REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Ile wyniosą podwyżki?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Ile wyniosą podwyżki?
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Ile wyniosą podwyżki?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja 2022 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli.

Zmiana wynika z rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

REKLAMA

Zostanie opublikowane po trwających obecnie konsultacjach publicznych.

Nowelizacja Karty Nauczyciela a podwyżki dla nauczycieli

Od 1 maja 2022 r. - w efekcie nowelizacji Karty Nauczyciela - średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć o 4,4 proc. Podwyżki dla nauczycieli wymagają więc nowelizacji wskazanego rozporządzenia.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników średniego wynagrodzenia nauczycieli, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela. Wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli powoduje także wzrost wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków od niego zależnych.

Podwyżki wynikają z załącznika do rozporządzenia

WYSOKOŚĆ MINIMALNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO W ZŁOTYCH OBOWIĄZUJĄCYCH OD DNIA 1 MAJA 2022 R.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poziom wykształcenia

Stopnie awansu zawodowego nauczyciela

nauczyciel

stażysta

nauczyciel

kontraktowy

nauczyciel

mianowany

nauczyciel

dyplomowany

1

Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym

3079

3167

3597

4224

2

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego

3010

3079

3134

3678

Stawki dla magistra bez przygotowania pedagogicznego dotyczą także osób posiadających:

 • tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym,
 • tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego,
 • dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie.

Podwyżki dla nauczycieli uwzględnią też poziom minimalnego wynagrodzenia w gospodarce

W związku z ustaloną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. (Dz. U. poz. 1690) kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w wysokości 3 010 zł, w rozporządzeniu uwzględnione zostanie zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej grupie zaszeregowania płacowego: dla nauczyciela stażysty do kwoty 3 010 zł oraz dla nauczyciela kontraktowego do kwoty 3 079 zł.

Ile wyniosą podwyżki minimalnego wynagrodzenia dla nauczycieli od 1 maja 2022 r.?

W wyniku zmian, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z dotychczasowej drugiej grupy zaszeregowania płacowego (posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym – ok. 17,4 tys. etatów) wyniesie dla:

– nauczycieli stażystów – 6,8% (wzrost o 192 zł),

– nauczycieli kontraktowych – 9,1% (wzrost o 256 zł).

Dla nauczycieli mianowanych oraz dyplomowanych z drugiej  grupy zaszeregowania płacowego (posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym) oraz nauczycieli z pierwszej  grupy zaszeregowania płacowego (tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym), proponowany wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wyniesie 4,4%.

W wyniku podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz połączenia trzeciego poziomu zaszeregowania płacowego z poziomem drugim, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z dotychczasowej trzeciej grupy zaszeregowania płacowego (posiadających tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych lub pozostałe wykształcenie – ok. 6,4 tys. etatów) wyniesie dla:

– nauczycieli stażystów – 7,5% (wzrost o 210 zł),

– nauczycieli kontraktowych –  9,3% (wzrost o 261 zł),

– nauczycieli mianowanych – 10,3% (wzrost o 293 zł),

– nauczycieli dyplomowanych – 19,5% (wzrost o 599 zł).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nauczyciel
  2022-04-08 21:47:15
  Pan Czarnek uwielbia operować średnimi wynagrodzeniami nauczycieli, bo do średniej wlicza się odprawy emerytalne, a że każdy nauczyciel jak tylko może to żegna się z tym zawodem jak najszybciej, to średnia jest mocno zawyżona. Prawda jest taka, że nauczyciele obecnie zarabiają niewiele.
  4
 • Nauczyciel
  2022-04-08 21:31:04
  Za Tuska Nauczyciel dyplomowany Pensja zasadnicza 3109 zł Pensja minimalna 1600 zł Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce 3650 zł Nauczyciel dyplomowany zarabiał 194% minimalnego i 85% przeciętnego. Za Czarnia Pensja zasadnicza 4046 zł Pensja minimalna 3010 zł Przeciętne wynagrodzenie 6220 zł Za PiSu pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego to tylko 134% pensji minimalnej i 65% przeciętnego wynagrodzenia. Tak pan Czarnek podniósł prestiż nauczycieli. A co do stwierdzenia PiSu, że nauczycieli jest za dużo w systemie, to przecież właśnie Czarnek wprowadza nowe przedmioty: obowiązkowe 2 godziny tygodniowo etyki, hity, może przysposobienie obronne. A za chwilę przy takiej polityce matematyki, fizyki i chemii nie będzie miał kto uczyć.
  1
 • nauczycielka przedszkola
  2022-04-02 20:24:57
  Super, nauczycielowi 170 brutto, pielęgniarce 1700 brutto...
  6
 • nauczycielka szkoły podstawowej
  2022-04-04 16:30:20
  Za tyle narażania własnego zdrowia w czasie pandemii 170 zł brutto. "Gratuluję" naszemu rządowi. Super motywacja do pracy.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • llllllllll
  2022-05-18 10:40:50
  Nauczyciele mówią o narażaniu zdrowia podczas pandemii. Przecież siedzieli w domu na zdalnym. To ekspedientki były narażone na utratę zdrowia!!!!!!
  0
 • Mopsik
  2022-04-18 17:15:02
  A co z podwyżkami asystentów nauczyciela w szkołach specjalnych ?
  2
 • jjjjjjj
  2022-05-18 10:42:33
  haha Nauczyciele dostali jeszcze po 500 zł na zakup sobie sprzętu
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA