REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Izabela Szczepankiewicz Elżbieta

REKLAMA

REKLAMA

Przepisami ustawy o finansach publicznych w 2001 r. ustanowiono obowiązek i zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. W czerwcu i lipcu 2006 r. na podstawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych ogłoszono szereg nowych rozporządzeń i komunikatów regulujących funkcjonowanie audytu wewnętrznego w tych jednostkach
W opracowaniu omówiono funkcjonowanie audytu wewnętrznego w świetle nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lipca 2006 r. Zinterpretowano wytyczne zawarte w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, które komunikatem nr 11 MF z 30 czerwca 2006 r. ogłoszono jako standardy audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

    W opracowaniu opisano wytyczne nowego Kodeksu Etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Drugim zagadnieniem są aspekty organizacji audytu wewnętrznego w jednostce w świetle nowych standardów audytu wewnętrznego.

Określono w nich m.in.:
-pozycję i rolę komórki audytu wewnętrznego w jednostce,
-cel, uprawnienia i odpowiedzialność audytu wewnętrznego,
-podstawowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego,
-zasady planowania prac audytorskich,
-zasady realizacji prac audytorskich,
-komunikowanie wyników oceny.

    Dalsza część opracowana zawiera opis praktycznych aspektów organizacji komórki audytu wewnętrznego. Omówiono m.in. zakres obowiązków i odpowiedzialności kierownika komórki audytu wewnętrznego, rolę i zadania koordynatora zadania audytowego oraz zakres obowiązków audytora wewnętrznego i innych pracowników komórki audytu. Kolejne rozdziały omawiają praktyczne zagadnienia, istotne przy opracowywaniu nowych dokumentów audytu wewnętrznego po zmianie przepisów i standardów, m.in. autorzy omawiają zakres regulaminu (karta) audytu wewnętrznego, czynniki istotne przy tworzeniu rocznych planów i planu długoterminowego audytu oraz zakres i tryb sporządzania sprawozdań z zadania audytowego i sprawozdania z wykonania rocznego planu audytu. W opracowaniu zawarto wzory dokumentów z objaśnieniami do obowiązujących przepisów, które audytorzy wewnętrzni muszą sporządzić w 2007 r. Są to wzory: 1) karty audytu wewnętrznego, 2) planu rocznego, 3) sprawozdania z wykonania rocznego planu audytu. W końcowej części opracowania autorzy omawiają praktyczne przykłady obszarów audytu po zmianie przepisów w 2006 r. Omówiono aspekty audytu polityki (zasad) rachunkowości w jednostce, audytu systemu raportowania i sprawozdawczości jednostki oraz audyt ważnego obszaru, jakim jest ocena zasad prowadzenia rachunkowości przy użyciu systemów informatycznych oraz bezpieczeństwa danych finansowych w tych systemach.

E.I. Szczepankiewicz P. Szczepankiewicz M. Dudek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA