reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Jak przedsiębiorstwo powinno rozliczyć upominki dla pracowników

Jak przedsiębiorstwo powinno rozliczyć upominki dla pracowników

W wielu instytucjach i zakładach pracy pracownicy i ich bliscy otrzymują prezenty. Jak wyliczyć kwotę podatku, aby pomniejszyć przychód pracownika w PIT-11?

Zakład pracy powinien w trakcie 2010 roku sumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne, wypłacone pracownikowi od początku roku, sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – i jeżeli suma ta przekroczyła kwotę 380 zł, to od kolejnych wypłaconych świadczeń należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy od wypłaconych świadczeń była pobrana zaliczka przed wejściem w życie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) w brzmieniu obecnie obowiązującym. Płatnik powinien uwzględnić zwolnienia w informacji PIT-11 za 2009 rok, a pracownik odzyska ewentualną nadpłaconą zaliczkę, wykazując nadpłatę w zeznaniu rocznym (bądź też wyrówna niedopłatę). To samo dotyczy sytuacji, gdy pracownik otrzymał jakieś świadczenia ze swojego związku zawodowego.

Czytaj także:

Dofinansowanie z ZFŚS do opieki nad dziećmi>>

Od 1 stycznia 2009 r. ze środków ZFŚS można tworzyć przyzakładowe żłobki i przedszkola, jak również finansować z tego funduszu opiekę nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach.

Prawo do pomocy finansowanej ze środków ZFŚS pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym>>

Pracownik, w okresie od 5 listopada do 30 grudnia br., przebywa na bezpłatnym urlopie. W grudniu będziemy przekazywać pracownikom pomoc rzeczową (bony towarowe) z funduszu socjalnego. Czy bony przysługują również pracownikowi będącemu na urlopie bezpłatnym?

Dopłata z ZFŚS do biletów na imprezy kulturalne>>

Jednostka przekazuje pracownikom bilety wstępu na imprezy sportowe, kulturalne (bilety do kina, teatru), które są w 50% dofinansowane ze środków ZFŚS. Pozostałe 50% kwoty dopłacają pracownicy. Czy świadczenia te korzystają ze zwolnienia (w limitowanej wysokości 380 zł) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych>>

Starsi pracownicy naszej jednostki otrzymywali pomoc z ZFŚS w postaci nieopodatkowanych paczek. Młodzi pracownicy wolą otrzymać opodatkowane pieniądze. Czy wolno tak zróżnicować pomoc, że kwota brutto przeznaczona na pomoc będzie zależała tylko od dochodów i będzie równa w poszczególnych grupach (dochodowych)? Jakie dochody rodziny pracownicy muszą podawać do obliczania uprawnień do ZFŚS, czy również np. dodatki rodzinne? Czy wystarczy pobrać od pracowników oświadczenie o dochodach, czy muszą dostarczać zaświadczenia?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama