REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Izabela Szczepankiewicz Elżbieta

REKLAMA

REKLAMA

Przepisami ustawy o finansach publicznych w 2001 r. ustanowiono obowiązek i zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. W czerwcu i lipcu 2006 r. na podstawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych ogłoszono szereg nowych rozporządzeń i komunikatów regulujących funkcjonowanie audytu wewnętrznego w tych jednostkach
W opracowaniu omówiono funkcjonowanie audytu wewnętrznego w świetle nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lipca 2006 r. Zinterpretowano wytyczne zawarte w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, które komunikatem nr 11 MF z 30 czerwca 2006 r. ogłoszono jako standardy audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

    W opracowaniu opisano wytyczne nowego Kodeksu Etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Drugim zagadnieniem są aspekty organizacji audytu wewnętrznego w jednostce w świetle nowych standardów audytu wewnętrznego.

Określono w nich m.in.:
-pozycję i rolę komórki audytu wewnętrznego w jednostce,
-cel, uprawnienia i odpowiedzialność audytu wewnętrznego,
-podstawowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego,
-zasady planowania prac audytorskich,
-zasady realizacji prac audytorskich,
-komunikowanie wyników oceny.

    Dalsza część opracowana zawiera opis praktycznych aspektów organizacji komórki audytu wewnętrznego. Omówiono m.in. zakres obowiązków i odpowiedzialności kierownika komórki audytu wewnętrznego, rolę i zadania koordynatora zadania audytowego oraz zakres obowiązków audytora wewnętrznego i innych pracowników komórki audytu. Kolejne rozdziały omawiają praktyczne zagadnienia, istotne przy opracowywaniu nowych dokumentów audytu wewnętrznego po zmianie przepisów i standardów, m.in. autorzy omawiają zakres regulaminu (karta) audytu wewnętrznego, czynniki istotne przy tworzeniu rocznych planów i planu długoterminowego audytu oraz zakres i tryb sporządzania sprawozdań z zadania audytowego i sprawozdania z wykonania rocznego planu audytu. W opracowaniu zawarto wzory dokumentów z objaśnieniami do obowiązujących przepisów, które audytorzy wewnętrzni muszą sporządzić w 2007 r. Są to wzory: 1) karty audytu wewnętrznego, 2) planu rocznego, 3) sprawozdania z wykonania rocznego planu audytu. W końcowej części opracowania autorzy omawiają praktyczne przykłady obszarów audytu po zmianie przepisów w 2006 r. Omówiono aspekty audytu polityki (zasad) rachunkowości w jednostce, audytu systemu raportowania i sprawozdawczości jednostki oraz audyt ważnego obszaru, jakim jest ocena zasad prowadzenia rachunkowości przy użyciu systemów informatycznych oraz bezpieczeństwa danych finansowych w tych systemach.

E.I. Szczepankiewicz P. Szczepankiewicz M. Dudek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA