankcji represyjnej w postaci nałożenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) administracyjnej kary pieniężnej.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność ma charakter obiektywny. Dla jej zastosowania bez znaczenia pozostaje wina strony, motywy jakimi się kierowała, czy stan znajomości prawa. Kwestie te brane są natomiast pod uwagę przy ustalaniu samej wysokości kary administracyjnej. Z drugiej jednak strony, element motywacyjny powinien zostać w pewnym zakresie przeanalizowany w przypadku usunięcia elementów przyrody spowodowanego stanem wyższej konieczności. Wynika to z treści art. 89 ust. 7 u.o.p.

W obecnym stanie prawnym nakładanie kary administracyjnej nie może odbywać się więc w całkowitym oderwaniu od winy sprawcy. Warto jednak zaznaczyć, że w orzecznictwie pojawiają się również poglądy odmienne. Przykładowo, WSA w Krakowie w wyroku z 21 lipca 2016 r. (sygn. akt II SA/Kr 541/16) zaakcentował, że nie ma podstaw do przyjęcia, że niezbędnym warunkiem nałożenia na właściciela lub posiadacza nieruchomości kary pieniężnej za usuwanie drzew lub krzewów bez zezwolenia jest wykazanie, że właściciel lub posiadacz nieruchomości wiedział o usunięciu drzew. Obecne jednak brzmienie art. 88 ust. 2 u.o.p. powinno prowadzić do wniosku, że nie ma możliwości nałożenia kary administracyjnej na posiadacza nieruchomości, który nie wiedział o wycince samowolnie dokonanej na posiadanej przez niego nieruchomości.

Ponieważ odpowiedzialność ta ma charakter obiektywny, posiadacz nieruchomości będzie odpowiedzialny nie tylko za celowe doprowadzenie do zniszczenia drzewa, ale także za doprowadzenie do takiego skutku poprzez nieprawidłową ochronę drzew i krzewów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

W publikacji wyjaśniono kto powinien być adresatem decyzji o karze za nielegalna wycinkę drzew oraz omówiono tryb wydawania takiej decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA