REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzory oświadczeń dot. ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Subskrybuj nas na Youtube
Wzory oświadczeń dot. ochrony taryfowej dla odbiorców gazu
Wzory oświadczeń dot. ochrony taryfowej dla odbiorców gazu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

14 I 2022 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu.

Oświadczenia muszą złożyć np. przedstawiciele przedszkola, szkoły sprzedawcy gazu z informacją dla niego, że te jednostki oświatowe spełniają kryteria do objęcia ich mocą ochronną ustawy i otrzymania korzystnej ceny gazu. 

REKLAMA

Jednostki realizujące zadania z zakresu użyteczności publicznej - zamrożenie cen gazu

Intencją ustawodawcy było wprowadzenie możliwości prowadzenia rozliczeń na podstawie taryf zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w odniesieniu do sytuacji, w których zużycie gazu związane jest z zaspakajaniem potrzeb mieszkaniowych oraz realizacją zadań z zakresu użyteczności publicznej.

Zamrożenie cen gazu - ułatwienie dla szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli i domów dziecka

Instytucje te będą płaciły za gaz według takich samych stawek, jak odbiorcy indywidualni. Jak wspomniano warunkiem skorzystania z zamrożenia cen gazu jest złożenie sprzedawcy gazu oświadczenia zawierającego oświadczenie o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę mającego prawo do korzystania z zamrożonych cen gazu. Wzory określi rozporządzenie.

Zamrożenie cen gazu - prawna podstawa

Z rozwiązań wskazanych w ustawie z 13 stycznia 2022 r. będą mogły skorzystać podmioty określone w art. 62b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (UPE). W celu ułatwienia składania oświadczeń uprawnionym podmiotom, ustawodawca wprowadził do ustawy upoważnienie dla ministra właściwego do spraw energii do określenia wzoru tych oświadczeń. W związku z tym, konieczne jest wydanie rozporządzenia, które określi jednolity wzór oświadczeń, o których mowa w art. 62ba i art. 62bb ustawy, tj. oświadczeń składanych przez podmioty użyteczności publicznej oraz inne podmioty zarządzające podmiotami wielolokalowymi w celu uzyskania ochrony taryfowej. Wzór każdego z oświadczeń zawierać będzie:

• deklarację o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie danego podmiotu za odbiorcę określonego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

o   w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. b i c ustawy - odbiorca będący podmiotem zarządzającym podmiotami wielolokalowymi (oświadczenie, o którym mowa w art. 62ba UPE) lub

o   w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy - odbiorca będący podmiotem realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej (oświadczenie, o którym mowa w art. 62bb UPE),

• określenie części paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ochroną taryfową oraz wyłączonego spod administracyjnej kontroli cen.

Zamrożenie cen gazu - stanowisko ministerstwa klimatu

"Określenie szacowanej części paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ochroną taryfową dotyczy zarówno odbiorców w gospodarstwach domowych w lokalach mieszkalnych, jak również podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej funkcjonujących w budynkach wielolokalowych (np. przedszkole we wspólnocie mieszkaniowej). Celem wskazanego uregulowania jest zagwarantowanie tym odbiorcom instrumentów pozwalających na rzeczywiste rozliczanie się za paliwa gazowe, wykorzystywane w związku z działalnością pożytku publicznego, po cenach taryfowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Przygotowanie jednakowego wzoru oświadczeń przyczyni się do ujednolicenia formy składanych oświadczeń, a także do przyspieszenia uzyskania ochrony taryfowej przez odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych oraz podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej. Tym samym, działanie to przyspieszy proces minimalizowania skutków wysokich cen gazu ziemnego na rynku, zwiększając ochronę odbiorców gazu ziemnego dotkniętych drastycznymi cenami błękitnego surowca. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt istnienia delegacji ustawowej, nie jest możliwe osiągnięcie celu w postaci określenia wzorów oświadczeń, o których mowa w art. 62ba ust. 2 i 62bb ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne za pomocą innych środków niż działania legislacyjne polegające na wydaniu rozporządzenia." - czytamy dalej.

Odpowiedzialność karna

Oświadczenia powinny być składane przed zawarciem ze sprzedawcą paliw gazowych umowy sprzedaży paliwa gazowego lub umowy kompleksowej, o których mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 i 3 UPE, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

artykuł opracował Tomasz Król

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA