REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z ZFŚS do opieki nad dziećmi

Aleksandra Wojnicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. ze środków ZFŚS można tworzyć przyzakładowe żłobki i przedszkola, jak również finansować z tego funduszu opiekę nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach.

Obowiązek zaspokajania określonych potrzeb materialnych, socjalnych i kulturalnych pracowników nakłada na pracodawcę ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS). Ustawa ta określa także kategorie świadczeń, definicję działalności oraz obiektów służących działalności socjalnej.

REKLAMA

REKLAMA

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: Fundusz) jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych lub międzyzakładowych obiektów socjalnych. Podmioty posiadające obiekty o charakterze socjalnym, np. ośrodki wczasowe i kolonijne, sanatoria, ogródki działkowe, żłobki, przedszkola oraz obiekty służące prowadzeniu działalności kulturalnej lub sportowo-rekreacyjnej, powinny część środków ZFŚS przeznaczyć na dofinansowanie tych obiektów.

Świadczenia socjalne wypłacane przez zakłady pracy to m.in. różnego rodzaju zapomogi wypłacane w przypadku klęsk żywiołowych i indywidualnych zdarzeń losowych, dopłaty do czynszu za mieszkanie, dopłaty do wypoczynku oraz świadczenia rzeczowe.

Jednak nie wszystkie wydatki ponoszone na rzecz pracowników można zaliczyć do działalności socjalnej z uwagi na ścisły katalog tej działalności, zdefiniowany w ustawie o ZFŚS. Przykładowo działalności socjalnej nie stanowi uruchomienie i obsługa przyzakładowej stołówki (bufetu, kawiarni) dla pracowników.

Zmiana definicji

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują zmiany wprowadzone ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, ZFŚS jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków i przedszkoli (art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Rozszerzono także definicję działalności socjalnej o opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych>>

USTAWOWA DEFINICJA DZIAŁALNOŚCI SOCJALNEJ OD 1 STYCZNIA 2009 R.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Nowe możliwości

Zmiany obowiązujące od nowego roku umożliwiają wykorzystanie ZFŚS do:

Autopromocja

• tworzenia przyzakładowych żłobków i przedszkoli (a nie tylko jak dotychczas finansowania już istniejących),

• finansowania z Funduszu opieki nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach.

REKLAMA

Nowe regulacje mają na celu zwiększenie dostępu do opieki przedszkolnej dla dzieci. Z praktyki wynika bowiem, że brak dostępu do opieki w przedszkolach i żłobkach stanowi jedną z najczęściej wymienianych barier w możliwości powrotu rodziców (w szczególności matek) do zatrudnienia.

Pojawiła się więc możliwość nowej formy pomocy dla pracowników. Jednak wprowadzenie samej regulacji prawnej nie wystarczy, teraz w jednostce warto zastanowić się, jak z niej skorzystać w praktyce. Można utworzyć przedszkole i żłobek, wykorzystując w tym celu pieniądze z funduszu socjalnego. Istnieje także możliwość finansowania z tego Funduszu opieki nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach. Takie zmiany należy także uwzględnić w regulaminie ZFŚS.

Należy jednak pamiętać, że nadal o korzystaniu z Funduszu przez pracowników czy inne osoby do tego upoważnione decyduje sytuacja życiowa, rodzinna i materialna. Oznacza to, że pracodawca, dofinansowując czesne za przedszkole czy żłóbek, nie może wszystkim podwładnym udzielić pomocy w takiej samej wysokości. Powinien indywidualnie określić sytuację danej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu i na tej podstawie ustalić wysokość ewentualnego świadczenia.

Pracownik nie może odmówić podania informacji niezbędnych do ustalenia jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Odmowa przekazania tego rodzaju informacji powinna automatycznie skutkować odmową przyznania świadczenia.

Warto skorzystać i wprowadzić tę formę w jednostce, ponieważ dla pracowników będzie to dodatkowy bonus z tytułu wykonywania pracy.

Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci>>

Zasady szczególne

Przypomnijmy, że w większości jednostek budżetowych ZFŚS tworzony jest na zasadach szczególnych, na podstawie odrębnych przepisów (w sprawach w nich nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy ustawy o ZFŚS). Dotyczy to zwłaszcza szkół i placówek objętych systemem oświaty i podlegających przepisom Karty Nauczyciela, szkół wyższych działających na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym (w tym - akademii wojskowych), wojska, służby więziennej oraz jednostek sfery budżetowej podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej (obejmuje m.in. pracowników cywilnych wojska).

Odrębne uregulowania dotyczą zwłaszcza sposobu tworzenia Funduszu i wysokości odpisów podstawowych oraz zwiększeń dla emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych. Jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek tworzenia ZFŚS niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników.

Aleksandra Wojnicka

Podstawy prawne

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656)

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 223, poz. 1460)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

    Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

    Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

    O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

    Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

    Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    REKLAMA

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    REKLAMA

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    REKLAMA