REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maturzyści 2023 – CKE pomoże aplikować na uczelnie w Danii

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
CKE jest gotowa wydać maturzystom chcącym studiować w Danii, że przystąpili do egzaminu dojrzałości
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Maturzyści chcący studiować na uczelniach w Danii mogą nie zdążyć w 2023 r. ze złożeniem dokumentów. Problem ten może dotyczyć także szkół wyższych w innych krajach. Centralna Komisja Egzaminacyjna obiecuje, że pomoże tegorocznym maturzystom w składaniu papierów na duńskich uczelniach.

Maturzyści chcący studiować na uczelniach w Danii muszą złożyć dokumenty do 5 lipca – termin ten jest od kilku lat w tym kraju niezmienny. Tymczasem w 2023 r. termin ogłaszania w Polsce wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach, został ustalony na 7 lipca. Podobna sytuacja może dotyczyć również innych uczelni zagranicznych, np. szwedzkich. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z pytaniem, czy istnieje możliwość zmiany harmonogramu w taki sposób, aby umożliwić osobom zainteresowanym podjęcie studiów na europejskich uczelniach. 

REKLAMA

Czy można zmienić harmonogram maturalny

W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie widzi możliwości zmiany harmonogramu – poinformował rzecznika dyrektor CKE Marcin Smolik. 

uniwersytet kopenhaski kopenhaga w kopenhadze studia w danii dania

 

Kandydaci na uczelnie duńskie muszą złożyć dokumenty do 5 lipca. Polscy maturzyści dostaną świadectwa 7 lipca

ShutterStock

REKLAMA

Harmonogram maturalny jest ustalany z uwzględnieniem wielu zmiennych – napisał do RPO Smolik.  Są to m.in. liczba zdających poszczególne egzaminy w danym roku kalendarzowym, kalendarza roku szkolnego, a także możliwości organizacyjne okręgowych komisji egzaminacyjnych, które bezpośrednio odpowiadają za przeprowadzenie egzaminu. Mają tu przede wszystkim znaczenie kwestie związane z zaangażowaniem egzaminatorów do sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych, sczytywania kart odpowiedzi, druku i wysyłki świadectw i innych dokumentów. 

Szczególnym wyzwaniem – w ocenie CKE – w sprawnym przeprowadzeniu egzaminów w sesji głównej jest konieczność jednoczesnego przeprowadzania – a zatem transportu prac do i z ośrodków sprawdzania, samego sprawdzania i oceniania rozwiązań zadań, sczytywania kart odpowiedzi, druku dokumentów - wszystkich trzech egzaminów, tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminów zawodowych w maju – czerwcu danego roku. 

Wszystko to – napisał dyrektor CKE – sprawia, że niemożliwe jest uwzględnienie dodatkowo terminów rekrutacji na uczelnie w innych państwach, tym bardziej że terminy te również nie są jednolite.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak CKE pomoże maturzystom

Dyrektor CKE zadeklarował, że Komisja jest gotowa wystawić zaświadczenie wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca. 

Uczelnie duńskie lub szwedzkie, którym zależy na rekrutacji kandydatów z Polski, nie powinny – zdaniem dyrektora CKE – robić problemów z przesunięciem terminu złożenia dokumentów aplikacyjnych.

Czy maturzyści zgłaszali problem do CKE

Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 26 października 2022 r. wpłynął jeden e-mail o ewentualnych problemach z rekrutacją na studia w Szwecji, a więc już po ogłoszeniu harmonogramu. CKE nie otrzymała żadnych sygnałów o problemach z rekrutacją na uczelnie w Danii lub w jakimkolwiek innym państwie, poza wspomnianym wyżej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników miejskich. Już od 1 lipca w jednym z miast

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

REKLAMA

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA