REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy składają wnioski na odszkodowania za wiatraki do 5 maja 2022 r.

odszkodowania za wiatraki
odszkodowania za wiatraki
Getty Images

REKLAMA

REKLAMA

Od 5 lutego 2022 r. gminy mogą składać wnioski o odszkodowania za wiatraki.

Do 5 maja br. będą miały samorządy czas na złożenie wniosku o rekompensatę za zmiany w opodatkowaniu wiatraków wprowadzone w 2018 r.

REKLAMA

Przesłanie go do wojewody po upływie tego terminu oznacza, że pozostanie on bez rozpoznania, a pieniądze przepadną.

Jaka jest podstawa prawna dla odszkodowań za wiatraki 

Podstawą wypłaty odszkodowania jest ustawa z 17 listopada 2021 r. o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 30).

Ustawa, to wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2020 r. (sygn. akt K 4/19). Wskazał on, że przepisy, w wyniku których gminy utraciły dochody w postaci podatku od nieruchomości płaconego od elektrowni wiatrowych w 2018 r., są niezgodne z konstytucją, ponieważ z mocą wsteczną wprowadziły zmiany w zasadach opodatkowania wiatraków.

Gdzie jest wzór wniosku o odszkodowanie za wiatraki

Ustawa określa m.in. wzór wniosku, z jakiego powinny skorzystać gminy, które zostały poszkodowane na skutek zmian w opodatkowaniu wiatraków wprowadzonych w 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Muszą się w nim znaleźć takie informacje: stawka podatku obowiązująca w 2018 r., ustalona przez radę gminy, wykaz elektrowni wiatrowych objętych opodatkowaniem i zlokalizowanych na terenie miejscowości w dniu 31 grudnia 2017 r. czy wskazanie kwoty dochodów utraconych w 2018 r.

Ponadto w formularzu trzeba podać numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana rekompensata, oraz dane do kontaktu z właściwym urzędem gminy.

Kto sprawdza wnioski o odszkodowanie za wiatraki

REKLAMA

Wojewoda sprawdzi prawidłowość złożonych wniosków pod względem rachunkowym i formalnym w ciągu trzech miesięcy od dnia ich złożenia. W przypadku stwierdzenia braków lub błędów wezwie gminę do ich uzupełnienia lub usunięcia w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania. Jeżeli wniosek nie zostanie poprawiony w tym czasie, pozostanie bez rozpoznania. 

Z ustawy wynika również, że wojewoda wyda decyzję o odmowie przyznania rekompensaty w przypadku stwierdzenia, że w gminie nie wystąpiły dochody utracone w 2018 r. Organem odwoławczym od jego decyzji jest minister klimatu.

Kiedy gminy otrzymają odszkodowania za wiatraki

Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, rekompensata wpłynie na rachunek bankowy gminy do 31 grudnia 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

REKLAMA

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

REKLAMA

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

Jakie są priorytety Polaków?

Stabilność finansowa wysuwa się na czoło życiowych priorytetów Polaków. Jak różnimy się w tej kwestii od innych narodowości?

REKLAMA