Egzamin ósmoklasisty 2024. Na pierwszy ogień język polski
REKLAMA
REKLAMA
- Egzamin z matematyki już w środę
- Egzamin ósmoklasisty. Dostosowania dla uczniów z Ukrainy i ważne daty
Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części: testu (zadania zamknięte i otwarte) oraz wypracowania na jeden z dwóch tematów – o charakterze argumentacyjnym lub twórczym. Całość potrwa 120 minut, ale dla uczniów z dostosowanymi warunkami, np. dyslektyków, czas może być przedłużony do 180 minut. Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na jeszcze dłuższy czas – do 210 minut.
REKLAMA
Egzamin z matematyki już w środę
Jutro uczniowie zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Warto zauważyć, że w tym roku egzamin ósmoklasisty opiera się na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej kształcenia ogólnego. Te zmiany wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a obecne wymagania egzaminacyjne obowiązują po raz ostatni. Od nowego roku szkolnego wrócimy do wymagań z podstawy programowej.
Egzamin ósmoklasisty. Dostosowania dla uczniów z Ukrainy i ważne daty
Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, takie jak wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego oraz tłumaczenie arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języka obcego (w przypadku matematyki zarówno zadań, jak i instrukcji, a w przypadku języka obcego – instrukcji). Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, będzie go pisał w drugim terminie – 10-12 czerwca. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa punktów to oceny za egzamin, a druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.