REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka: w 2024 r. rekordowe podwyżki od 30% do 33%, prestiż, odchudzony program [list świąteczny]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
podwyżki
Szymon Pulcyn
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Dużo się działo u nauczycieli. Premier potwierdził podwyżki 30%, MEN podało wysokość średnich pensji po podwyżkach, ZNP poinformował o obietnicy MEN podniesienia o 30% także pensji minimalnych, prezydent A. Duda zawetował podwyżki.

Z ostatniej chwili: Prezydent Andrzej Duda zawetował podwyżki dla nauczycieli, żołnierzy i policjantów. Szczegóły w poniższym artykule:

REKLAMA

Poniżej pierwotna teść artykułu sprzed weta

To był ważny tydzień dla nauczycieli:

REKLAMA

1) Donald Tusk potwierdził na konferencji prasowej, że nauczyciele otrzymają podwyżki 30%. I to z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Dotyczy to nauczycieli w szkołach, przedszkolach i akademickich. Dodatkowe szef MON Kamil-Kosiniak poinformował, że 30% podwyżki obejmą też pracowników szkół, uczelni i akademii podległych MON. D.Tusk wykluczył możliwość podwyżek 30% dla pracowników szkół/przedszkoli innych niż nauczyciele. Otrzymają oni dużo niższe podwyżki niż nauczyciele. Najbardziej prawdopodobny jest wariant podwyżki tylko o 6,6%. A 5,7% poprzez fundusze premiowe. Daje to łącznie 12,3%. Ale pieniędzy z funduszy premiowych nie otrzyma każdy. Premier powiedział, że liczy na to, że do podwyżek dla tych pracowników dołożą się samorządy.

 2) Ministerstwo edukacji opublikowało wysokość podniesionych średnich wynagrodzeń nauczycieli – W przypadku nauczycieli dyplomowanych wynagrodzenie średnie wzrośnie o 2197,80 zł i będzie wynosiło 9523,88 zł brutto. W przypadku nauczycieli mianowanych wynagrodzenie średnie wzrośnie o 1720,04 zł, i wyniesie 7453,47 zł brutto.

3) ZNP poinformował o rozmowach i obietnicy ministerstwa edukacji podniesienia także o 30% wynagrodzeń zasadniczych nauczyciel. To zasadnicze, a nie średnie wynagrodzenia są problemem. nauczycieli. Jeżeli to się potwierdzi, to ich podstawowe dochody w 2024 r., będą takie jak obliczenia na końcu artykułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wszystkich tych wydarzeń infor.pl informował w poniższych artykułach:

List min. edukacji do uczniów, nauczycieli i rodziców z życzeniami świątecznymi i zapowiedziami na 2024 r.

Jedną z ambicji nowego rządu jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela – napisała minister edukacji Barbara Nowacka w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców. Podkreśliła też, że zależy jej na tym, by szkoła była miejscem otwartym, przyjaznym, gotowym na wyzwania współczesnego świata.

Minister edukacji skierowała list do uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego 2024 roku.

"To dla mnie prawdziwy zaszczyt pełnić urząd Ministra Edukacji. Jestem przekonana, że będzie to okres owocnej współpracy ze środowiskiem szkolnym, rodzicami, ekspertkami oraz ekspertami w dziedzinie oświaty i edukacji. Będzie to krok w kierunku zmian systemowych, organizacyjnych, ale przede wszystkim czas ożywionego dialogu" – napisała Nowacka.

"Jedną z ambicji nowego rządu – w tym moją jako Ministra Edukacji – jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela. Trudno jednak mówić o jego zwiększeniu bez odniesienia do kwestii finansowych. Dobra edukacja to także godne wynagrodzenia dydaktyków i pedagogów. Dlatego też cieszę się, że już teraz mogliśmy ogłosić zwiększenie zarobków od przyszłego roku – dla nauczycieli wchodzących do zawodu o 33 proc., a dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, ta rekordowa podwyżka jest wyrazem naszego szacunku dla Państwa profesji, która ma znaczący wpływ na wykształcenie, jak również wychowanie naszych dzieci" – wskazała.

Podkreśliła, że zależy jej na tym, by szkoła była miejscem otwartym, przyjaznym, gotowym na wyzwania współczesnego świata.

REKLAMA

"Niestety, nadal kojarzy się ona z przeciążonym programem, nadmiarem obowiązków oraz ogromną presją, która często stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Chcę zmienić tę sytuację, więc wraz ze specjalistkami i specjalistami w dziedzinie oświaty i edukacji wkrótce zajmiemy się kwestią odchudzenia podstawy programowej. Natomiast już dziś zwracam się z prośbą, aby na czas przerwy świątecznej odejść od zadawania uczniom prac domowych. Jestem pewna, że to niewielki, ale znaczący początek transformacji polskiej szkoły" – poinformowała.

"Drogie Uczennice i Uczniowie, Szanowne Nauczycielki i Nauczyciele, Szanowne Dyrektorki i Dyrektorzy, Drodzy Rodzice, z całego serca życzę wszystkim Państwu spokojnych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia. Niech sprzyjają one zacieśnianiu rodzinnych relacji, odpoczynkowi i pogłębianiu indywidualnych pasji. W nowym 2024 r. — radości, wielu inspiracji do dalszych działań, jak również pomyślności w realizacji wszelkich zamierzeń" – napisała minister edukacji.

Ile nauczyciele zarabiają pensji zasadniczej w 2023 r.?

W 2023 r. minimalne wynagrodzenie nauczyciela (bez uwzględnienia dodatków, nadgodzin, dofinansowania) było następujące:

  1. dla nauczyciela początkującego - 3690 zł brutto, co daje 2846 zł netto,
  2. dla nauczyciela mianowanego - 3890 zł brutto, co przekłada się na 2982 zł netto,
  3. dla nauczyciela dyplomowanego - 4550 zł brutto, co oznacza 3432 zł na rękę.

Minister Barbara Nowacka zapewniła o otwartości na dialog ze stroną społeczną i dalszą współpracę.

Ile nauczyciel zarobi po podwyżce pensji o 30% w 2024 r.

Ile wyniesie wynagrodzenie zasadnicze, gdyby wzrosło o 30% w stosunku do 2023 r. (tak jak chce ZNP)? Przyjmując, że byłaby to zmiana o 30% w stosunku do 2023 r., to mamy podwyżki kwoty brutto dla: 

  1. nauczyciela początkującego o 1107 zł brutto,
  2. nauczyciela mianowanego o 1167 zł, 
  3. nauczyciela dyplomowanego o 1365 zł.

Jest to więc mniej niż +1500 zł brutto od pensji średniej. I dałoby to taki układ pensji brutto i netto:

Nauczyciel

Brutto

Netto

początkujący

4797 zł

3599,78 zł

mianowany

5057 zł

3776,95 zł

dyplomowany

5915 zł

4362,69 zł

Do tych pensji należy dodać nadgodziny i takie dodatki jak za:

1) wysługę lat (1% od zasadniczej za rok pracy, maksymalna wysokość dodatku 20% pensji zasadniczej);

2) za wychowawstwo itd..

Obliczenia jak wszystkie te dodatki wzrosną w 2024 r. (czy też wzrosną o 30%) w poniższym artykule Infor.pl:

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA