REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN w Sejmie: Podwyżki dla nauczycieli o 30% także dla dodatku za wysługę lat, nadgodzin, doraźnych zastępstw, nagród jubileuszowych, pory nocnej, trzynastek i odpraw emerytalno-rentowych

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MEN w Sejmie: Podwyżki dla nauczycieli o 30% także dla dodatku za wysługę lat, nadgodzin, doraźnych zastępstw, nagród jubileuszowych, pory nocnej, trzynastek i odpraw emerytalno-rentowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister edukacji K. Lubnauer wymieniła w Sejmie elementy wynagrodzenia nauczycieli, które w 2024 r. skorzystają z 30% podwyżek pensji.

"Powiedźmy jasno, poza wzrostem pensji zasadniczej, mniej więcej o tę proporcję 30-33 proc. wzrosną proporcjonalnie dodatki: dodatek za wysługę lat, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, wynagrodzenie za godziny doraźne zastępstw, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy emerytalno-rentowe. One wszystkie są powiązane z płacą zasadniczą i kwotą bazową, która znajdzie się w budżecie państwa" – powiedziała Lubnauer.

REKLAMA

Wiceminister nie odniosła się do problemu, co się stanie jak prezydent Andrzej Duda skieruje ustawę budżetową i okołobudżetową do Trybunału Konstytucyjnego. Informowaliśmy o tym w:

Min. Nowacka: Podwyżka dla nauczycieli poprawi relacje ich pensji do wynagrodzenia w gospodarce. Przywróci godność

Minister edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że zapisana w budżecie na 2024 r. podwyżka płac nauczycielskich istotnie poprawi relacje ich pensji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Minister edukacji Barbara Nowacka i wiceminister Katarzyna Lubnauer odpowiadały w środę w Sejmie na pytania posłów KO o podwyżki dla nauczycieli, m.in. czy MEN będzie analizowało relację ich wynagrodzeń do wynagrodzenia w gospodarce.

Nowacka podkreśliła, że koalicja 15 października mówiła o przywróceniu godności nauczycieli, a podniesienie ich wynagrodzenia jest tego elementem i jest ono "niespotykane w historii" – o 30 proc., a dla nauczycieli, którzy zaczynają pracę – o 33 proc. Zapewniła, że "podwyżka ta (...) pozwoli (...) poprawić relacje wynagrodzenia nauczycieli do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ze średnim wynagrodzeniem nauczycieli w 2024 r.?

Wiceminister Lubnauer powiedziała, że wielu nauczycieli pyta o tzw. średnie wynagrodzenie i o to, jakie jego składniki wzrosną.

REKLAMA

"Nauczyciele (...) uważają, że przez długi czas oszukiwano ich, mówiąc o średniej", bo "tę mityczną średnią mało kto z nich zarabia", gdyż jest ona liczona z odprawami emerytalnymi i z innymi dodatkami, a nie każdy nauczyciel je otrzymuje.

"Ale czasami warto skorzystać ze średniej. Wtedy, kiedy porównujemy (...) średnią nauczyciela dyplomowanego, bo tych jest najwięcej – do średniej krajowej w gospodarce. Jeżeli porównamy te dane, to okazuje się, że w ostatnich ośmiu latach ta średnia spadała dramatycznie (...). W tej chwili, po tej podwyżce 30 proc., mamy realny wzrost średniej nauczycielskiej" – powiedziała Lubnauer. Według niej średnia dla nauczycieli dyplomowanych znacząco wzrośnie powyżej średniej w gospodarce.

Na tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i kilkanaście dodatków do niego.

REKLAMA

"Powiedźmy jasno, poza wzrostem pensji zasadniczej, mniej więcej o tę proporcję 30-33 proc. wzrosną proporcjonalnie dodatki: dodatek za wysługę lat, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, wynagrodzenie za godziny doraźne zastępstw, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy emerytalno-rentowe. One wszystkie są powiązane z płacą zasadniczą i kwotą bazową, która znajdzie się w budżecie państwa" – powiedziała Lubnauer.

W projekcie budżetu państwa na 2024 r. zaplanowano wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą w wysokości prawie 98 mld zł – wynika z informacji MEN. Na podwyżki dla nauczycieli w budżecie państwa na 2024. zabezpieczono 23,5 mld zł w subwencji oświatowej i w rezerwach celowych. Lubnauer podała, że w subwencja oświatowa w 2023 r. wyniosła 1,87 proc. PKB, a w 2024 r. wyniesie 2,33 proc. PKB. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA