REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast 251,37 zł tylko 41,90 zł wyrównania do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r.? Jak to obliczyć? [wyjaśnienia MEiN i DGP]

Anna Kopyść
Redaktor merytoryczny działu prawa pracy dwutygodnika „Rachunkowość budżetowa”. Wykładowca z bogatą praktyką zawodową w dziedzinie zagadnień kadrowo-płacowych. Zajęcia prowadzi w formie warsztatowej, kładąc nacisk na praktyczne rozwiązywanie problemów, analizę przypadków i aktywność uczestników. Autorka i doświadczony redaktor publikacji z zakresu oświaty, płac, zasiłków, ubezpieczeń społecznych i zfśs. W codziennej pracy udziela wielu porad i rozwiązuje problemy pojawiające się w związku z czynną obsługą jednostek.
Dopłata 41,90 zł do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r. jak to obliczyć? [wyjaśnienia MEiN i DGP]
Dopłata 41,90 zł do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r. jak to obliczyć? [wyjaśnienia MEiN i DGP]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielom należy się dopłata do świadczenia urlopowego za 2023 r. Jak to obliczyć wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Dziennik Gazeta Prawna. Szacunkowa wartość wyrównania to około 41,90 zł (metodą zaproponowaną przez Ministerstwo).

Nauczyciele liczyli na więcej: 251,37 zł lub 335,16 zł (w przypadku szczególnych warunków pracy). Różnica między ich oczekiwaniami a wskazówkami MEiN wynika z konieczności zastosowania metody proporcjonalnej.

REKLAMA

Jak oblicza się świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Z odpisu na ZFSŚ nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku jest wypłacane świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o ZFSŚ, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Przepisy przyznające nauczycielom nagrodę 1125 zł, podwyższyły też wysokość odpisu podstawowego. Oznacza to konieczność wyrównania już wypłaconych nauczycielom świadczeń urlopowych za 2023 r.

Wyjaśnienia MEiN z 16 sierpnia 2023 r. w sprawie świadczenia urlopowego dla nauczycieli - odpowiedź na pytanie DGP

grafika 23

 

 

Dziennik Gazeta Prawna

Pytanie DGP nr 1 

Czy jeżeli kwota świadczenia urlopowego, o którym mowa w art. 53 ust. 1a Karty nauczyciela, została wypłacona do końca czerwca br., to czy należy wypłacić wyrównanie?

Jeżeli odpowiedź na wcześniejsze pytanie jest pozytywna, to w jakiej wysokości takie wyrównanie przysługuje?

Pytanie DGP nr 2 

Jeżeli świadczenie urlopowe dla nauczyciela ma być wypłacone do końca sierpnia br., to w jakiej wysokości należy go ustalić? Czy od kwoty bazowej 3537,80 zł?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź MEiN

Zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy - Karta nauczyciela, z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Termin wypłaty tego świadczenia został w przepisie określony datą końcową nakładając na dyrektora szkoły obowiązek wypłaty tego świadczenia do końca sierpnia każdego roku.

Wysokość świadczenia urlopowego uzależniona jest od wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

REKLAMA

Ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1586) został znowelizowany art. 5l ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w sposób skutkujący wzrostem kwoty odpisu podstawowego od dnia 1 lipca 2023 roku.

Mając na względzie, że w roku 2023 obowiązują dwie kwoty odpisu podstawowego, świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno być naliczane proporcjonalnie do odpisu podstawowego naliczonego zgodnie z w art. 5l ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

W przypadku dokonania wypłaty świadczenia urlopowego przed wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, nauczycielom powinno zostać wypłacone wyrównanie.

Świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi:

- od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł

- od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1704,87 zł.

Trzy sposoby obliczenia wartości wyrównania świadczenia urlopowego dla nauczycieli za 2023 r.

DPG wskazuje trzy sposoby przeprowadzenia obliczeń w tym metodę zastosowaną przez Ministerstwo.

Osoby zainteresowane obliczeniami odsyłamy do poradnika DGP: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej  Anna Kopyść

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

Więcej w DGP, dodatek „Nowelizacja ustawy okołobudżetowej”

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Iza
  2023-08-18 16:12:59
  Najlepiej to każcie jeszcze dopłacić nauczycielom. Żenada.
  1
 • Eryk
  2023-08-18 14:04:21
  Myślę, jak zainwestować ten nadmiar gotówki...
  0
 • Nauczyciel
  2023-08-18 22:06:26
  Degradacja zawodu nauczyciela ma za zadanie upartyjnienia edukacji, najgorsze w tym wszystkim jest to że naród się na to godzi.
  0
 • Agata
  2023-08-19 13:25:42
  Jak zwykle, obiecywano około 200 zł, a będzie 40 zł, urlop minął, a świadczenie jest niewyplacone...
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Agata
  2023-08-19 13:39:31
  Nie rozumiem dlaczego w lipcu i w sierpniu pisano, że dodatek wakacyjny będzie większy o około 200 zł, nagle zmniejszył się o 150 zł i będzie wyższy jedynie o 41 zł, urlop już się skończył, dodatku nie wyplacono, a zwiększony będzie tylko o 41 zł, jak zwykle , szkoda komentowac, brak słów na to...
  0
 • Agata
  2023-08-19 13:41:54
  Bardzo ciężko się żyje w Polsce osobom pracującym, brak słów.
  0
 • nauczyciel
  2023-08-19 23:23:25
  To jest żenujace. Nagroda jest czymś za co Rząd chce kupić nauczycielskie głosy w wyborach. A teraz okazuje się, że są pieniędzmi z Finduszu Świadczeń Socjalnych. Okłamywanie spoleczeństwa trwa, że tyle nam dają. Tylko nie mówią, że to i tak nam by musieli dać, bo to fundusz socjalny.
  0
 • Agata
  2023-08-20 12:57:28
  Komentarz o tym, że jeszcze nie minął 31 sierpnia jest absurdalny i złośliwy bo w drugiej połowie sierpnia nauczyciele już są zajęci w szkole, poza tym po 31 sierpnia urlop będzie zakończony i nikt już nigdzie nie wyjedzie więc dodatek wakacyjny powinien być wypłacony wcześniej.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy na KPO? Ekspert: 43 inwestycje zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

REKLAMA

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA